НБУ курс:

USD

41,36

--0,10

EUR

44,56

+0,23

Готівковий курс:

USD

41,63

41,58

EUR

44,95

44,75

Верховний суд остаточно визнав за державою право власності на "трубу Медведчука"

Верховний суд остаточно визнав за державою право власності на "трубу Медведчука"
"Трубу Медведчука" повернули в державну власність

Верховний суд остаточно визнав за державою право власності на українську частину магістрального нафтопродуктопроводу “Самара - Західний напрямок”. Цей актив загальновідомий у народі як "труба Медведчука".

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Про це повідомив голова Фонду державного майна Віталій Коваль.

В справі по «трубі Медведчука» поставлено крапку

Нафтопровід був збудований за часів СРСР і після проголошення незалежності України мав перейти у державну власність. Однак цього не сталося. Багато років ним користувалася російська компанія "Транснєфтєпродукт".

Фонд державного майна намагався повернути цей актив у державну власність з 2011 року.

У 2017 році НАБУ та Спеціалізована антикорупційна прокуратура розпочали розслідування обставин передачі права власності на трубопровід. За результатами розслідування, Вищий антикорупційний суд заарештував актив. З 2021 року він знаходиться в управлінні АТ "Укртранснафта".

Фонд держмайна, одночасно з розслідуванням правоохоронних органів, зробив чергову спробу повернути актив у державну власність. У 2021 ФДМУ подав позов до Господарського суду Житомирської області, в якому просив визнати за державою право власності на трубопровід.

червні 2023 року суд став на бік фонду. А вчора Верховний суд не задовольнив касаційну скаргу. Таким чином Україна відстояла своє право на це майно", - зауважив Коваль.

Він додав, що наразі триває реєстрація права власності держави на трубопровід.

"Труба Медведчука"

У лютому 2021 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про введення санкцій щодо тодішнього нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука, його оточення, а також підконтрольних їм юридичних осіб. 

Серед компаній, котрі потрапили під обмеження, була "ПрикарпатЗахідтранс", яка експлуатувала ділянку нафтопроводу "Самара-Західний напрямок". Прокачку пального цим трубопроводом здійснювала компанія Proton Energy, власником якої називали друга Медведчука – ізраїльтянина Нісана Мойсеєва. Саме ця фірма контролювала мережу АЗС Glusco.

А власниками "ПрикарпатЗахідтрансу" значилися білоруський бізнесмен Микола Воробей та громадянин Німеччини Анатолій Шефер (останнього пов'язували з оточенням Медведчука).

Як зізнавався раніше колишній нардеп від забороненої нині партії ОПЗЖ Віктор Медведчук, трубою він почав займатися на прохання експрезидента Петра Порошенка.

"У 2016 році Порошенко звернувся до мене з проханням з огляду на мої контакти з російським керівництвом про покупку труби", - розповідав Медведчук.

Через втручання Порошенка у 2014 році націоналізацію труби скасували та виставили на продаж. Порошенко, щоб забрати собі трубу, витратив $23 млн – купив її за заниженою вартістю. Гроші виводили через фіктивні договори.

"З травня 2018-го до травня 2019 року труба заробила $41–42 млн", – зізнався Медведчук.

На допитах кум Путіна розповідав, що насправді "це труба Порошенка", а всі питання щодо неї той вирішував завдяки своїй посаді президента.