Україна направила Ізраїлю ноту протесту через зрив евакуації з сектору Газа

Дмитро Лубінець
Дмитро Лубінець. Фото: Facebook-сторінка омбудсмена

Україна 14 жовтня направила Ізраїлю ноту протесту через раптове відкликання ним погодження евакуації українських громадян з сектору Газа. Про це повідомив в ефірі національного телемарафону уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

За словами омбудсмена, який з ранку 13 жовтня знаходиться у Єгипті, ще в п'ятницю був офіційно й документально закріплений дозвіл Ізраїля на евакуацію громадян України та інших держав через КПП "Рафах".

"Сьогодні за дві години до евакуації з незрозумілих причин МЗС Ізраїлю повідомило про те, що вони не гарантують безпеку і відкликають цей дозвіл. Вже є заява від нашого МЗС - наш посол надіслав офіційну ноту протеста. За нашою інформацією, так само зробили або планують зробити ще низка країн", - повідомив він.

Як зазначив уповноважений, наразі в секторі Газа назріває гуманітарна катастрофа через відключення електропостачання, проблеми з водою, продовольством та ліками, які лише загострюються, але також віключено й мобільний зв'язок, через що "конект з нашими громадянами теж втрачається".

"Ми не розуміємо, чому не дозволяють евакуацію громадянам України, як і решті громадян іноземних держав, тим більше, що всі наполягають на тому, що в першу чергу евакуацію запросили жінки й діти", - зазначив Лубінець.

При цьому він підкреслив, що з боку Єгипту КПП "Рафах", за офіційними повідомленнями єгипетської влади, є відкритим. Омбудсмен також повідомив, що має намір особисто зустріти там українських громадян, які хочуть виїхати (таких усього 243).

"Фактично, від Ізраїлю ми просимо, щоб цей пункт перетину був безпечний і його просто не бомбили. Від палестинців і влади Палестини ми просимо, щоб дозволили вийти нашим громадянам, а єгипетська влада просто їх пропустила та прийняла", - сказав він.

За словами Лубінця, йдеться головним чином про громадянок України, які вийшли заміж за палестинців і проживали на території сектору Газа, а також дітей, які з'явилися в цих сім'ях.

"У когось з дітей є документи українського зразка - свідоцтва про народження, у когось немає, у когось вийшов термін українських паспортів. Якщо нам дозволять фізично туди приїхати, а ми плануємо приїхати фізично саме на пункт перетину "Рафах", всі громадяни України, які потребують допомоги, таку допомогу отримають. Нам неважливо - документи вже прострочені чи не прострочені", - наголосив він.

Нагадаємо при цьому, що інформація про те, що деякі громадяни України, яких вважаються зниклими безвісти в Ізраїлі під час нападу представників ісламістського руху ХАМАС, який контролює сектор Газа, потрапили в полон до останніх, не підтвердилася.