НБУ курс:

USD

41,25

--0,08

EUR

43,56

--0,13

Готівковий курс:

USD

41,65

41,58

EUR

44,12

43,95

Індекс Біг Маку: Гривня недооцінена до долара, "зелений" має бути вдвічі дешевшим в Україні

Індекс Біг Маку: Гривня недооцінена до долара, "зелений" має бути вдвічі дешевшим в Україні
Ілюстрація: delo.ua

Згідно з оновленим Індексом "Біг Маку", українська гривня посідає восьму позицію з кінця у рейтингу найбільш недооцінених валют світу.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Про це свідчать дані рейтингу The Economist.

Згідно з дослідженням, українська гривня є однією з найбільш недооцінених валют у світі щодо долара США, з показником недооцінки у 49,5%. Це було визначено за допомогою індексу Біг Мака, який порівнює вартість одного і того ж продукту, Біг Мака, у різних країнах.

У липні 2024 року в Україні Біг Мак коштував 118 гривень, тоді як у США його ціна становила 5,69 долара. Виходячи з цього, передбачуваний обмінний курс має становити 20,74 гривні за долар. Однак фактичний обмінний курс складає 41,05 гривні за долар, що свідчить про значну недооцінку української валюти.

Таке положення підкреслює диспропорцію між реальними споживчими цінами та офіційним валютним курсом, що може впливати на економічні оцінки та валютні прогнози.

Окрім гривні, найбільш недооціненими валютами світу є грошові одиниці Тайваню, Індонезії, Єгипту, Індії, ПАР, Філіппін та Малайзії. Переоцінені валюти це швейцарський франк (на 41,8%), уругвайський песо (на 24,3%), норвезька крона (на 18,9%), аргентинський песо (на 15,0%), євро (на 6,5%) та британський фунт (на 3,6%).

Аналітики наголошують, що такий індекс не є повноцінним інструментом оцінювання валют. Це лише засіб показати логіку обмінного курсу. Справа в тому, що індекс враховує лише купівельну спроможність. Насправді ж на курс впливають інші чинники, зокрема фундаментальні показники економіки країни.

Нагадаємо, у 2022 році згідно з Індексом "Біг Маку", курс долара в Україні оцінили в 11,8 грн/$.

Що буде з валютним ринком у серпні

Валютний ринок увійде в останній місяць літа зі зміцненням гривні. Після зростання курсу в середині липня, в результаті якого на готівковому ринку була протестована нова "висота" 42 грн/дол., до кінця липня курс зміцнився до 41-41,5 грн/дол.

Офіційний курс у свою чергу протягом липня з позначки 40,5 грн/дол. дістався до 41,5 грн/дол., а потім відкотився до 41,2 грн/дол.

За прогнозами експертів, серпень пройде без особливих потрясінь на ринку. В останній місяць літа ринок поступово готуватиметься до нового курсового діапазону 41-42 грн/дол.

Нагадаємо, НБУ зберіг облікову ставку на рівні 13%, що також можна вважати позитивним рішенням. Зокрема, Нацбанк вкотре дав зрозуміти, що має намір зберігати активну присутність на валютному ринку для згладжування надмірних коливань.