НБУ курс:

USD

41,25

--0,08

EUR

43,56

--0,13

Готівковий курс:

USD

41,65

41,58

EUR

44,12

43,95

Україні потрібно $9,5 млрд зовнішнього фінансування на першочергове відновлення - Мінфін

Україні потрібно $9,5 млрд зовнішнього фінансування на першочергове відновлення - Мінфін
Фото: Пресслужба Міністерства фінансів

Потреба України у зовнішньому фінансуванні для покриття дефіциту держбюджету у 2024 році складає близько $37,3 млрд. Водночас Україна потребує ще $9,5 млрд для фінансування першочергових потреб відновлення.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Про це повідомила заступниця міністра фінансів України Ольга Зикова, передає Міністерство фінансів.

"Від лютого 2022 року уряд України наполегливо працює над збереженням макроекономічної стабільності в умовах екстремальної невизначеності та викликів. І підтримка міжнародних партнерів є надзвичайно важливою, оскільки всі внутрішні ресурси ми направляємо на протистояння агресору. Забезпечення пріоритетів держбюджету, а також відновлення країни є визначальними для економічного розвитку, а також повернення українців додому", - наголосила заступниця міністра фінансів.

Також вона повідомила, що швидке відновлення є ключовим пріоритетом, оскільки сприяє створенню безпечних умов життя для українців і економічному відновленню країни.

За оцінкою звіту "Третя швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення України" (RDNA3), розробленого спільно урядом України, Світовим банком, Європейською Комісією та представництвом ООН, у 2024 році Україна потребує близько $15 млрд на швидке відновлення.

З них близько $5,5 млрд вже профінансовано з державного бюджету та за рахунок донорської підтримки. Таким чином, Україна потребує ще $9,5 млрд для фінансування першочергових потреб відновлення.

Пріоритетними галузями для залучення іноземних інвестицій вже зараз є оборонна промисловість, енергетика, будівництво, сільське господарство, природні ресурси, цифрові технології та ІТ-сектор.

"Залучення приватного сектору у процес відновлення є невід'ємною частиною сталого зростання України. Ми працюємо з нашими партнерами над тим, щоб досягти цього за допомогою низки механізмів, серед яких запровадження страхування воєнних ризиків, покращення умов для інвестиційних проектів, запровадження державно-приватного партнерства та розвиток індустріальних парків", -  додала Зикова.

У Мінфіні повідомили, що за 2023 рік на відбудову житлового сектору було виділено понад $1 млрд, більша частина яких була спрямована на ремонт та реконструкцію пошкоджених внаслідок збройної агресії РФ будинків.

У транспортному секторі було відремонтовано автостради, магістралі та інші дороги, що зазнали пошкоджень на території України.

У сфері освіти було відновлено близько 500 навчальних закладів, а частка навчальних закладів, що мають бомбосховища, значно зросла.

Скільки грошей потребує Україна від міжнародних партнерів

В 2024 році Україна потребує щомісяця приблизно $3 млрд зовнішнього фінансування від партнерів, оскільки регулярна бюджетна підтримка є критично важливою для покриття соціальних витрат.

За інформацією Мінфіну, наразі основними джерелами фінансування державного бюджету є військові облігації, кредити від Міжнародних фінансових організацій, а також двосторонні кредити та гранти.

Разом з тим, 12 лютого директор-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва розповіла в інтерв’ю СNBC, що Україні необхідна міжнародна фінансова допомога у розмірі $42 мільярди, щоб підтримувати "ті успіхи, яких вона вже досягла". Вона впевнена, що Україна заслужила право на підтримку з боку світової спільноти завдяки обдуманим внутрішнім заходам. Країна зуміла зібрати податки у розмірі 36% від свого ВВП, що є рідкісним досягненням навіть для держав, які не знаходяться в стані війни. Також Україна досягла значного зниження інфляції з 27% до 5% та відновила темпи економічного зростання до 4,5%.

Водночас, за словами президента Зеленського, Київ точно знає, що може розраховувати мінімум на $25,7 млрд від союзників (не враховуючи допомогу від США і  €50 млрд від ЄС), а також – на багатомільярдну допомогу від Японії.