90% українців підтримують позбавлення мандатів депутатів від проросійських партій, 86% – їхню заборону

Акция партии "Национальный корпус" в Киеве в июле 2020 года. Фото: сайт политсилы
Акція партії "Національний корпус" у Києві у липні 2020 року. Фото: сайт політсили

90% українців підтримують гіпотетичне позбавлення мандатів депутатів від проросійських партій, 4% виступають проти, 4% ставляться до цього питання байдуже, а 2% не змогли висловитися з цього приводу. Про це свідчать результати опитування соціологічної групи "Рейтинг", проведеного 6 квітня.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

Зокрема, на заході України такий крок підтримують 97%, у центрі – 92%, на півдні та сході – по 83% респондентів. Серед молоді до 35 років "за" висловилися 90%, серед осіб 36-50 років – 92%, а серед тих, кому більше 50 років, – 89%.

Крім того, опитування показало, що заборону проросійських партій в Україні підтримує 86% респондентів, а 8% висловилися проти цього. Ще близько 4%, знову ж таки, заявили, що їм байдуже, а близько 2% не визначилися з відповіддю.

У західних регіонах країни таку заборону підтримують 94%, у центральних – 88%, у південних – 82%, у східних (Харківська область та Донбас) – 73%. Серед молодих респондентів за це виступають 84%, серед літніх – 85%, а от громадяни 36-50 років і в цьому питанні найрадикальніші: серед них прихильників заборони 91%.

Опитування було проведене серед 1200 респондентів методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера (CATI). Опитувалися мешканці всіх регіонів, крім Криму та окупованої частини Донбасу. Помилка репрезентативності дослідження з імовірністю 0,95 не перевищує 2,8%.

Водночас у питанні "Рейтингу", яке задавалося респондентам, не уточнюється, чи стосується воно законодавчої заборони партій за певними ознаками чи судової заборони якихось конкретних чинних політсил.

Нагадаємо, що 1 квітня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №7172-1, який передбачає прискорений розгляд судами питань про заборону партій, а також конфіскацію всього їхнього майна після такої заборони.

Зазначимо, що 18 березня Рада національної безпеки та оборони прийняла, а президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення про призупинення на період воєнного стану будь-якої діяльності низки партій. Міністерству юстиції було доручено негайно вжити в установленому порядку вичерпних заходів щодо заборони діяльності цих партій.

Такими політсилами визначені "Опозиційна платформа - За життя", Партія Шарія, "Держава", "Ліва опозиція", Прогресивна соціалістична партія України, "Союз лівих сил", Соціалістична партія України, "Соціалісти", "Опозиційний блок", "Наші" та "Блок Володимира Сальдо".

ОПЗЖ при цьому є парламентською партією і має другу за чисельністю фракцію в Раді. Також ця політсила посіла третє місце за кількістю голосів на виборах як обласних, так і районних рад та рад місцевих громад у жовтні 2020 року. Сумарно партія має у радах різного рівня 3,4 тисячі депутатів.

Серед непарламентських партій із наведеного списку представництво у низці місцевих рад трьох рівнів мають Партія Шарія, "Опоблок" та "Блок Володимира Сальдо" (остання лише на Херсонщині). Зазначимо, що засновник останньої – колишній мер Херсона Сальдо – взяв участь у вкрай нечисленній акції на підтримку російської окупації, проведеної в окупованому облцентрі 13 березня.

Крім того, за підсумками виборів-2020 у двох місцевих радах (Южне, Зеленодольськ) виявилася представленою партія "Наші", а ще в трьох (Генічеськ, Коростень, селище Березнегувате) — "Ліва опозиція".