НБУ курс:

USD

41,77

+0,01

EUR

49,10

+0,12

Готівковий курс:

USD

41,72

41,65

EUR

49,20

49,05

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Попит на житло спадає, ціни вийшли на плато — звіт НБУ

будівництво
Київ утримує позиції міста з найдорожчим житлом. Фото: ЛУН

Ринок нерухомості в Україні почав пригальмовувати. Попит зменшується, а ціни ростуть лише в оголошеннях. 

СПЕЦПРОЄКТ: ВЛАСНА СПРАВА

Ми збираємо історії тих, хто зробив надскладне, але й найважливіше рішення в житті - стартувати власну справу. Хто розпочав з нуля і  вже три роки будує бізнес. Хто повернувся з фронту і занурився в підприємництво. Хто обрав франшизу як старт і зумів розвинути успішну модель.

Спецпроєкт створено за підтримки Visa в Україні

Дізнайтесь більше

Реальні угоди підтверджують, що ціни на квартири в Україні перестали зростати: житло дорожчає лише в оголошеннях. Вартість житла на вторинному ринку майже не змінилася, пише Delo.ua із посиланням на звіт про фінансову стабільність Національного банку України.

Як зазначають аналітики, ріст цін стримує у першу чергу уповільнення зростання собівартості будівництва, а також зміцнення гривні до долара, у якому часто рахують ціни.

На первинному ринку ситуація аналогічна: навіть у регіонах з високим попитом новобудови дорожчають повільно або зовсім не зростають у ціні.

Інфографіка: НБУ за даними ДССУ 

Натомість ціни на оренду квартир зростають швидко, особливо в Києві. Це пов’язано з тим, що багато людей не готові або не можуть купити житло, тому зростає попит на оренду.

Звіт НБУ: динаміка угод купівлі-подажу квартир сповільнюється

Кількість угод із купівлі житла в Україні, за даними НБУ, зростає повільно. За IV квартал 2024 — I квартал 2025 року їх стало лише на 8% більше, ніж за той самий період роком раніше.

Інфографіка: НБУ за даними ДССУ 

Аналітики припускають, що купівлю житла стримують і високі податки. Адже більшість операцій стосується житла, що не оподатковується (яке було у власності понад три роки). Такі угоди найчастіше укладають через зміну місця проживання. 

Також переважає купівля старого житла: три з чотирьох квартир побудовані понад 15 років тому. Середня площа квартири залишається близько 48 кв. метрів, а будинку — 70 кв. метрів.

Ринок нерухомості у 2025 році: попит і пропозиція слабшає

Попри зростання доходів і позитивні настрої серед споживачів, попит на житло залишається слабким. Воєнні ризики та загальна невизначеність стримують купівлю. Ефект від внутрішньої міграції, який раніше стимулював ринок, поступово слабшає.

У I кварталі 2025 року на продаж найактивніше виставляли об’єкти в столиці та на заході України. Нове будівництво теж починають передусім у західних областях, зазначили в НБУ.

Іпотека: частка угод - 2-3%

Попри активність і популярність державної іпотечної програми "єОселя", загальна частка угод з іпотекою залишається низькою на рівні 2−3%, що ще менше, ніж до війни. Найактивніше кредитуванняпроводять у Київській області (до 10%), у західних регіонах та столиці. Майже всі іпотеки видаються за державною програмою «єОселя».

Інфографіка: НБУ за даними банків та УФЖК

Водночас у першій половині 2025 року нових кредитів стало менше на чверть у порівнянні з ІІ півріччям 2024-го.

Первинний ринок: попит на бюджетні квартири

У 2024 році об'єм зданого в експлуатацію житла зріс на третину, але в основному добудовували проєкти, розпочаті ще до повномасштабного вторгнення. 

Введений об'єм житлових площ все ще на 15% менший, ніж у 2021 році, свідчить аналіз НБУ.

Інфографіка: НБУ за даними ДССУ

Нове житло на продаж найактивніше з’являється в Києві та в західних регіонах країни, здебільшого новобудови стартують на Львівщині, Закарпатті та Прикарпатті.  І хоч цієї пропозиції багато на ринку, проте в основному це просторіші й дорожчі квартири. Натомість найбільше угод укладають щодо дешевших і менших за площею варіантів.

Раніше Delo.ua писало про те, що українці перестали раціонально купувати квартири.