Європарламент пропонує включити атомну енергетику до переліку "зелених" технологій

АЕС Гравелін у Франції. Фото: Вікіпедія
АЕС Гравелін у Франції. Фото: Вікіпедія

Європейський парламент проголосував за включення ядерної енергії до переліку 17 так званих "зелених" технологій, вказаних у Законі ЄС про промисловість з нульовим рівнем викидів. Утім, остаточний список ще має бути узгоджений з державами-членами ЄС.

Про це пише "Укрінформ"

В обґрунтуванні до Закону про промисловість з нульовим рівнем викидів зазначається, що підвищення цін на енергоносії після незаконної військової агресії Російської Федерації проти України дало потужний поштовх для прискорення реалізації Європейського зеленого курсу та посилення стійкості Енергетичного Союзу шляхом прискорення переходу до чистої енергетики та припинення будь-якої залежності від викопного палива, що експортується з РФ. 

Перелік технологій із нульовим рівнем викидів парникових газів є позицією депутатів Європарламенту щодо проєкту закону, який ставить за мету до 2030 року виробляти 40% від потреб ЄС на цих ринках, на які також претендують Китай і США.

17 технологій включають, зокрема, відновлювану енергію (вітрову та сонячну), ядерну енергію, зберігання енергії; уловлювання, транспортування, впорскування, зберігання та використання двоокису вуглецю, метану та закису азоту; водень, альтернативні види палива, біометан, теплові насоси та біоматеріали.

Мета законодавців полягає в тому, щоб дозволити кожній країні ЄС розвивати ті технології, які відповідають її національним потребам і можливостям. Ставку на розвиток ядерної енергетики робить, зокрема, Франція.

Метою ЄС є надання регуляторної підтримки цим галузям з метою досягнення вуглецевої нейтральності до 2050 року, а також зміцнення свого енергетичного суверенітету.

Запропонований депутатами Закон про промисловість з нульовим рівнем викидів буде переданий країнам-членам ЄС на переговори в Раді міністрів на початку грудня для остаточного доопрацювання.

"Я радий, що ми змогли внести ядерну енергію на один рівень із відновлюваними джерелами енергії, до технологій з нульовим рівнем викидів. Всі ці джерела виробництва мають важливе значення для декарбонізації нашої економіки", - наголосив депутат Європарламенту Крістоф Грудлер.

Нагадаємо, що ЄС має на меті досягти вуглецевої нейтральності до 2050 року. Загалом план збереження клімату передбачає скорочення викидів парникових газів, зниження використання пестицидів, збільшення площі земель під органічне виробництво та нарощення виробництва поновлюваного водню.

У 2022 році Європейський союз вперше отримав більше енергії з відновлюваних джерел, ніж від газу. Однак перехід від викопних видів палива було призупинено через кризу в електроенергетичній системі Європи, викликаної, зокрема, посухою.

Також Європейська комісія затвердила план щодо прискореної відмови від російських енергоносіїв REPowerEU. План передбачає додаткові інвестиції в енергетику у розмірі 210 млрд євро до 2027 року.