- Категорія
- Креативні індустрії
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Зеленський підписав закон №5572: що зміниться у зборі роялті для артистів і чи зникнуть шахрайські схеми
Президент України Володимир Зеленський підписав закон №5572 про внесення змін до закону "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права та (або) суміжних прав", який регулює правила збирання та розподілу роялті за використання музики ресторанами, торговими центрами, фестивалями, радіостанціями, телеканалами та користувачами.
Це значуща подія для музичної індустрії, оскільки закон 5572 перезапустив систему збору роялті і дав шанс ринку почати працювати прозоро, без "прокладок", а артистам отримувати належну їм винагороду. Ринок роялті в Україні оцінюється у сотні мільйонів гривень щороку.
Що скасував закон 5572
Закон 5572 скасував підсумки попереднього конкурсу та анулював акредитацію, видану конкурсною комісією Мінекономіки двом організаціям ( у сферах публічного виконання та публічного повідомлення): це "Автори та видавці" (президент Руслана Лижечко) та ОКУАСП (керівник Олександр Нікін).
Акредитація давала на три роки право лише їм збирати авторські винагороди за використання музичного контенту. Але конкурс було проведено із порушеннями.
Скандал вибухнув, коли частина виконавців та продюсерів з ініціативи Української агенції авторських та суміжних прав (УААСП) вимагала визнати проведений конкурс недійсним.
Мінекономіки звинуватили у порушенні правил конкурсу, що містить ознаки конфлікту інтересів та корупційну складову. Генеральний директор УААСП Валерій Харчишин, лідер групи "Друга ріка", та член УААСП Сергій Усик, директор групи "Антитіла, оприлюднили приватні розслідування про тіньові схеми відмивання грошей, які нібито контролюють Олександр Нікін (глава Української ліги авторських та суміжних прав (УЛАСП)) та Олег Долинський (засновник Comp Music). Під їхнім контролем перебувають і організації, які виграли конкурс, одна з яких "Автори та видавці" об'єднує в основному великих видавців (її президентом є співачка Руслана Лижичко, проект якої "Дикі танці" продюсував Олег Долинський).
Наприкінці жовтня керівник ОКУАСП Олександр Нікін був затриманий СБУ за підозрою у спробі дати хабар у $100 тисяч народному депутату Олександру Санченку за відстрочення закону 5572.
Тимчасовий захід: як працюватиме ринок роялті до нового конкурсу з акредитації
Наразі збирати та розподіляти роялті можуть усі зареєстровані організації колективного управління (ОКУ) у сфері авторського права.
Але це тимчасовий захід: він діятиме, допоки не проведуть новий конкурс із новою конкурсною комісією.
Та частина авторів та продюсерів, що підтримує закон 5572, сподівається, що новий конкурс Мінекономіки проведе через 4-5 місяців, що він буде прозорим і не дасть змоги знову зайти на ринок старим пральням.
В "Українському агентстві авторських та суміжних прав" (УААСП, керівники Валерій Харчишин та Тарас Тополя), коментуючи ухвалення закону, зазначили, що "після проведення низки розслідувань з'ясувалося, що більша частина виплачених користувачами роялті не доходила до авторів, а йшлося про мільйони гривень”.
Як повідомили в УААСП, яке налічує понад 4 тисячі українських авторів, а також світовий репертуар у 100 мільйонів композицій, організація братиме участь у новому конкурсі. У її пріоритетних планах розробка та впровадження автоматизованої системи моніторингу та формування звітності для ОКУ про кількість зібраних роялті та їх розподіл. Автоматизована система, яка впроваджена в Європі та США, не дозволить шахраювати на ринку роялті.
Гравці ринку, які виступали проти закону 5572, — співачка Руслана Лижечко та її продюсер та чоловік Олександр Ксенофонтов, видавець Олег Долинський та інші видавці, такі як Best Music, Comp Music, "Світова музика", Lavina Music, "Чесна музика", iMusicUA, MOON Records, Bog Da Nova Muzyka, - вважають, що на ринку настане хаос, оскільки закон 5572 дав право збирати роль всім ОКУ, а їх в Україні налічується 19. Це призведе до демпінгу та відмови користувачів музики платити роялті ОКУ, до яких немає довіри.
У той же час УААСП (має статус ОКУ і має намір збирати та розподіляти винагороди, доки не оголосять новий конкурс) вже підписало меморандум про виплату роялті з такими великими користувачами музики, як Незалежна асоціація телерадіомовників, Atlas Weekend, Zaxidfest. А також ця авторська організація веде переговори про меморандум з асоціацією рітейлерів та асоціацією рестораторів.
Підписання таких меморандумів показує, що не лише артисти, а й користувачі музики зацікавлені у боротьбі з тіньовими схемами та хочуть, щоб сплачені ними роялті доходили до музикантів, а не осідали у кишенях тих, хто створив незаконні схеми.