Вірменія звернулася до ОДКБ по військову допомогу у відновленні територіальної цілісності - Пашинян

Вірменія звернулася до ОДКБ по військову допомогу у відновленні територіальної цілісності - Пашинян
Нікол Пашинян. Фото: скріншот відео виступу

Вірменія просить Організацію Договору про колективну безпеку про військову допомогу у відновленні своєї територіальної цілісності та виведенні азербайнських військ. Про це заявив, виступаючи у парламенті, прем'єр-міністр Нікол Пашинян.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

"Ми звернулися до ОДКБ за допомогою, підтримкою, зокрема військовою, для відновлення територіальної цілісності Вірменії та забезпечення виведення азербайджанських збройних сил з території Вірменії", - сказав він.

Вірменський прем'єр підкреслив, що порушення суверенної території країни є переходом "червоної лінії", а суверенітет та незалежність Вірменії обговорюватися не можуть.

"На мій погляд, учора на засіданні ОДКБ було запущено процес, який повинен мати свої рішення. Я також маю на увазі питання про оголошення військового стану", - зазначив він.

Панінян також заявив, що Вірменія не має наміру забезпечувати коридор для Азербайджану в її ексклавну Нахічеванську автономну республіку через свою територію. За словами глави уряду, на сьогодні це не обговорює з Вірменією жодна країна, а якщо й наміриться обговорювати, то сама Вірменія такої дискусії не вестиме.

Зазначимо, що 13 вересня з ініціативи головуючої в ОДКБ Вірменії на засіданні Ради організації було обговорено ситуацію з бойовими зіткненнями на кордоні Вірменії з Азербайджаном із застосуванням важкого озброєння та БПЛА, внаслідок яких загинули десятки людей.

У результаті на засіданні було досягнуто домовленості про направлення до Вірменії місії ОДКБ на чолі з генеральним секретарем Станіславом Засєм "для оцінки ситуації, що склалася", підготовки доповіді про ситуацію в регіоні та вироблення пропозицій щодо деескалації напруженості.

Нагадаємо, що в ніч на 13 вересня вірменська сторона повідомляла про обстріл прикордонних сіл у Гехаркунікській області, околицях курортного міста Джермук Вайоц-Дзорської області, а також міст Горіс, Капан та інших прикордонних населених пунктів Сюнікської області. В свою чергу, азербайджанська сторона заявила, що відповіла таким чином на спробу вірмен замінувати ділянки між позиціями азербайджанської армії у прикордонних районах, у тому числі зайнятих за підсумками Другої Карабахської війни у 2020 році.

В результаті, за останніми озвученими Пашиняном даними, з вірменської сторони загинули 105 людей, а в Міністерстві оборони Азербайджану повідомили про 50 загиблих з іншого боку. При цьому президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що всі цілі, що є на даний момент, на кордоні з Вірменією були досягнуті.

Зазначимо при цьому, що Вірменія не заявляла про окупацію конкретних територій внаслідок дій Азербайджану 13 вересня, проте ще в процесі утворення незалежних Вірменії та Азербайджану останній де-факто анексував територію вірменського ексклаву Арцвашен, а Вірменія – територію ексклавів основної території Азербайджану – Юхари Аскіпара, Бархударли та Софулу, а також ексклава Кяркі (Тігранашен) Нахічеванської АР.

Нагадаємо, що в ОДКБ входять, окрім Вірменії, Росія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан. Згідно статті 4 підписаного ними договору, якщо одна з держав-учасниць зазнає агресії (збройного нападу, що загрожує безпеці, стабільності, територіальній цілісності та суверенітету), то це буде розглядатися державами-учасницями як агресія на всі держави-учасниці договору. Ця норма аналогічна статті 5 Північноатлантичного договору, навколо якого було створено інший військовий блок – НАТО.