НБУ курс:

USD

41,40

+0,13

EUR

45,84

+0,29

Готівковий курс:

USD

41,10

40,95

EUR

46,90

46,50

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Нотаріусів зобов'язали частіше звітувати про угоди щодо купівлі-продажу майна: які штрафи передбачені

нотаріус
За ненадання даних про угоди щодо відчуження майна передбачені штрафи для нотаріусів. / Depositphotos

З 1 січня 2025 року Податкова служба має право штрафувати нотаріусів за неподання відомостей про укладені договори про відчуження майна -  купівлі-продажу, дарування та спадщину.

У 2025 році нотаріусів зобов'язали частіше подавати інформацію про посвідчені договори купівлі-продажу рухомого і нерухомого майна, дарування та свідоцтва про право на спадщину.  Не щоквартально, як раніше, а щомісяця.

Такі нововведення передбачені серед іншого у Законі від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану».  Новації почали діяти з 1 січня 2025 року, роз'яснила Державна податкова служба України.

Після останніх податкових змін також змінилось і оподатковувння купівлі-продажу майна, післячого новий військовий збір майже вдвічі збільшив податки на угоди з нерухомістю.

Тепер, окрім типу договору про відчуження майна, нотаріуси повинні подавати у звіті наступну інформацію:

  • вартість кожного договору, 
  • сума сплаченого податку
  • інші дані, передбачені податковим розрахунком.

Звітність подається у формі додатку 4ДФ, відповідно до наказу Мінфіну №4 від 13.01.2015. Позиція щодо необхідності подання нотаріусами інформації за формою та у строки, визначені для податкового розрахунку, погоджена з Міністерством фінансів України.

Як наголосили у податковій, вся подана інформація накопичується в Держреєстрі фізичних осіб – платників податків (ДРФО). Вона використовується для:

  • перевірки правильності нарахувань; 
  • заповнення громадянами декларацій про майновий стан і доходи,  публічними службовцями – для заповнення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; 
  • підтвердження доходів для підприємств, установ та організацій.

Якщо нотаріус не подасть інформацію або зробить помилки, то відповідні відомості будуть відсутні в ДРФО.

Оскільки нотаріуси виконують функції податкового агента в частині подання інформації про посвідчені договори, за порушення порядку подання такої інформації передбачена відповідальність.

За неподання або невчасне подання відомостей, а також за помилки у звітах передбачені штрафи: 1020 грн – за перше порушення і 2040 грн – за повторне порушення протягом року.

Як повідомляло нещодавно Delo.ua, в Україні змінять правила зберігання та розкриття банківської таємниці.