Озимину в Україні засівають інтенсивно, проте посівам може зашкодити посуха

Поле пшениці
Поле пшениці. Ілюстрація: ua.depositphotos.com

Сівба озимини в Україні іде швидше, ніж торік, але через посуху площі сівби можуть скоротитися. Наразі в Україні засіяно понад 2 млн га озимих культур, повідомляється на сайті Мінагрополітики України. 

 

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

За даними міністерства, станом на 26 вересня в Україні озиминою засіяно 2,179 млн га, зокрема:

  • ріпаком – 1,038 млн га (+8% до аналогічної дати 2022 року);
  • пшеницею – 1,024 млн га (+64%);
  • ячменем – 74 тис га (+14%);
  • житом – 42 тис га (+55%).
Хід посівної озимих культур. Джерело: сайт Мінагрополітики

Цьогорічна посівна кампанія загалом випереджає минулорічні показники на 30% - станом на 26 вересня 2022 року ріпак посіяли на 961 тис. га, пшеницю - на 622 тис. га, ячмінь – на 65 тис. га, а жито – на 27 тис. га. 

Посівна кампанія озимих культур 2022 року завершилась 29 листопада. Всього посіяно 4,5 млн тонн зернових культур (пшениці - 3,8 млн га, ячменю – 613 тис. га, жита – 79 тис. га) і 1 млн тонн рапсу.

Однак, це суттєво менше за довоєнні показники. В 2021 році під озимі культури було виділено 7,7 млн га, з них на 6,5 млн га посіяна озима пшениця, ячмінь і ріпак - по 1 млн га, жито - на 159 тис. га.

Опади і ціни на агропродукцію затримують темпи посівної 

В 2023 році темпи сівби є кращими в порівнянні з 2022 роком, коли тривалі опади затримували польові роботи. Однак, цьогоріч ситуацію ускладнює відсутність опадів у серпні та вересні. Нинішня суха погода з  температурами, вищими за норму, дозволяє прискорити збирання пізніх культур та сівбу озимини, але знижує запаси ґрунтової вологи, тим самим погіршуючи умови для сівби.

Крім того, тепла та суха погода в цьому сезоні сприяє збільшенню популяцій шкідників, комах та мишей.

"Тепла, суха погода вересня та відсутність опадів стримують розвиток сходів озимих зернових культур, проте сприяють поширенню шкідників, а саме злакових мух, блішок, попелиць, цикадок. Тривала тепла погода та достатня кількість кормів (падалиця, сходи озимого ріпаку, рослини багаторічних трав тощо) позитивно впливають на розвиток мишоподібних гризунів у агроценозах повсюди", - йдеться в звіті про фітосанітарний стан рослин від Держпродспоживслужби. 

Укргідрометеоцентр повідомляє, що погодні умови у другій декаді вересня залишалися вкрай несприятливими для сівби, але були задовільними для завершення вегетації пізніх культур. На більшості території країни спостерігається тривалий дефіцит вологи, протягом 30-40 днів не було ефективних опадів, достатніх для зволоження ґрунту. На 50-60% площ, де планувалося сіяти озимину, посилюється ґрунтова посуха. Водночас сонячна погода сприяє збиранню урожаю пізніх культур та накопиченню цукрів у буряках, плодах та ягодах.

За даними аграрного департамента Одеської ОВА, через дефіцит вологи в регіоні призупинили сівбу озимої пшениці. Її продовжать, якщо протягом 2-х тижнів пройдуть мінімальні опади, оскільки посів озимих в грунт без достатньої кількості вологи призведе до зниження якості посівів нижче середнього рівня в 2024 році. Зараз близько 3% аграріїв регіону посіялись в суху землю, і невідомо, чи отримають вони позитивний результат.

"Прогнозна кількість опадів не обумовить кардинального зволоження ґрунту, несприятливі умови для сівби та початкового розвитку озимини під урожаї 2024 року триватимуть. Масова сівба на площах з нульовими запасами є недоцільною. Тому її потрібно буде проводити у більш пізні строки, після випадіння дощів та поповнення вологозапасів у ґрунті. При цьому слід мати на увазі що оптимальні кліматичні строки сівби озимини в Україні закінчуються 25-27 вересня, на півдні – 1-5 жовтня", - йдеться в повідомленні відомства.

За даними Укргідрометеоцентру, на початку жовтня відбуватиметься поступове зниження температури повітря. 4, 5-го та 9-го жовтня ймовірні дощі по всій території країни кількістю 5-10 мм. 10-12 жовтня можливі нічні заморозки на поверхні ґрунту до мінус 0-5 °С (у західних, північних, Черкаській, Вінницькій, Полтавській областях і у повітрі), денна температура знизиться до 7-13 °С тепла.

З іншої сторони, вкрай низькі ціни на пшеницю в Україні в поточному сезоні також змушують фермерів скорочувати площі під озимою пшеницею на користь ріпаку задля мінімізації збитків, йдеться в повідомленні зернової біржі GrainTrade.

Проте планам збільшити площі під озимим ріпаком завадила здійснитися суха погода серпня та вересня, тому підготовлені площі фермерам доведеться засівати озимими пшеницею та ячменем.

Джерело фото: ua.depositphotos.com