В Україні зростає попит на невеликі торгові площі, а офіси пустують

Скільки коштує орендувати офіс в Україні
Фото: RAU.ua

У 2023 році в Україні зростає попит на невеликі торгові площі під магазини, а от попит на оренду офісів залишається низьким. Експерти вважають, що цей тренд може зберегтися і у наступному році, якщо війна продовжиться. Про це йде мова в статті Попит на невеликі торгові точки та занепад офісів. Що чекає на комерційну нерухомість у 2024 році, опублікованій на Delo.ua.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

Фахівець з нерухомості Олексій Мурін каже, що в Києві спостерігається бум на оренду торгової нерухомості невеликих метражів. Головним чином шалений попит пов’язаний з великою кількістю переселенців, які переїхали до Києва з прифронтових регіонів та вирішили зайнятися у столиці бізнесом, яким займалися в рідних містах. Водночас попит на великі торгові площі є суттєво нижчим.

Мурін зазначає, що головним трендом на ринку торгової нерухомості столиці є переміщення попиту з центру міста до спальних районів, де концентрація платоспроможного населення вища. Тим часом попит на офісну нерухомість у столиці залишається низьким.

“Центр обезлюднів ще більше ніж було до війни. Офісної нерухомості зараз дуже багато пропозицій по ринку. Цей сегмент в жахливому стані. Минулої зими офіси намагалися здавати просто за комунальні послуги, щоб хоч якось утримувати ці активи власним коштом. Зараз тут вже трошки краще, але слово “трошки” тут ключове”, - розповів Мурін.

Власника львівської агенції нерухомості Malinka Real Estate Валерія Малінки в вартість оренди комерційної нерухомості в місті Лева повернулась до рівня що передував повномасштабній війні. Попит на оренду комерційної нерухомості знизився навіть попри те, що до Львова переїхало багато людей з інших регіонів України. 

Тим часом в Дніпрі активність орендарів в сегменті невеликої комерційрної нерухомості повернулась до рівня що передував повномасштабній війні, тоді як офісна нерухомість продовжує стагнувати.

За словами фахівця з нерухомості компанії “Материк” В'ячеслава Козаченко, в Днірі тренд повернення бізнесу з західних регіонів відчувається дуже слабко. Водночас наразі дуже активізувалась купівля та продаж комерційної нерухомості.

“Настрої у бізнесу в Дніпрі двоякі. Активним є сегмент продажу комерційної нерухомості. Частина бізнесменів концентрує капітал, бо бачить себе в Україні й скуповує за хорошою ціною все те, що продають ті, то налаштований песимістично. Зараз за привабливою ціною можна купити такі об’єкти, які до війни навіть ніхто не думав продавати”, - каже Козаченко.

Погана демографія - ключова проблема ринку нерухомості в Україні

Після початку повномасштабної війни мільйони українців виїхали до країн Європейського союзу, або переїхали з прифронтових районів у відносно спокійні Західні області.  За даними звіту Центру економічної стратегії станом на кінець червня 2023 року 5,6-6,7 млн українців, що на 0,3-0,5 млн осіб більше ніж у 2022 році переважна більшість біженців це жінки та діти. А за даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, станом на 1 серпня в Україні є 4,9 млн офіційно зареєстрованих внутрішньопереміщених осіб.

На думку експертів погана демографічна ситуація є ключовим викликом для ринку житлової нерухомості в Україні. Водночас адаптація до війни та повернення людей з Західних регіонів стимулює відновлення ринку житлової нерухомості. 

Разом з цим помірне відновлення економіки після провального 2022 року сприяє і відновленню ділової активності в країні та також може стимулювати попит на окремі сегменти комерційної нерухомості. В зоні ризику залишається офісний сегмент, що постраждам під час пандемії COVID-19 та переведенню значної кількості офісних працівників на віддалену роботу. Водночас фактор повномасштабної війни ускладнив проблеми цього сегменту.

Нагадаємо, згідно з опитуванням  Rakuten Viber 24% українців віддають перевагу роботі вдома. Натомість 17% зазначили, що натрапляють на труднощі, працюючи в онлайні.