- Категорія
- ІТ та Телеком
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Чи підтримують українці заборону Telegram в Україні, - опитування
54% українців вважають, що месенджер Telegram не варто забороняти в Україні, але натомість підтримують встановлення контролю за ним та блокування певних каналів.
Про це свідчить опитування Київського міжнародного інституту соціології.
Соціологи зауважують, що українці зазвичай досить критично ставляться до ініціатив з обмеження інтернет-ресурсів, оскільки переважно це сприймається як необґрунтовані політично вмотивовані дії влади з обмеження прав і свобод громадян.
"Після повномасштабного вторгнення Телеграм вирвався у лідери як джерело інформації для більшості населення. За результатами опитування, яке для ОПОРА проводив КМІС у травні 2024 року, 73% за останні 7 днів отримували інформацію з соціальних мереж. Серед цих користувачів 78% говорили про використання саме Телеграм. Інші опитування з подібними запитаннями також показують лідерство Телеграму", - наголошують у КМІС
Підписуйтесь на Telegram-канал delo.uaОцінка загрози безпеці України
Зазначається, що соціологи запитали, наскільки, на думку українців, загрозу для безпеки країни та населення несе поширення російської дезінформації та пропаганди в соціальних мережах.
Переважна більшість українців (71%) визнають, що поширення російської дезінформації та пропаганди в соціальних мережах є досить або навіть дуже серйозною загрозою. Водночас з них зараховують цю загрозу до однієї з найбільших – 33%, а решта 38% говорять, що ця загроза хоч і серйозна, але не є однією з найбільших.
Стверджують, що це не є значною загрозою або взагалі немає загроз – 23% (хоча з них 18% визнають, що певна шкода таки є).
Ставлення до заборони Telegram
Крім того, соціологи ставили запитання про в цілому ставлення до заборони Telegram в України.
Наразі лише 9% українців одразу стверджують, що його треба повністю заборонити. Водночас і лише 26% вважають, що його не варто жодним чином контролювати.
Натомість більшість українців (54%) вважають, що не варто повністю забороняти, а треба запровадити певні обмеження і контроль – як-от блокування окремих каналів тощо.
Соціологи акцентують увагу на тому, що серед тих, хто вважає загрозу дуже серйозною, лише 15% виступають зараз за повну заборону Телеграм в Україні.
Також респондентам, які наразі не підтримують повну заборону Телеграм в Україні, ставилося додаткове запитання, чи вони підтримають заборону, якщо власники Телеграм відмовляться блокувати певні телеграм-канали.
У разі якщо власники Телеграм категорично відмовляються блокувати канали, що поширюють російську пропаганду і дезінформацію, то в такому разі 60% українців підтримали би повну заборону Телеграм (не підтримали би – 32%).
Водночас помітно вища підтримка заборони (на рівні переважної більшості суспільства), якщо власники Телеграм не блокують канали, які використовуються російськими окупантами для зв’язку, а також якщо не блокують канали з поширення наркотиків. Так, у разі відмови блокувати канали російських окупантів, які використовуються для зв’язку, 71% підтримають заборону (не підтримають – 21%). У разі відмови блокувати канали з поширення наркотиків 70% підтримають заборону (не підтримають – 20%).
"Результати опитування засвідчують, що наразі в суспільства немає ані відчутної підтримки заборони Телеграм, ані стійкого опору такій забороні. Українці обіймають доволі виважену і конструктивну позицію, що варто не доходити до заборон, але при цьому дійсно визнають важливість і потребу блокувати небезпечні телеграм-канали. Для представників влади варто розуміти, що у разі таки необхідності заборони Телеграм для безпеки України та українців, громадськість має отримати дійсно об’єктивні та переконливі докази ворожої діяльності та відмови власників від співпраці", - констатують у КМІС.
Заборона Telegram в Україні
25 березня у Верховній Раді було зареєстровано законопроект №11115, яким пропонується врегулювати роботу соціальної мережі Telegram та інших соцмереж в Україні.
Законопроєкт вносить важливі зміни в сферу медійного законодавства, виділяючи провайдерів платформ для спільного доступу до інформації як окрему категорію медійних суб’єктів. Ці платформи повинні характеризуватися наявністю сторінок та облікових записів, через які розповсюджується масова інформація, відповідно законів "Про медіа" та "Про авторське право і суміжні права".
Голова комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики, депутат від "Слуги народу" Микита Потураєв заявив, що Київ не може регулювати месенджер Telegram, тому парламент може ухвалити закон, за яким "або соціальні мережі чи платформи встановлюють діалог з українською державою, або держава їх просто закриває".
Українська розвідка підтверджує, що використання Telegram несе в собі певні ризики для національної безпеки країни, тому необхідно знайти способи вирішення цієї проблематики, заявив представник ГУР Міноборони України Андрій Юсов.
Як заявляв у листопаді тодішній секретар РНБО Олексій Данілов, головна загроза від Telegram-каналів – це анонімність власників і відсутність будь-якої відповідальності за розповсюдження неперевіреної, фальсифікованої і маніпулятивної інформації. Ціна такої роботи – життя десятків людей цивільних і військових.
Джерело фото: ua.depositphotos.com