НБУ курс:

USD

41,42

--0,06

EUR

44,83

+0,08

Готівковий курс:

USD

41,35

41,25

EUR

45,05

44,80

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Банки та кредитори домовилися про етичне кредитування: про що мова

банки, кредитори, кредитування
Підписано меморандум про етику та відповідальність.

Асоціація українських банків (АУБ) разом із сімома компаніями, що займаються споживчим кредитуванням, підписали меморандум про відповідальне кредитування. 

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Про це інформує Інтерфакс-Україна.

Про меморандум

Учасниками меморандуму стали "Авентус-Україна" (CreditPlus), "Манівео швидка фінансово допомога" (Moneyveo), "1 безпечне агентство необхідних кредитів" (My credit), "Нові кредити", "Віжинфанд Юкрейн", "Мультікредит" (bee credit) та "Споживчий центр" ("ШвидкоГроші").

Документ передбачає:

  • відмову від видачі кредитів у нічний час; 
  • дотримання етичних норм у роботі колекторів;
  •  виконання вимог законодавства щодо максимальної щоденної процентної ставки в 1%.

"АУБ разом зі своїми учасниками комітетів ініціювала створення меморандуму, як ініціативу саморегулювання ринку. Його мета — показати, що компанії зі споживчого кредитування можуть діяти відповідально й чесно, без додаткового тиску з боку держави", - прокоментував підписання президент АУБ Андрій Дубас.

За його словами, головна мета меморандуму — забезпечити відповідальний підхід до кредитування. Учасники ринку зобов’язуються ретельно оцінювати фінансові можливості клієнтів і не надавати кредити в нічний час, аби запобігти поспішним фінансовим рішенням.

У документі чітко визначені правила для колекторської діяльності:

  • заборонено публікувати фото боржників; 
  • контактувати з їхніми родичами;
  •  використовувати будь-які неетичні методи впливу.

Дубас зазначив, що в Україні діє багато компаній у сфері споживчого кредитування, проте близько 90% ринку контролюють приблизно 20 найбільших гравців. За його словами, проблема полягає в тому, що нечесна діяльність навіть однієї невеликої компанії може зіпсувати репутацію всього сектору.

"Саме тому відповідальні учасники вирішили підписати меморандум, щоб показати свою відкритість і підтримати ініціативи Національного банку щодо впорядкування цієї сфери", – зазначив президент АУБ.

Про кредитування

Нагадаємо, банки нарощують кредитування півтора року поспіль та мають достатній потенціал для підтримки економіки надалі. Чисті гривневі кредити бізнесу за рік зросли на 20,6%, а населення – на 39,9%.

Додамо, у 2024 році темпи зростання кредитування бізнесу виявилися утричі повільнішими порівняно з кредитуванням населення. Грудень став найскладнішим місяцем, коли спостерігалося скорочення кредитування як для бізнесу, так і для домогосподарств. Найбільше зниження відбулося у гривневому кредитуванні корпоративного сектору – на 2,4% (-14,2 млрд грн).

Раніше повідомлялось, що найбільший вплив на приріст ВВП України у 2024 році дали програми кредитування бізнесу “5-7-9%” (забезпечила додаткові 0,422% ВВП), видача грантів на переробку (0,037%) та програма розвитку індустріальних парків (0,021%).