НБУ курс:

USD

41,48

--0,01

EUR

44,75

+0,00

Готівковий курс:

USD

41,49

41,39

EUR

45,20

45,00

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Уряд планує масштабувати успішний досвід "єОселі"

іпотека, єОселя
Втрати житлового сектору за роки війни перевищили 13%. / Depositphotos

Держава збирається запустити доступні іпотечні програми, подібні до “єОселі”.

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Уряд планує масштабувати успішний досвід державної іпотечної програми "єОселя" і шукає інструменти для цього.  Про це заявила Перший віцепрем'єр-міністр — Міністр економіки України Юлія Свириденко в коментарі Delo.ua в кулуарах першого Форуму доступної іпотеки, який проходить в Києві. 

"Ми шукаємо гроші, шукаємо донорів, які допоможуть масштабувати такі проєкти, як "єОселя". Завдання таке є, тому що є великий попит на житло на ринку", - заявила в коментарі Delo.ua Юлія Свириденко.

Виступаючи на форумі, міністерка зазначила, що "єОселя" хоч і стала найуспішнішим державним іпотечним кейсом, на сьогодні програма не справляється з житловими потребами українців, адже "попит у десятки разів більший", ніж отримані позики.

Лише в системі "єОселя" 100 тисяч унікальних запитів від українців, додала очільниця відомства.

"єОселя" - одна з найпопулярніших програм політики "Зроблено в Україні". Завдяки їй за 9 місяців 2024 року виробництво будівельної продукції зросло на 23% у порівнянні з 2023 роком. Вона має чи не найбільший мультиплікаційний ефект серед усіх програм "Зроблено в Україні" — кожна гривня, вкладена у програму, повертається 2,6 гривнями інвестицій. Ми бачимо, що "єОселя" також вплинула на детінізацію ринку, адже якщо забудовник хоче працювати в програмі, має працювати лише в "білу", — наголосила Свириденко.

Водночас міністерка нагадала, що за останніми підрахунками Світового банку, найбільших втрат під час війни зазнав саме житловий сектор. 

"Втрати у розрізі коштів становлять $83,7 млрд.13% житлового фонду пошкоджено або знищено, а це більше, ніж 2,5 млн домогосподарств. Тому завдання уряду - акумулювати ресурс, який є, - і ресурс банківськоїсистеми, і ресурс держави, і ресурс міжнародних організацій, для того, щоб створити екосистему інструментів для розвитку будівельного ринку та іпотечного кредитування", - пояснила Свириденко. 

За її словами, найближчим часом, окрім "єОселі", яка вже працює, уряд планує запустити ще два інструменти для вирішення житлової проблеми - це оренду з правом викупу (rent-to- own) для тих, хто не може акумулювати ресурси для першого фінансового внеску, а також соціальну оренду для вразливих категорій з нижчими ставками.

Щодо розвитку доступного масового іпотечного кредитування, за словами Свириденко, в уряду є масштабні плани.

"Йдеться не тільки про "єОселю". За участю Нацбанку планується міжнародна дискусія про іпотечний ринок України вцілому - про "єОселю" та інші програми, які будуть реалізовуватись через фінансові інституції", - наголосила Свириденко.

Як повідомляло Delo.ua раніше, з моменту старту урядової програми “єОселя”  16 125  родин отримали кредити на суму понад 26,4 млрд грн.