- Тип
- Оновлено Оновлено
- Категорія
- Новини
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
"Ковальська" програла справу проти АМКУ щодо купівлі цементних заводів Buzzi, але планує боротись далі

Північний апеляційний господарський суд Києва підтримав апеляцію Антимонопольного комітету України (АМКУ) проти групи "Ковальська".
Суд відхилив вимогу промислово-будівельної групи "Ковальська" щодо скасування дозволу АМКУ на придбання двох цементних заводів міжнародною групою CRH. Засідання відбулося минулого тижня 24 червня, повідомляє Delo.uа з посиланням на "Інтерфакс-Україна".
Рішення стосується однієї з найбільших угод злиття та поглинання (M&A) в Україні за час повномасштабної війни — продажу міжнародній компанії CRH цементних заводів у Рівненській та Миколаївській областях, які належали італійській Buzzi. Вартість заводів сягнула 100 млн євро.
“Ковальська” вимагала визнати недійсним дозвіл АМКУ, висловивши у позові занепокоєння, що навіть із запропонованими обмеженнями угода може призвести до надмірної концентрації та ослаблення конкуренції.
13 лютого Господарський суд Києва став на бік “Ковальської” й визнав недійсним рішення Комітету. У відповідь АМКУ подали апеляцію, яку 24 червня підтримав суд.
Уперше про угоду заговорили ще у 2023 році. Тоді міжнародна група CRH вперше оголосила про намір придбати активи італійської Buzzi в Україні.
АМКУ дозволив купівлю міжнароднійгрупі після понад року аналізу ринку та консультацій із галузевими експертами. Проте Комітет на концентрацію погодився за умови дотримання низки зобов’язань з боку CRH.
Зокрема, йдеться про продаж 25–28% акцій нових активів незалежному інвестору, збереження виробництва та безперебійного постачання цементу, а також протягом п’яти років після угоди не призначати на керівні посади людей, які одночасно працюють на аналогічних позиціях в інших компаніях, що входять до групи CRH в Україні.
Це не перша юридична спроба “Ковальської” вплинути на угоду. Зокрема раніше компанія прагнула долучитися третьою стороною до розгляду питання в АМКУ, але Верховний суд відмовив у вимогах “Ковальської”.
Як відреагувала "Ковальська" на рішення суду
Група «Ковальська» у коментарі Delo.ua наголосила, що поважає рішення Північного господарського апеляційного суду, хоча не погоджується з його юридичною оцінкою та залишає за собою право на подальші правові кроки.
Компанія готує касаційну скаргу до Верховного Суду та продовжить відстоювати свою позицію в судовому порядку.
"Ми вважаємо, що рішення про концентрацію на стратегічно важливому ринку, яким є ринок цементу, мають ухвалюватися з урахуванням довгострокових наслідків для економіки країни. Ми переконані, що зосередження майже 50% ринку в руках одного гравця суперечить принципам здорової конкуренції та створює реальні ризики неконкурентного ціноутворення — як для бізнесу, так і для державних інфраструктурних проєктів", - пояснили в компанії.
У групі додали, що ухвала суду важлива не лише як рішення у конкретній справі, а й створений нею прецедент, адже Україна має формувати ринок, де великі гравці конкурують чесно — незалежно від капіталу, країни походження чи політичного тиску.
"Компанія вітає та підтримує прихід іноземних інвесторів в Україну за умови забезпечення державою відкритого, прозорого та конкурентного ринкового середовища. Саме здатність України гарантувати інвесторам однакові, недискримінаційні умови, на нашу думку, формує довіру до країни", - зазначили в "Ковальській".
Довідково. CRH — один з найбільших у світі виробників будівельних матеріалів. Компанія налічує 80 000 працівників у 28 країнах. Входить у Fortune Global 500, акції компанії котируються на Нью-Йоркській (NYSE) та Лондонській (LSE) фондових біржах.
В Україні CRH працює з 1999-го року. Під час повномасштабного вторгнення CRH інвестувала в Україну 180 млн євро, включно з будівництвом цементного термінала на Київщині вартістю 34 млн євро.
Промислово‑будівельна група “Ковальська” — один із найбільших вертикально інтегрованих холдингів в Україні, що поєднує виробництво будівельних матеріалів та девелопмент. Коріння групи сягає 1956 року, коли в Києві діяв “Завод залізобетонних виробів № 3”, який згодом став основою ПБГ “Ковальська”.
“Ковальська” завершила близько тридцяти житлових проєктів загальною площею понад 700 тисяч кв. м. Окрім житлового будівництва, група активно розширює виробництво. У Києві група є найбільшим виробником бетону з часткою понад 50% ринку регіону.
Наразі група об’єднує 13 підприємств у чотирьох регіонах, які виробляють бетон, залізобетонні конструкції, будівельні суміші (Siltek), тротуарну плитку (Avenue), газобетон і дахові матеріали.
Як повідомляло Delo.ua, CRH планує модернізувати завод "Південь-Цемент" під Миколаєвом.
Також повідомлялось проте, що "Ковальська" в серпні відкриє завод із виробництва газобетону. Підприємство планує замінити на Львівщині втрачений актив групи на півдні країни. Будівництво першої черги заводу стартувало у 2023 році.