НБУ здатний утримувати поточний курс гривні принаймні до середини 2023 року - інвестбанкір Мазепа

НБУ здатний утримувати поточний курс гривні принаймні до середини 2023 року - інвестбанкір Мазепа
Ігор Мазепа. Фото: Concorde Capital

Засновник та власник інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа прогнозує здатність Національного банку України підтримувати нинішній офіційний курс у 36,57 гривні за долар щонайменше до середини 2023 року, хоча сам вважає правильною відмову від фіксованого курсу. Про це він сказав в інтерв'ю Forbes.ua.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

"НБУ може тривалий час утримувати поточний офіційний курс і витрачати на його підтримку валюту від західних партнерів. Щонайменше до середини наступного року (а може, і до кінця війни) нинішній курс може протриматися", - зазначив Мазепа.

У той же час, за словами інвестбанкіра, передбачити курсову динаміку після війни важко: все залежатиме від можливості України оперативно отримати компенсацію за рахунок росіян.

Наразі ж, як пояснив Мазепа, головною причиною дисбалансу на валютному ринку, який "з'їдає" резерви НБУ, є різниця між ринковим курсом та офіційним.

"Не думаю, що ми переступимо межу в 50 грн/$. Але курс потрібно коригувати та повертати ближче до ринкового. Фіксація була правильною у перші тижні війни. А далі – завдяки курсовій різниці наші імпортери заробили рекордний прибуток. У той час як експортери сидять у розтяжці, тому що купують імпортні товари з розрахунку ринкового курсу 40 грн/$, а продавати виручку вимушені по 36,6 грн/$, що стимулює їх притримувати гроші”, - зазначив він.

Мазепа також позитивно оцінив надходження західної фінансової допомоги, завдяки якій уряд продовжує виконувати фінансові зобов'язання, зокрема проводити виплати військовослужбовцям. За його словами, "ці гроші – хороший драйвер економіки", через що разом з фактором пожвавленням економіки ВВП України може наступного року зрости на величину до 10%.

"Ми сподіваємося, що інтенсивність війни знижуватиметься. А західна допомога продовжиться в не меншому обсязі, ніж зараз. Що люди почнуть повертатися, якщо буде затишшя. А з ними повернеться і споживчий попит, який пожвавить ринки. Сума цих факторів дасть розумне зростання економіки на 5-10% у 2023 році. Хоча я здивуюся, якщо це буде 10%", - сказав він.

Нагадаємо при цьому, що українці з 21 жовтня можуть купувати американські долари за офіційним курсом НБУ, який помітно нижче ринкового, але лише з подальшим їх розміщенням на строковий депозит у банку.