НБУ курс:

USD

41,37

--0,05

EUR

44,61

--0,22

Готівковий курс:

USD

41,32

41,20

EUR

45,00

44,80

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

У ДТЕК оцінили вартість електроенергії від інверторів та генераторів: чому вона в рази дорожча за "звичайну"

генератор
Джерело фото: ua.depositphotos.com

Вироблення електроенергії для власних потреб домогосподарствами, що використовують інвертори, обходитиметься їм у 14-15 гривень за кВт∙год, в той час як електроенергія від генераторів є ще дорожчою - біля 20 гривень за кВт∙год. Про це розповів у інтерв'ю журналу "ЕнергоБізнес" генеральний директор компанії "Д.Трейдінг", що входить до групу ДТЕК, Дмитро Маляр.

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

"Коли ти купуєш, припустимо, EcoFlow або інше рішення інвертора й акумулятора, то ціна електроенергії, яка виробляється цим інвертором, десь біля 14-15 гривень [за кВт∙год] з урахуванням того, що це номінальний цикл, який є по документах, по інструкції з експлуатації, і з урахуванням вартості і втрат електроенергії в цьому приборі", - зазначив він.

Натомість керівник енерготрейдингової компанії вказав, що така техніка при активному використанні досить швидко виходить з ладу, потребує ремонту чи заміни і відповідних витрат.

"Тому що і інвертор з акумулятором, і генератор - це засоби не постійого виробництва і використання, це засіб для вирішення окремих відключень. А коли в тебе вимикають по три рази на день електрику - я стикнувся з тим, що моя установка інвертора з акумулятором вийшла з ладу протягом півтора місяця, хоча мала працювати три роки. І ремонт, якщо вона не на гарантії, коштує 20% вартості цієї установки", - зазначив Маляр.

Генератори - не для квартир

При цьому для використання у випадку приватного, зокрема заміського, будинку найбільш правильним рішенням представник ДТЕК назвав генератор, попри те, що це досить витратно.

"З генератором - дорожча електроенергія, біля 20 гривень за кВт∙год. Це кожного дня треба мати кошти на паливо. Це дуже витратно, але це єдиний керований спосіб взимку виробляти електроенергію: ти не залежиш від сонця, не залежиш від того, чи є електроенергія в мережі, щоб зарядити свій інвертор з акумулятором. Ти керуєш цим", - наголосив експерт.

Для квартири ж це рішення не підійде, хіба що якщо використовувати його мешканцям першого повершу, поставивши генератор просто на землю. В свою чергу, чим масовішим буде використання інверторів, як підкреслив Маляр, тим воно буде менш ефективним.

"Якщо взяти умовно, що всі 100% населення купили інвертори, то виходить, що ніхто нічого для себе не вирішив. Всі будуть мати стільки електроенергії, скільки й мали. Просто це інструмент, яким ти можеш запастися електрикою, але за рахунок того, хто ці інвертори не купив. Це не універсальний засіб. Це універсальний засіб [лише] для того, хто його купує і матиме, де його підзарядити", - резюмував він.

Нагадаємо при цьому, що з червня в Україні різко підняли тариф на електроенергію для населення - з 2,64 до 4,32 кВт∙год. Передбачено, що він діятиме до кінця квітня 2025 року.

Чи варто встановлювати сонячні батареї

Стосовно ж сонячних батарей очільник "Д.Трейдінгу" вказав, що їх встановлення домогосподарствами задля "згладжування" відключень світла взимку не має сенсу через те, що у цю пору року в Україні надто мало сонячного світла.

"Інженерні розрахунки говорять, що 100%-ова номінальна потужність батареї може бути протягом лише червня-липня. Якщо ми розраховуємо на батарею на 6 кВт∙год, то взимку сонячна батарея з акумулятором, інвертором, не дасть нічого - вона буде працювати просто сама на себе. Тому що кількість сонячних днів узимку в нас не більше п'яти, довжина світлового дня вузька", - наголосив Маляр.

Він зазначив, що така батарея в січні може виробити тільки 3 кВт∙год і тому "взагалі нічим не допоможе". За його словами, люди повинні розуміти, що сонячна станція - "працює, але не взимку".

Кредитна підтримка від держави

Нагадаємо, при цьому, що 20 липня почала діяти програма пільгового кредитування об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів на придбання та встановлення генераторів, що виробляють електроенергію з альтернативних джерел, а також систем зберігання електроенергії та допоміжного обладнання.

Йдеться про суми до 5 мільйонів гривень з терміном позики до 5 років та ставкою 7% річних. За ці кошти можна, наприклад, купити й встановити сонячні панелі, інвертори, системи зберігання електроенергії та інше допоміжне обладнання.

Тоді ж запрацювала програма безвідсоткового та беззаставного кредитування приватних домогосподарств на встановлення сонячних панелей та вітрових установок потужністюдо 10 кВт. Максимальна сума кредиту може складати 480 тисяч гривень, а  термін кредитування - 10 років.

Джерело фото: ua.depositphotos.com