Дерусифікацію топонімів підтримують 59% українців - опитування

Фото: Тимофей Беспятов, Delo.ua
Фото: Тимофій Бесп'ятов, Delo.ua

59% українців підтримують перейменування топонімів, назви яких пов’язані з РФ/СРСР/Російською імперією. 13,2% висловилися проти, а 18,6% заявили, що ставляться до цього байдуже. Ще 9,3% відповідь дати не змогли.

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

Про це свідчать результати опитування, проведеного фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова.

При цьому в різних макрорегіонах дані дослідження радикально відрізняються. Так, на заході України таку політику підтримують 83,6%, у центрі - 55,3%, на сході - 52,3%, а от на півдні - лише 22,8%. Відповідно, на півдні країни найбільше тих, хто виступає проти (33,5%). На сході таких виявилося 18,2%, в центрі - 12,9%, а на заході - лише 2,4%.

Серед тих, чия мова повсякденного спілкування є російською, підтримують дерусифікацію 38,2%, а не підтримують - 30,1%, а для тих, хто говорить українською - відповідно 67,2% та 7,2%.

52,8% опитаних також ствердно відповіли на питання про те, чи вплинув напад Росії на Україну на їхнє бачення радянського минулого. Натомість 34,6% заявили, що на них це зовсім не вплинуло чи скоріше не вплинуло.

Останніх виявилася відносна більшість у Східній Україні (46,5% проти 40,4%, на яких вторгнення таким чином все ж вплинуло). В південних областях ці відповіді виявилися співставними (37,4% заявили про незмінність бачення, 38,8% - про його зміну).

Стосовно важливості політики національної пам'яті 11,2% опитаних заявили, що вона для них зовсім чи скоріше неважлива. На сході таких респондентів виявилося 23,3%, на півдні - 15,5%, в центрі України - 10,9%, на заході ж - лише 1,1%.

Опитування проводилося з 13 по 21 грудня 2022 року методом face-to-face серед 2018 респондентів. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян. Під південним макрорегіоном в опитуванні маються на увазі лише Миколаївська, Херсонська та Одеська області, натомість під східним - Дніпропетровська, Запорізька та Харківська.

Нагадаємо також, що ще у липні Верховна Рада проголосувала в першому читанні за законопроект про заборону на присвоєння географічним об’єктам в Україні назв, які так чи інакше пов'язані з Росією. У другому читанні він не розглянутий досі.