НБУ курс:

USD

41,65

+0,06

EUR

43,72

--0,18

Готівковий курс:

USD

41,85

41,80

EUR

44,25

44,10

Через два роки після вибухів на "Північному потоці": Німеччина видала перший ордер на арешт підозрюваного

Через два роки після вибухів на "Північному потоці": Німеччина видала перший ордер на арешт підозрюваного
"Північний потік". Фото: ua.depositphotos.com

Через майже два роки після вибухів на газопроводах "Північного потоку" в Балтійському морі генеральний прокурор Німеччини Єнс Роммель видав перший ордер на арешт головного підозрюваного. Ним виявився українець на імʼя Володимир, його наразі розшукують. Про це повідомляє Tagesschau з посиланнями на дані розслідувань видань ARD, Süddeutsche Zeitung і Die Zeit.

Стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
Київ, 12 грудня, офлайн
Забронювати участь

Водночас слідчі також вважають двох інших громадян України, включаючи жінку, підозрюваними у причетності до вибухів. Вони, ймовірно, діяли як дайвери, розміщуючи вибухові заряди на трубопроводах.

Згідно з даними розслідування, підозрюваний Володимир, інструктор з дайвінгу, який раніше проживав у містечку Прушкув біля Варшави, останнім часом, як вважається, переховується. Наразі невідомо, чи повернувся він до України.

Журналістам вдалося зв’язатися з Володимиром  у короткій телефонній розмові. Він висловив здивування з приводу висунутих йому звинувачень і заперечив будь-яку причетність до нападів на "Північний потік".

Як зазначає видання Zeit посилаючись на данні слідства, Володимир був одним з пасажирів білого Citroën, який був зафіксований біля Рюгена в ніч на 8 вересня 2022 року. Вважається, що цей автомобіль перевозив екіпаж до яхти "Андромеда", що транспортувала дайверів до місць підриву. Чоловіка упізнали за фотографіями та свідченнями очевидців, і цих доказів вистачило для видачі ордера на арешт.

Цікаво, що дані про підозрюваних дайверів були отримані Федеральною розвідувальною службою після досліджень журналістів з ARD, SZ та Die Zeit цієї весни. Однак, ця інформація була надана з обмеженнями, що не дозволяють використовувати її безпосередньо у кримінальному провадженні, щоб захистити джерело. Федеральна поліція разом з розвідувальною службою провели кілька місяців, перевіряючи ці дані та збираючи додаткові докази. 

Польські служби не знайшли дайвера в Прушкові

У червні німецькі прокурори звернулися до польської влади з європейським ордером на арешт, сподіваючись на арешт підозрюваного. Польська сторона не відповіла на німецький запит про правову допомогу, і уряд Німеччини до останнього не знав, як поляки вчинять із ордером на арешт.

Додамо, що зазвичай, за правилами Євросоюзу, арешт мав відбутися протягом 60 днів без додаткових дій з боку Польщі. Однак, цей термін минув, і Польща не заарештувала підозрюваного. В результаті, німецький суддя був змушений видати власний ордер на арешт, спираючись на наявні докази.

Пізніше, як зазначає Onet, польська прокуратура підтвердила, що з німецької сторони був надісланий Європейський ордер на арешт. Проте польські правоохоронці не знайшли Володимира за вказаною адресою.

"Чоловік на початку липня перетнув кордон Польщі з Україною", — повідомила прес-секретар Генерального прокурора Анна Адамяк.

Вона додала, що німецька сторона видала тільки Європейський ордер на арешт у цій справі, але дані про дайвера не були внесені в базу розшукуваних осіб, яку використовує польська прикордонна служба. Через це він не був затриманий польськими прикордонниками.

Що відомо про атаки на "Північний потік'"

Нагадаємо, згідно з інформацією шведського суспільного мовника Sveriges Television, наприкінці вересня 2022 року сейсмологічні станції в Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на трубопроводах "Північний потік-1" та "Північний потік-2". Німеччина вважає ці події диверсіями, тоді як російський оператор газопроводів описав пошкодження як "безпрецедентні".

Європейський Союз і НАТО назвали вибухи в Балтійському морі "навмисним актом саботажу", в той час як Польща та Україна звинуватили Росію у причетності до інциденту.

Пізніше зʼявилась інформація, що колишній український розвідник Роман Червінський нібито координував атаку на газопроводи. Червінський спростував ці звинувачення, заявивши, що такі твердження є частиною російської пропаганди.

У березні 2023 року видання New York Times повідомило, що розвіддані, перевірені США, вказують на можливу участь проукраїнської групи у вибухах. Тодішній міністр оборони України Олексій Резніков спростував причетність України до атак.

Також у тому ж місяці, як зазначає "Суспільне", президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна не має жодного відношення до диверсій на газопроводі.

"Українці точно цього не робили. І це найголовніше. А хто там що придумав? Які ознаки, а може навіть під якимось прапором. Це смішно, якщо чесно. Ми зацікавлені в тому, щоб зброя поставлялась, щоб санкції вводились, щоб була наша перемога", — сказав Зеленський.

За словами президента, інформація про нібито причетність України до диверсії поширювалась з метою уповільнення західної допомоги Україні.

Джерело фото: ua.depositphotos.com