- Категорія
- Бізнес
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
"Не скористалися кредитом довіри": як бізнес оцінив дії влади у 2020 році
Власники бізнесу та СЕО компаній відповіли на запитання Delo.ua про головні факапи української влади у 2020 році.
Підбиваючи підсумки 2020 року, бізнес-портал Delo.ua запитав у власників українського бізнесу та СЕО компаній, яких головних помилок припустилася українська влада у 2020 році.
Головними факапами бізнесмени назвали відсутність стратегії боротьби з пандемією СOVID-19 та комплексних заходів підтримки підприємництва в карантинну кризу, низьку якість комунікації влади із суспільством, а також неприйнятну кадрову політику, популізм та заморожування антикорупційної реформи.
Немає чіткої стратегії боротьби з коронавірусом
У 2020 році коронавірус став найжорстокішим тестувальником професіоналізму влади, моментально та яскраво висвічуючи усі факапи уряду у боротьбі з пандемією COVID-19.
Підписуйтесь на Telegram-канал delo.uaГоловною помилкою, яку припустилася українська влада у 2020 році, Андрій Здесенко , засновник та СЕО корпорації "Біосфера", вважає "безсистемне та ситуативне рішення щодо локдаунів, які не були прораховані та проаналізовані в достатньо, а також для прийняття рішень не були залучені сильні українські та міжнародні експерти, а також бізнес".
Надія Омельченко , віце-президент компанії "ІТ-Інтегратор" зазначає, що "недостатньо чіткими були позиція і план дій влади, і щодо боротьби з коронавірусом, і щодо інформування населення".
"Головна помилка - відсутність чіткої стратегії, якісних програм комунікації та підтримки сфер бізнесу, які постраждали найбільше", - вважає вона.
На відсутності системної підтримки українського бізнесу з боку держави як головної помилки влади минулого року акцентує увагу і Інна Поперешнюк , співзасновниця компанії "Нова пошта".
"Сотні тисяч українських бізнесменів зіткнулися з безпрецедентною ситуацією, коли довелося призупиняти або повністю закривати бізнес за лічені дні. Мільйони українців, зайняті у приватному бізнесі, тією чи іншою мірою постраждали від коронакризи" , - зазначає вона. - При цьому держава не розробила жодних комплексів. заходів для підтримки підприємництва, а точкові заходи (на кшталт 8 тисяч гривень для ФОПів), швидше, створять навантаження на бюджет країни, ніж реально допоможуть бізнесам, що діють в Україні".
"Мені був абсолютно незрозумілий карантин вихідного дня. Для мене це був абсолютно нелогічний і незрозумілий захід, який суттєво негативно вплинув на наш бізнес, - оцінив дії влади Дмитро Деркач , власник мережі кінотеатрів "Планета Кіно". - Також перший локдаун був передчасним і наші влада не змогла їм скористатися ефективно.Не підготували лікарні, додаткові місця, обладнання, кадри, заходи захисту. Для бізнесу нічого не було зроблено , від чого сильно постраждала економіка України".
"Ми потрапили в період невизначеності, і в цей період завдання управлінців, для влади - дати хоч якийсь покажчик, якусь визначеність", - говорить Андрій Худо, співзасновник, співвласник та голова Наглядової ради холдингу емоцій! FEST, що працює в індустрії гостинності - однією з найбільш постраждалої через карантин.
Основною помилкою влади ресторатор вважає перший локдаун: "Його ввели у два тижні і дали зовсім інші індикативи та очікування бізнесу, а затягнули на три місяці. Він суттєво вдарив по економіці. На мій погляд, тоді такого жорсткого та тривалого локдауну вводити не треба було. Нашу область це сильно побило, а частина галузі взагалі добило. У мене таке враження, що галузь стала "терплячою", оскільки не має свого лобіювання, як енергетика чи вугільні шахти".
Не ведуть боротьби з корупцією
"Не змінилася парадигма відносин влади та бізнесу. Країна як була, так залишилася комфортною для силовиків, чиновників, усіляких "вахтерів" і вирішував. А платники податків ними сприймаються не як основа держави, а як вічна дійна корова. Яку краще менше годувати, але частіше - це називає головною помилкою влади Олександр Соколовський, засновник торгово-виробничої групи компаній "Текстиль-Контакт".
"І незважаючи на те, що масштабну програму будівництва доріг та реконструкції дорожньої інфраструктури по всій країні можна вважати перемогою, тому що інфраструктурна реновація впливає не лише на окремі галузі, а й дає відчутний поштовх для економіки загалом, на жаль, уряд повністю програв боротьбу з корупцією у містобудівній сфері", - зазначає Сергій Пилипенко , генеральний директор промислово-будівельної групи "Ковальська". За його словами, на даному етапі можна говорити про повне фіаско реформи ДАСІ , що посилило і так непросте становище будівельної галузі.
Потрібні реформи не бувають легкими та популярними, зазначає Ігор Смілянський , генеральний директор АТ "Укрпошта". Однак, на його думку, гальмування реформ, як відповідь на обурення з боку активістів, популістів та інших "шаленців", лише робить ситуацію складнішою для вирішення в майбутньому.
"Так само не завжди наші міжнародні партнери бувають праві. Тому владі треба ставати сильнішими, щоб впевненіше вести переговори і з першими, і з іншими", - підсумовує він.
У команді немає професіоналів, але багато популізму
Марина Авдєєва, керуючий акціонер CК "Арсенал Страхування" вважає, що головна помилка та проблема влади - це кадри. "Президенту не вистачає в команді справжніх досвідчених професіоналів-технократів, які могли б принести реальну користь розвитку країни. І цю помилку треба терміново виправляти. Час закінчується", — заявила вона.
Андрій Самусенко , генеральний директор "Mondelez Україна", висловлює аналогічну оцінку помилкових дій влади, визначаючи її так: "В українській владі є національна традиція - "ходити по граблях", постійно допускати одні й ті самі помилки: популізм і недостатній рівень професійного підходу, зокрема, у питаннях підбору кадрів. Решта – це вже деталі."
Микола Скавронський, комерційний директор "Сінево", також зазначає, що у кадровій політиці Офісу президента України слід би керуватися критерієм професіоналізму, а не лояльності.
Не ведуть нормальної комунікації із суспільством
Головний факап влади — комунікаційний, вважає Максим Бахматов , бізнесмен, голова Офісу трансформації Києва: "У нас низька якість комунікації. Хто каже, що саме каже, як коментують провали, коли вони є, як реагують на потенційні виклики? Страшно не те, що в країні "дупа", а те, що країна не знає, що відбувається. Розповідайте, пояснюйте, навіщо ви щось робите.
А Діма Борисов, власник компанії "Сім'я ресторанів Діми Борисова", категорично резюмував: "Влада не скористалася виданим кредитом довіри".
Олена Гладських та Наталія Лошакова, спеціально для Delo.ua