НБУ курс:

USD

41,69

+0,02

EUR

47,42

--0,13

Готівковий курс:

USD

41,56

41,46

EUR

47,70

47,50

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Я хотів би в Україні бачити таку ж економічну політику, яку в США впроваджує Трамп, — Андрій Бродський, "Велта"

Андрій Бродський
Андрій Бродський. Фото: пресслужба компанії "Велта"

До повномасштабного вторгнення компанія "Велта" займала 2% світового ринку ільменіту (руда для отримання титану) та видобувала близько 33% титанової сировини в Україні. Зараз компанія продовжує експортувати титанову руду та має великі плани щодо розширення виробництва в Україні та будівництва заводів в США. Засновник та керівник "Велти" Андрій Бродський розказав Delo.ua про наміри іноземних інвесторів інвестувати в видобування критичної сировини в Україні, про плани з будівництва заводу в США, а також про перспективи розширення перероблення ільменіту в Україні.

Про іноземні інвестиції в українські надра

Один з пунктів "Плану перемоги" президента Володимира Зеленського передбачав інвестиції західних компаній у видобуток корисних копалин в Україні. Раніше ви підтверджували такий інтерес з боку інвесторів. З вами вже хтось обговорював можливість старту спільних проєктів у найближчому майбутньому або ж після закінчення активної фази війни?

— Я кожного дня багато спілкуюся з потенційними інвесторами та партнерами з цього приводу. І можу підтвердити, що такий інтерес є. І він не просто великий, а дуже великий. Дійсно торік була гучна заява з боку президента. Однак закордонні інвестори мали доступ до українських надр і раніше. Проте, наші надра не підготовлені для продажу іноземним гравцям. На практиці це виглядає так: приходьте, купуйте, але що саме ми вам продамо ви подивитесь вже потім.

Ви маєте на увазі невідповідність вітчизняної методики оцінки запасів корисних копалин до міжнародної методики ? Про це говорять вже досить давно і Держгеонадра заявляли про наміри розв'язати цю проблему ще у 2021 році. А що їм заважає?

За моєю оцінкою, щоб перевести запаси, які є на державному балансі у відповідність з кодексом JORC потрібно сотні мільйонів доларів та дуже багато часу. Я, як людина, що понад 20 років працює з вітчизняними органами надрокористування, впевнений що навіть за наявності цих ресурсів державний менеджмент не зможе справитися з цією задачею. Навіть якщо держава виділить мільярд доларів, я не вірю в організаційні можливості наших чиновників.

Вихід лише один —  іноземні партнери будуть змушені покладатися на українських інвесторів, які робитимуть брудну та нудну роботу з підготовки родовищ до розроблення та розвитку.

Відкритий кар'єр для видобування ільменіту на Бірзулівському родовищі. Фото: пресслужба компанії.

В нас торік був вдалий кейс з продажу державного підприємства видобувної галузі іноземним інвесторам. Компанію ОГХК купила азербайджанська NEQSOL

— А хто вам сказав, що це вдалий кейс? Наскільки мені відомо, NEQSOL заплатила за ОГХК $100 млн ще в листопаді, але досі не стала власником активів ОГХК. Вони чекали рішення Антимонопольного комітету ще на початку грудня і чекають його досі. Хоча покупець ще до середини грудня повинен був отримати контроль над компанією та поставити там свій менеджмент. 

Зараз, наскільки мені відомо, в ОГХК одне з підприємств зупинено, а інше працює лише частково. Нічого вдалого, окрім того, що держава отримала купу грошей, я тут не бачу.

Іноземні гравці не зможуть купити окремі ділянки для розробки та видобутку?

— Ділянки зараз купуватимуть лише українські інвестори, які розбираються в українських стандартах та готові ризикувати розраховуючи в майбутньому залучити закордонних інвесторів. Таких гравців на українському ринку, що вірять у критичну сировину, я знаю лише двох. Перший це група Геннадія Буткевича BGV, яка має велику кількість родовищ і фінансову базу, а також "Велта".

Вам вже надходили такі пропозиції про заснування спільного підприємства?

— Так, ми дуже активно ведемо перемовини. Я цим займаюсь щодня. Остання розмова з цього приводу в мене була півтори години до нашої з вами розмови. А після неї в мене також буде відеоконференція з великими гравцями ринку з цього приводу.

Що їх стримує від активних кроків у цьому напрямку?

— Головний фактор — війна та пов'язані з нею ризики. Якщо у вас є гроші, ви ж не купите зараз квартиру в Покровську. Але, коли війна скінчиться і Покровськ залишиться під нашим контролем, може й придбаєте. Це гарне місто, я там бував.

Чому вони тоді цікавляться інвестиціями в Україну?

В нас ці критичні матеріали є. Не так багато, як розповідають — особисто я не вірю в цифру $12 трлн. Проте ресурс у нас досить непоганий. Ми також маємо досить непогане законодавство з погляду доступу до ресурсів. Я розмовляв з представниками західних компаній, що раніше працювали в Африці. Вони кажуть, що після Африки вже нічого не бояться, тож війна в країні їх не лякає.

До того ж в нас в Україні досить хороші кадри: менеджмент, інженери та технологи. Мені є з чим порівнювати. Коли я тільки починав працювати, то залучав фахівців з Австралії, яка є світовим лідером з видобутку корисних копалин. І я можу констатувати, що наші збагачувальники та гірники мають такий самий професійний рівень як і австралійські фахівці, якщо не кращий. Інвестори це також бачать і це викликає в них інтерес.

Про роботу "Велти" в Україні

Які виробничі результати компанії за 2024 рік? 

97 000 тонн ільменітового концентрату, порівняно з довоєнними часами ми знизили виробництво вдвічі, а план який був на 2024 рік на жаль виконаний на 60%. Чому так? Головна причина стан в українській енергетиці. Минулого року ми в середньому отримували лише 50% від необхідного нам обсягу електроенергії. З такими лімітами працювати було неможливо.

Чи є у вас план Б на випадок майбутніх проблем в енергетиці?

Ми вже розглядаємо певні можливості та працюємо над проєктуванням рішень, які включатимуть власну генерацію та ВДЕ. Але поки я не готовий це озвучувати. Скажу лише, що це дуже не просто. У нас дуже великі витрати для досягнення енергонезалежності, які починаються з $10 млн.

Який у вас зараз рівень завантаженості підприємства?

Не більш ніж 50-60%. З 2023 і майже до кінця 2024 року в нас були дві основні проблеми — енергетика та логістика. Значні обсяги ми відвантажували через румунський порт Констанци й рік ми працювали над тим, щоб повернутися до українських портів. Працювали не тільки з портами, але й з іноземними партнерами, щоб вони повірили, що можна завантажитися в Українських портах. І від початку повномасштабної війни лише 29 січня в нас вийшло перше судно завантажене українським ільменітом. Ми впорались з логістикою, але не можемо розв'язати проблему з енергетикою. Крім відключень, варто зауважити, що ціна електроенергії за минулий рік для нас в середньому зросла на 35%, але маємо місяці, де зростання складало майже 100%. Тож якщо раніше у нас вартість електроенергії була третім складником у собівартості кінцевої продукції, то зараз вона вийшла на перше місце.

Гірничозбагачувальний комплекс на Бірзулівському родовищі. Фото: пресслужба компанії.

Які у вас плани на 2025?

Вони звісно є, але я не знаю як буде з енергетикою. Ми маємо контракти та можемо зараз продати майже все що можна виробити за майбутні півтора року. Але я боюся підписувати контракти, щоб потім не довелося просити вибачення у партнерів за те, що я їх не зміг виконати.

Ви раніше контролювали Лікарівським родовищем титанових руд у 2023 році контроль перейшов до компанії "Декарт Мінералс" з Дніпра. В одному з інтерв'ю ви говорили, що продали це родовище, бо вам потрібні були гроші, але на вашому сайті воно досі вказане, як один з ваших активів. Чому так? 

В мого партнера були вільні кошти, які він вклав в нашу компанію. Ми розуміємо, що розробкою буде займатися саме наша компанія. Ми з власниками "Декарт Мінералс" зараз активно працюємо над робочим проєктом з розроблення цього родовища і трохи згодом зробимо презентацію.

Крім того, ми вже проєктуємо додаткові потужності, які дозволять нам збільшити видобування ільменіту на базі Лікарівського родовища. Також ми працюємо над розширенням лінійки нашої продукції в Україні.

Яка сума інвестицій передбачена для цих проєктів?

Я поки не готовий її назвати. Ми над цим працюємо з партнерами та кредиторами.

Бізнес зараз скаржиться на те, що через мобілізацію та виїзд за кордон дуже важко знайти фахівців. Яка у вас зараз ситуація з кадрами? Як з бронюванням персоналу?

У нас так само багато питань щодо кадрів. Зараз у нас заброньовано 50% персоналу і завтра ми подаємо нові документи на розгляд по критичності. Якщо ми це зробимо, то забронюємо наших людей знову.

Вчора я прочитав, що деякі підприємства через дефіцит кадрів починають завозити людей з Бангладешу. На нескладні роботи можна везти іноземців, а місцевих кваліфікованих працівників бронювати. Ми поки ще не розглядали цього, але я б не виключав такого сценарію.

Про завод в США

Наприкінці серпня ви говорили, що канадська компанія Hatch розпочала проєктування вашого заводу в США. Коли ви плануєте розпочати його будівництво? 

Ми розраховували, що інвестуємо в підготовку та проєктування цього заводу гроші, які заробимо в Україні. Але через зниження виробництва ми перенесли активне інвестування на незначний проміжок часу.

Крім того, ми вирішили переформатувати цей проєкт. Раніше наш завод в США повинен був виробляти лише порошок для 3D принтингу за нашою технологією. А тепер ми плануємо піти далі та вироблятимемо там кінцеві вироби. Рік тому ми заснували компанію "Велта Медікал", яка виробляє в Україні титанові імпланти. І ми хочемо реалізувати подібний підхід у США. Тож зараз ми міняємо концепцію американського проєкту. Я думаю, що за декілька місяців ми проінвестуємо всю суму, яка необхідна для проєктування та підготовчих робіт. Після цього вже розпочнемо будівництво. Обсяг інвестицій не змінився — $100 млн, а дохідність буде значно більшою, ніж ми планували раніше.

Ви вже визначились з майданчиком для будівництва?

Так, ми його вибрали. Вже затвердили це з проєктувальником та місцевою владою та отримали пропозиції щодо пільг. Де саме буде завод я не скажу.

Титановий імплант отриманий методом 3D-друку за технологією компанії "Велта". Фото: пресслужба компанії.

В грудні ви отримали лист від Експортно-імпортного банку США щодо намірів прокредитувати вашу компанію на $60 млн для будівництва титанового заводу в США. Як це вам вдалося? Їх не злякало що ви українська компанія?

Цей проєкт повністю незалежний від нашого українського бізнесу. Завод використовуватиме американську сировину, там будуть працювати громадяни США і підприємство очолить американець. Українськими будуть лише інвестиції, технології та акціонери.

Ми отримали попередню згоду від Ексім-банку США на фінансування цього проєкту в рамках державної програми США, яка спрямована на заміщення імпорту з Китаю. Це зараз державна політика США. Президент Трамп нещодавно написав в соцмережі Х та у промові під час Давоського економічного форуму зазначив, що сприятиме іноземним інвесторам, які будуть виходити на американський ринок та будувати там підприємства шляхом зниження податку. Але тих, хто буде завозити в США продукцію, що вироблена в інших країнах обкладатимуть високими митами. Це політика протекціонізму. Вона дуже жорстка та прагматична. І, як я вважаю, дуже правильна. Мені хотілося б щоб в Україні було так само.

Де ви плануєте знайти ще $40 млн?

Я впевнений що за декілька місяців ми частину інвестуємо самі, а щодо іншої частини ми зараз ведемо перемовини з американськими компаніями. Це як фінансові компанії, так і гравці на цьому ринку. 

Скільки ви плануєте інвестуєте власних коштів?

Поки не готовий сказати, бо не до кінця розумію про який обсяг інвестицій вдасться домовитись з американськими інвесторами. Крім того, мені важко прогнозувати виробничі показники наших активів в Україні.

Про позиції росіян на глобальному титановому ринку

Як змінилися позиції росіян на глобальному титановому ринку за три роки повномасштабної війни? Наміри щодо заміщення російського титану були задекларовані ще у 2022 році. Чи вдалося це зробити? 

Якщо говорити про компанію "ВСМПО-Авісма", то у них все чудово. Вони постачають металевий титан авіагігантам Airbus, Embraer та Bombardier. Для мене було дуже дико, коли я читав, що інтереси російської титанової галузі лобіював особисто президент Франції Емануель Макрон, який дзвонив прем'єр-міністру Канади Джастіну Трюдо, щоб канадська Bombardier купувала саме російський титан. Крім того, у РФ збільшилося виробництво зброї яка також потребує титану. А надлишки вони успішно експортують, бо санкцій щодо російської титанової галузі немає.

В них майже не було власної сировинної бази, через це вони були змушені купувати українську сировину. Як у них зараз з сировинною базою? 

За моїми даними вони майже розв'язали свої проблеми з сировиною. Вони імпортують її з В'єтнаму, Китаю та Казахстану. Також розробляють два гірничо-збагачувальні комбінати на своїй території. Росіяни поступово нарощують виробництво, прогнозовано, десь у 2027-2028 роках вони будуть незалежні в питанні сировини.

Андрій Бродський народився 17 лютого 1973 року у Дніпрі. Закінчив Дніпропетровський національний гірничий університет (зараз НТУ "Дніпровська політехніка") за спеціальністю "Збагачення корисних копалин". У 2006 році заснував компанію "Велта", яка займається видобуванням ільменіту на Бирзулівському родовищі. У 2017 році він заснував R&D-центр, де було створено та запатентовано новий "зелений" метод виробництва металевого титану. У 2023 році створив Velta Medical - спільна компанія з виробництва індивідуальних титанових імплантів шляхом 3D-друку.

Хоббі: історія, історична література та наукова фантастика.