НБУ курс:

USD

41,93

-0,00

EUR

43,58

-0,00

Готівковий курс:

USD

42,34

42,25

EUR

44,40

44,15

Рада прийняла закон про відповідальність за недоброчесне лобіювання

Рада прийняла закон про відповідальність за недоброчесне лобіювання
Рада прийняла закон про відповідальність за недоброчесне лобіювання. Фото: нардеп Ярослав Железняк

21 березня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект №10373, який передбачає внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення і вводить відповідальність за порушення у сфері лобіювання.

Про це повідомив депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк.

"За" законопроєкт проголосували 290 народних депутатів. Железняк також написав, що даний закон важливий для євроінтеграції.

Згідно з пояснювальною запискою, законопроект спрямований на удосконалення правового поля у сфері лобіювання і передбачає введення чітких правил для взаємодії посадовців з лобістами та встановлення відповідальності за порушення у цій діяльності.

В Україні давно назріла нагальна потреба законодавчого врегулювання лобістської діяльності і це питання неодноразово порушувалось у низці нормативно-правових актів, зокрема Антикорупційній стратегії на 2021-2025 роки, Плані заходів щодо запобігання впливу олігархів, а також в угоді про асоціацію з ЄС.

Саме запровадження прозорих механізмів лобіювання є одним із важливих критеріїв для просування євроінтеграційного курсу України та зміцнення інституційної спроможності як демократичної правової держави.

Як пише "Судово-юридична газета", після перегляду документ доповнив Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП) новими статтями 188-46-1 та 188-46-2, які передбачатимуть встановлення адміністративної відповідальності за незаконне здійснення лобіювання та за порушення законодавства у сфері лобіювання.

Крім того, у законопроекті стаття 24 КУпАП доповнюється новим видом адміністративного стягнення у вигляді заборони здійснення лобіювання.

Додамо, що стаття 188-46 стосується невиконання вимог (приписів) Національного агентства з питань запобігання корупції щодо запобігання і протидії корупції, ненадання інформації, документів, а також порушення встановлених законодавством строків їх надання, надання завідомо недостовірної інформації або інформації не у повному обсязі.

Нагадаємо, 23 лютого Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт про доброчесне лобіювання №10337. Він набуде чинності через 2 місяці після початку функціонування Реєстру прозорості від НАЗК, але не пізніше ніж 1 січня 2025 року.

У НАЗК зазначили, що після підписання закону президентом України агентство розпочне роботу зі створення Реєстру прозорості – інформаційно-комунікаційної системи, де буде збиратися, обліковуватися та оброблятися інформація про суб’єктів лобіювання та їхня звітність.