- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
У ЄС зменшилася кількість українців, які перебувають під тимчасовим захистом: все через Німеччину
Станом на 31 липня 2024 року в ЄС перебуває під тимчасовим захистом трохи більше 4,1 млн громадян України, що на 200 тисяч менше, ніж в кінці червня, коли їх було понад 4,3 млн. Про це стало відомо з даних Євростату.
Громадяни України становлять понад 98% бенефіціарів тимчасового захисту в ЄС. Майже половина (45,3%) є жінками, майже третина (32,4%) – дітьми, а дорослі чоловіки склали трохи більше п'ятої частини (22,4%) від загальної кількості.
Порівняно з кінцем червня 2024 року найбільше абсолютне зростання кількості бенефіціарів програми тимчасового захисту спостерігалося в Польщі, де число бенефіціарів зросло на 10 430 осіб (+1,1%), Чехії, де кількість збільшилася на 8 834 особи (+2,4%), і Румунії, де число бенефіціарів зросло на 4 250 осіб (+2,6%). Водночас кількість бенефіціарів зменшилася в Люксембурзі на 470 осіб (-11,0%) та у Франції на 470 осіб (-0,8%).
Зазначається, що з липня 2024 року Німеччина вилучила з реєстру всіх осіб під тимчасовим захистом, чий статус більше не був дійсним, оскільки вони або отримали інший статус захисту, або виїхали з країни. Це призвело до зменшення кількості осіб під тимчасовим захистом на 236 925 осіб (-17,6%).
Тому зменшення кількості українців, які перебувають під тимчасовим захистом пов'язане з переглядом статистики у Німеччині.
Втім, Німеччина залишається країною з найбільшою кількістю українських біженців у ЄС. Станом на кінець липня 2024 року в Німеччині перебувало 1,11 мільйона осіб із статусом тимчасового захисту, що становить 26,9% від загальної кількості таких осіб у ЄС.
Нагадаємо, 25 червня Рада Європи прийняла рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року для понад 4 мільйонів українців, які тікають від російсько-агресорської війни.
Що таке тимчасовий захист?
Тимчасовий захист – це надзвичайний механізм ЄС, який активується у виняткових обставинах, пов’язаних із масовим напливом біженців. Директива ЄС щодо тимчасового захисту була вперше запущена 4 березня 2022 року у відповідь на вторгнення Росії в Україну. Він забезпечує негайний і колективний захист великій групі переміщених осіб, які прибувають до ЄС і не мають змоги повернутися до своєї країни походження.
Система зменшує тиск на національні системи надання притулку, оскільки заяви не потрібно розглядати окремо. Люди, які користуються тимчасовим захистом, користуються однаковими правами в усьому ЄС. Ці права включають:
- місце проживання,
- доступ до ринку праці та житла,
- медична допомога,
- соціальна допомога,
- доступ до освіти для дітей.
Зазначимо, що закон ЄС про тимчасовий захист встановлює мінімальні стандарти захисту і фактичний рівень допомоги може відрізнятися від однієї країни-члена до іншої.
Фото: ua.depositphotos.com