Профільний комітет Ради схвалив запровадження гарантій повернення 100% сум банківських вкладів під час війни

Фото: Depositphotos
Фото: Depositphotos

Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики на засіданні 22 березня рекомендував парламенту ухвалити законопроект №5542-1 у новій редакції до другого читання, що передбачає збільшення гарантій щодо банківських вкладів під час воєнного стану до 100% від суми вкладу. Про це повідомила у своєму Telegram-каналі член комітету Ольга Василевська-Смаглюк ("Слуга народу").

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

"Це саме та ініціатива, яку нещодавно анонсував Президент Зеленський. Тепер кожен з нас може бути впевнений за свої депозити і не поспішатиме забирати їх з банків", - додала вона.

Як уточнили у Фонді гарантування вкладів фізосіб, йдеться про гарантії повернення кожному вкладнику повного розміру вкладу, включаючи відсотки, нараховані станом на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення банку з ринку, крім винятків, перерахованих у частині 4 статті 26 закону про систему гарантування вкладів.

Законопроект прописує, що з дня припинення або скасування військового стану (якщо це відбудеться до 1 січня 2023 року) гарантована сума вкладів буде підвищена до 400 тисяч гривень, а з 1 січня 2023 року – до 600 тисяч гривень.

Також передбачено вступ державного Ощадбанку до ФГВ, а також підвищення фінансової стабільності фонду шляхом реструктуризації заборгованості перед Міністерством фінансів.

Зазначимо, що цей законопроект був внесений ще у травні 2021 року чотирма членами згаданого комітету на чолі з його головою Данилом Гетманцевим. Тоді у ньому було запропоновано, зокрема, збільшити суму гарантованого відшкодування за вкладами утричі – з нинішніх 200 тисяч до 600 тисяч гривень. 30 червня документ було прийнято у першому читанні.

18 березня 2022 року президент Володимир Зеленський повідомив, що "доручив знайти таку законодавчу можливість, щоб держава гарантувала 100% вкладів у банках".

При цьому він додав, що "чекає конкретики - проекту рішення" і висловив сподівання, що Рада не зволікатиме з голосуванням за нього.

У свою чергу, у Національному банку України та Фонді гарантування вкладів фізичних осіб повідомили, що вони ініціативу Зеленського підтримують. На думку профільних органів, 100%-а гарантія по депозитах фізосіб на період дії воєнного стану дасть впевненість українцям у збереженні їх заощаджень.

Зазначимо, що до цього Міжнародний валютний фонд рекомендував Україні збільшити максимальну гарантовану суму відшкодування за банківськими вкладами фізосіб лише у півтора рази - до 300 тисяч гривень.

Джерело фото: ua.depositphotos.com