НБУ курс:

USD

41,74

+0,13

EUR

43,81

+0,07

Готівковий курс:

USD

41,95

41,91

EUR

44,30

44,15

НБУ не відмовляється від валютної лібералізації: курс гривні - стабільний

голова НБУ Андрій Пишний
Голова НБУ Андрій Пишний. Фото: facebook.com/NationalBankOfUkraine

Ситуація на українському валютному ринку не викликає занепокоєнь. Обмінний курс гривні в листопаді коливався в обидва боки та лише незначно послабився наприкінці місяця.

Про це повідомляє пресслужба Національного банку України.

Зазначається, що на зустрічі з представниками найбільших бізнес-асоціацій України, голова НБУ Андрій Пишний заявив, що регулятор не відмовляється від валютної лібералізації.

"НБУ не відмовляється від валютної лібералізації. Щойно ми бачимо, що необхідні передумови сформовані, рухаємося далі. Дивимося на показники інфляції, інфляційні очікування, рівень міжнародних резервів та процентних ставок і параметри фінансової стабільності", - підкреслив Пишний.

Як зазначив заступник голови НБУ Юрій Гелетій, ситуація на валютному ринку не викликає занепокоєнь, а обмінний курс гривні лише незначно послабився наприкінці листопада.

За його словами, міжнародні резерви залишаються на достатньому рівні для збереження стійкості ринку. Значно зменшилася невизначеність для достатності зовнішнього фінансування у 2025 році завдяки прогресу в реалізації механізму ERA Loans.

Як зауважують в НБУ,  з моменту набрання чинності травневого пакету пом’якшення валютних обмежень, 268 компаній скористалися можливістю сплачувати відсотки за «старими» зовнішніми позиками. Ще 406 компаній репатріювали «нові» дивіденди. Однак, як уточнюється, заходи не мали визначального впливу на валютний ринок.

Своєю чергою, представники бізнес-асоціацій відзначили ефективність діалогу з НБУ, зокрема те, що вжиті кроки з валютної лібералізації враховували пропозиції бізнесу та полегшили його ведення в Україні.

Пишний також розповів про зростання обсягів експортної виручки, що надходить в Україну, більш ніж на 20% за підсумками січня ‒ листопада 2024 року порівняно з аналогічним періодом минулого року. Він наголосив, що відповідальність бізнесу є важливою передумовою для подальшої валютної лібералізації, адже це прямо впливає на рівень міжнародних резервів.

Валютні пом'якшення для бізнесу

Нагадаємо, 3 травня Національний банк України запровадив найбільший пакет пом'якшень валютних обмежень для бізнесу за часів повномасштабної війни. Послаблення здебільшого розширюють можливості для повернення капіталу, заведеного в Україну з-за кордону.

Які пом'якшення валютних обмежень запровадив НБУ:

  • скасовуються всі валютні обмеження для імпорту робіт та послуг. Тепер бізнес може  купувати та переказувати іноземну валюту за кордон для проведення операцій з імпорту робіт та послуг;
  • підприємства зможуть репатріювати дивіденди за корпоративними правами чи акціями за кордон, що нараховані з початку 2024 року;
  • юридичні та фізичні особи зможуть переказувати кошти за кордон для оплати послуг оренди й лізингу;
  • суттєво пом'якшуються обмеження в частині погашень "нових" зовнішніх кредитів. З трьох до одного року зменшується мінімальний строк користування "новим" кредитом, за досягнення якого дозволяється купувати іноземну валюту для погашення такого кредиту;
  • надається можливість погашати проценти за "старими" зовнішніми кредитами;
  • пом'якшуються обмеження в частині переказу іноземної валюти від представництв на користь своїх материнських компаній.