НБУ курс:

USD

41,65

+0,06

EUR

43,72

--0,18

Готівковий курс:

USD

41,85

41,80

EUR

44,25

44,10

Яким став український ринок праці під час війни: час для наймачів та гнучкість працівників

Яким став український ринок праці під час війни: час для наймачів та гнучкість працівників

Війна Росії проти України перевернула з ніг на голову ринок праці — величезна кількість українців залишилася без роботи, а приблизно третина компаній закрилася. Проте поступово країна приходить до тями: бізнес у питанні пошуку співробітників зміщує фокус з одних позицій на інші, а кількість нових вакансій поступово зростає.

Стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
Київ, 12 грудня, офлайн
Забронювати участь

Кореспондент Delo.ua Ілля Требор розібрався, що сьогодні відбувається з ринком праці в Україні, кого шукають найактивніше та яка ситуація із зарплатами.

Вакансії: обірваний цикл та гарні новини

За даними сайту Work.ua, серед роботодавців майже 29% компаній після початку війни тимчасово не працювали чи повністю зупинили свою роботу. Директор з маркетингу сервісу robota.ua Ярослав Гуменюк каже, що наприкінці березня 63,8% українців не працювало, але активно займалося працевлаштуванням.

При цьому першого місяця війни були серйозні проблеми з вакансіями. Цикл ринку праці виглядає так: на початку року кількість вакансій скорочується, а потім поступово зростає. Експерти говорять про два "буми" — червневий та вересневий. Після другого піку попит на нових співробітників починає знижуватися до кінця року, і ринок заходить на новий цикл.

Цифри Work.ua підтверджують цю тенденцію. Наприклад, 30 вересня 2021 року у них на сайті було більше 119 тисяч вакансій. На початку 2022 року цей показник скоротився до 69,8 тисячі, а потім почалося традиційне зростання. Так, 23 лютого на Work.ua було більше 99 тисяч вакансій. Для порівняння — 24 лютого 2021-го їх було лише 76,7 тисячі.

Україна заходила у традиційний цикл, але російська агресія перебила тренд. Якщо з 16 по 22 лютого на сайті розмістили майже 22 тисячі вакансій, то в перший тиждень війни (23 лютого - 1 березня) їх з'явилося всього 4,2 тисячі. Докладніше динаміку появи нових вакансій під час війни можна побачити на інфографіці нижче:

В результаті через війну загальна кількість вакансій зменшилася у 25 разів порівняно з довоєнним часом та у 19 разів порівняно з минулим роком.

"Але є окремі категорії вакансій, у яких попит на робочу силу знизився набагато менше, ніж в інших. За нашою статистикою це: медицина та фармацевтика; сільське господарство та агробізнес; IT- галузь. При цьому одна з особливостей ринку праці зараз — поява вакансій волонтерів. Шукають волонтерів-кухарів, прибиральників, операторів координаційних центрів і навіть спеціалістів із роботи з персоналом", — кажуть у Work.ua.

Гуменюк у свою чергу каже, що у їхній базі до війни було близько 100 тисяч вакансій, а до кінця першого місяця війни актуальних залишилося всього 10-11 тисяч. Найбільше вакансій у Львові — близько 29% від того, що було до війни. Найгірше справи у Харкові та Києві — 8% та 11% відповідно.

"Але це не лише самі міста, а й макрорегіони. Чому така ситуація у Львові? Багато хто поїхав на захід країни, працює дистанційно, хтось виробництво туди переніс. Але ми зараз бачимо збільшення попиту на вакансії. Якщо пару тижнів тому ми отримували 700 нових вакансій , то минулого тижня отримали близько 1,5 тисячі вакансій. Тому можна сказати, що бізнес перебудовується", – каже він.

Позитивну тенденцію бачить і співзасновник Work.ua Артур Міхно. За його словами, відновлення продовжується і зараз відкрилися "неймовірні можливості для тих, хто наймає". Хоча він визнає: ринок, на жаль, досі у глибокій кризі, і якщо говорити про актуальні вакансії, то їх у 8 разів менше, ніж до війни.

Експерти майданчика OLX у свою чергу звертають увагу, що в робочому сегменті змістили фокус уваги, наприклад, у питанні наймання працівників сфери торгівлі: кількість вакансій для продавців знизилася з 10 тисяч до 6,3 тисячі. Скоротилося число вакансій та кухарів, а пропозиції для офіціантів взагалі зникли з найпопулярніших. При цьому зберігається відносно стабільний попит на вантажників, охоронців, кур'єрів, нянь та швачок.

"Найчастіше в березні на OLX.ua шукали водіїв — 9,5 тисячі вакансій. Зазначимо, що у березні уряд дозволив водіям категорії В керувати вантажівками, що значно розширило аудиторію претендентів на таку роботу. Також до списку популярних фахівців додалися будівельники, яких зараз потребують понад тисячу роботодавців", — кажуть у компанії.

Зарплати: незмінні у резюме проти просілих у вакансіях

Скорочення виробництва в Україні та зниження попиту з боку споживачів вдарили по здатності компаній платити високу зарплату. Тож у березні зарплати на ринку робітничих професій дещо просіли. Хоча є ті, у кого вони трохи виросли — це кур'єри. Детальніше з цифрами від "OLX Робота" можна ознайомитись нижче на інфографіці:

За даними Work.ua, середні зарплати в резюме практично не змінилися з початком війни. Так, на початку 2022 року щотижневий показник тримався в інтервалі між 15174 грн (22 лютого) і 15870 грн (1 березня). На 29 березня бажана зарплата, яку претенденти вказували в резюме, — 15567 грн. Протилежна ситуація з цифрами у вакансіях: з початку року до кінця лютого вони коливалися в районі 14052-14 568 грн, а до кінця березня впали на 11%.

Ярослав Гуменюк зазначає, що при цьому у них зменшилась кількість резюме. Якщо порівнювати з довоєнним часом, то сьогодні їхня кількість становить 27%. Він додає, що через війну змінилася і суть ринку праці.

"До війни ми говорили, що це ринок претендента. Багато хто думав, як шукати людей і як їх мотивувати йти у свої компанії. Зараз це, безумовно, ринок роботодавця у більшості сфер", – пояснює він.

Цифри Work.ua підтверджують такий висновок. На 29 березня вони мали більше 3,5 млн резюме. Проте керівник напряму "OLX Робота" Марія Абдулліна зазначає:робота є, але її отримають лише гнучкі та готові до зміни претенденти. Ці якості, а також відкритість та бажання змінювати спеціальності, допоможуть швидко вирішити питання пошуку роботи.