НБУ курс:

USD

41,60

--0,01

EUR

43,86

+0,06

Готівковий курс:

USD

41,83

41,75

EUR

44,35

44,20

Через відключення світла у Києві знову зріс попит на коворкінги

Відключення електроенергії стимулюють попит на коворкінги
наявність укриття та автономність є одними з ключових факторів при виборі коворкінгу. Фото: unsplash.com

Попри війну ринок гнучких офісів в Україні укріплює позиції і займає зараз близько 7% від загальної площі офісів.

Стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
Київ, 12 грудня, офлайн
Забронювати участь

Основним чинником для розширення ринку коворкінгів залишається стійкий показник заповненості. З огляду на складні економічні обставини та воєнні ризики більше половини операторів ринку (56%) не планують відкривати нові локації у 2025 році. Про це свідчать результати щорічного всеукраїнського дослідження ринку коворкінгів і гнучких офісів, організованого Асоціацією коворкінгів України, оприлюднені під час конференції Coworking Ukraine. 

За даними опитування, вже у 2024 році власники коворкінгів зосередились на оптимізації існуючих локацій, виявляючи стриманість щодо розширення бізнесу. 

Причини зростання попиту на гнучкі офіси

Топ-3 фактори, чому компанії обирають коворкінги для офлайн-роботи під час війни пов'язані з оптимізацією роботи офісів та пристосуванням до воєнних умов. По-перше, це автономність від відключень електроенергії, наявність стабільного інтернету, ком'юніті та лояльні комерційні умови.

Різке зростання попиту останньої хвилі відключень підтвердили Delo.ua в коворкігнах LIFT99 Kyiv Hub, а також Creative States. "Особливо зріс попит на зони hot desk, під час нових відключень електроенергії. Мережа оперує 6 локаціями (5 у Києві та 1 у Дніпрі), всі вони підключені до потужних генераторів та забезпечені стабільним інтернет-звʼязком", - розповіли в Creative States.

В українській компанії Creative States підтверджують значне збільшення попит

По-друге, після скорочення строків договорів з початком війни, сьогодні системні компанії-орендарі коворкінгів знову демонструють прагнення до довгострокового планування, хоча частка короткострокових угод все ще перевищує довоєнний рівень. По-третє, компанії прагнуть зменшення своїх адмінвитрат із частковим перекладанням цих функцій на коворкінг-оператора.

Дослідження  засвідчило, що наявність укриття та автономність є одними з ключових факторів при виборі коворкінгу, особливо в контексті блекаутів та зимового періоду, коли безпека і стабільність роботи стають пріоритетними для орендарів.

Разом з тим, наявність інклюзивної інфраструктури вже є гострою проблемою сьогодні, і  її значення лише зростатиме, адже бізнеси мають враховувати потреби різних категорій людей, забезпечуючи доступність і комфорт робочих просторів.

Також серед трендів – створення власних коворкінгів власниками нерухомості, які інтегрують гнучкі офісні простори у свої бізнес-центри, щоб задовольнити попит орендарів на готові робочі рішення.

Заповнюваність та ціни на оренду місця у коворкінгу: листопад 2024

Фото: "LIFT99 Kyiv Hub"

 Окрім традиційного зростання попиту взимку через фактор сезонності і потреби в ком'юніті, помітна кореляція між збільшенням попиту на коворкінги та частотою відключень світла/блекаутів. Така ж пікова заповненість спостерігалася у 4 кварталі 2022 року та в аналогічний період у 2023 році. 

У той час, як ціни на оренду професійних офісів падають, у київських коворкінгах ціни стабілізувалися, повернувшись до довоєнного рівня, тоді як у регіонах навіть спостерігається певне зростання вартості на фоні покращення якості послуг і збільшення пропозиції, спричинене активізацією попиту через внутрішню міграцію.

Орендні ставки коливаються від 150 до 320 дол/місяць за місце +ПДВ. Ціна залежить від локації коворкінгу, розташування і набору послуг, які пропонує оператор коворкінгу.

Коворкінги під час війни: портрет клієнта 

Традиційні бізнеси, які раніше орієнтувалися виключно на класичні офіси, все частіше цікавляться гнучкими форматами оренди. Показово, що сфери діяльності компаній, які наразі розглядають локації для офлайн-роботи як в коворкінгах, так і в офісах – однакові. Від початку повномасштабної війни активно зростає частка дипломатичних місій, NGO (non-governmental organization), енергетики, медицини та агросектору. 

Як зауважила  голова наглядової ради АКУ та старший консультант з офісної нерухомості CBRE Ukraine Анастасія Качан, актуальність гнучких форматів підтверджується не лише глобальними змінами – переходом від власності до оренди та від капітальних витрат до операційних, – але й тим, що ринок коворкінгів в Україні майже повністю відновив довоєнні показники навіть в умовах невизначеності та викликів, пов'язаних з війною.

"У нинішніх умовах гнучкі простори стають ефективним рішенням для компаній різного масштабу, включаючи навіть корпоративний, державний та публічний сектори", - пояснила Качкан.

У дослідженні взяли участь оператори коворкінгів та гнучких офісів з усієї країни, загальна площа яких складає 67 000 кв. м. Щодо географічної структури – вони розташовані в шести великих містах України: Києві, Львові, Тернополі, Хмельницькому, Івано-Франківську та Ужгороді.