Більшість українців вважають більш пріоритетним вступ України в НАТО, ніж у ЄС - опитування

нато україна
Фото: ua.depositphotos.com

54% українців вважають, що наразі більшим пріоритетом є членство України в НАТО, ніж у Європейському союзі. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

ЄС віддають перевагу лише 24% опитаних. Решта респондентів або відповіли "ні те, ні інше" (12%), або не змогли відповісти взагалі (10%). У всіх макрорегіонах виявилося більше тих, хто віддає перевагу НАТО перед ЄС, хоча на заході України перших - 70%, а на сході - лише 40%.

Також респондентів опитували щодо того, для чого саме, на їхню думку, має найбільше значення членство України в ЄС. Можна було обрати три варіанти відповіді, з яких один - головний.

Так, 59% вказали важливість вступу до ЄС для довгострокової безпеки України (головним цей фактор назвали 24%), 57% - для її економічних перспектив (головним це назвали 17%), 45% та 13% відповідно - забезпечення в країні верховенства права, 44% та 20% - для майбутнього української демократії, 41% та 12% - для міжнародного визнання місця України в Європі.

Крім того, українців опитали щодо того, чи є частиною Європи Росія. 59% заявили, що вважають її частиною Європи хоча б за одним критерієм (зокрема, 48% - географічно, по 14% - політично та культурно, а лише 10% - за системою цінностей). Зокрема, культурно вважають Росію Європою 10% мешканців заходу України та 22% мешканців сходу.

Опитування проводилося 29 вересня - 9 жовтня серед 1010 респондентів, які на момент опитування проживали на території, підконтрольній Україні до 24 лютого 2022 року, методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.

Втім, у КМІС вказують, що до вибірки не потрапило жодного респондента, які б наразі проживали в окупованих населених пунктах, але 22 людини проживали на цих територіях до повномасштабної війни.

За звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1,5% - для показників, близьких до 5%. Однак варто мати на увазі, що за умов війни крім цієї похибки, додається певне систематичне відхилення.