- Категорія
- Банки
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
У Нацбанку припустили здешевлення кредитів після зниження облікової ставки
Кредити в Україні можуть ще подешевшати після зниження облікової ставки з 16% до 15% річних. Про це заявив заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук в інтервʼю "Інтерфакс-Україна".
На питання про те, чи мають депозитні й кредитні ставки потенціал для зниження, чиновник відповів: "Вірогідно, так".
Водночас він додав, що суттєвого зниження ставок за депозитами не очікується, враховуючи стимули, які надаються банкам за допомогою тримісячних депозитних сертифікатів.
"По кредитам ставки більшою мірою залежать від ситуації з ризиками в позичальників, і якщо говорити про корпоративний сектор, то ми бачимо, що ситуація з кредитоспроможністю позичальників покращується. Про це свідчить і динаміка непрацюючих кредитів, і ефективність державних програм підтримки кредитування, тому маємо надію, що ще певне зниження кредитних ставок за рахунок премії за ризик цілком можливо", – висловився Ніколайчук.
Він зазначив, що Нацбанк розробляє стратегію розвитку кредитування. Значна частина заходів у її рамках мають бути націлені на те, щоб суттєво зменшити премію за ризик в кредитних ставках, особливо для корпоративного сектору.
Облікова ставка: рішення НБУ
Нацбанк ухвалив рішення знизити облікову ставку в середині грудня 2023 року. Такий крок пояснили низкою тенденцій:
- успішною адаптацією валютного ринку до нового курсового режиму;
- подальшим зниженням інфляції та поліпшенням інфляційних очікувань;
- збереженням привабливості заощаджень у гривні.
Члени комітету з монетарної політики Нацбанку звертали увагу, що для підтримання курсової стійкості та помірної інфляції необхідно й надалі забезпечувати порівняно високу привабливість гривневих інструментів для заощаджень. Тому простір для подальшого коригування облікової ставки є незначним – як вказували в НБУ, протягом 2024 року може йтися про зниження на 1-2 відсоткові пункти.