НБУ курс:

USD

41,28

+0,10

EUR

45,55

+0,52

Готівковий курс:

USD

41,30

41,17

EUR

46,14

45,86

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Порти Дунаю будуть альтернативою портам Одеси навіть після закінчення війни - експерт

Порти Дунаю будуть альтернативою портам Одеси навіть після закінчення війни - експерт

Рішення українських зерновиків нарощувати перевезення сільгосппродукції через порти на річці Дунай, не покладаючись на “зерновий коридор”, дозволить диверсифікувати логістику і створити запасні шляхи збуту врожаю навіть після закінчення війни. Про це розповів заступник директора департаменту комерційної роботи “УкрзалізниціВалерій Ткачов в коментарі виданню "Delo.ua".      

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

За його словами, через повномасштабне російське вторгнення Україна тимчасово втратила контроль над портами Маріуполя і Бердянська, не працюють порти Миколаєва та Херсона, а експорт через три порти Великої Одеси не працює з 29 червня через саботаж російських інспекторів, які не впускають судна в "зерновий коридор" для завантаження.

При цьому напрямок логістики по Дунаю був актуальним і до початку війни - тоді з серпня до грудня в напрямку портів Великої Одеси стояли черги з вагонів і автомобілів з зерном. Тому у аграріїв була альтернатива не чекати місяць в черзі до Одеси, а поїхати на Ізмаїл і швидше експортувати врожай, хоча такий шлях і обходився дещо дорожче. 

Росія біля нас надовго, і навіть закінчення гарячої фази війни не значить, що у нас все стане добре і ми повернемося до довоєнної системи експорту через власні порти, коли наш потужний портовий комплекс обробляв 160 млн тонн с/г продукції за рік, а 120 млн тонн експортував".

Валерій Ткачов
Валерій Ткачов заступник директора департаменту комерційної роботи “Укрзалізниці”

Крім того, експерт попереджає, що і після гарячої фази війни країна-агресор продовжить наносити шкоду українській інфраструктурі, наприклад, мінувати морські торгові шляхи.

"Війна – це надовго, ще наші діти, мабуть, будуть це "розхльобувати".  Тому краще зараз будувати всі опції і думати про майбутнє, бо в будь-який момент Росія може знову піти війною, знову вце заблокувати, і нам знову залишиться лише Дунай", - пояснює Валерій Ткачов.

Таким чином, якщо РФ виконає свої погрози і вийде з Чорноморської зернової угоди, Україна зможе легко перевозити більше 3 млн тонн агропродукції на місяць, якщо вдасться організувати рейдову перевалку зерна. Якщо до цього додати 0,5-1 млн тонн експорту залізницею, то за рік можна вивезти приблизно 44 млн тонн, що приблизно відповідає експортному потенціалу на нинішній рік.  

Тому зараз треба "пушити", рекламувати цей альтернативний маршрут, домовлятись з румунами, щоб вони дозволили в своїх територіальних водах рейдові стоянки. Або це "план Б" для морських портів Великої Одеси, коли каравани ходять під супроводом військових кораблів. ПВО ставити, не давати агресорам бомбити Одесу, і вивозити зерно. Це взагалі найдешевший варіант".

Валерій Ткачов
Валерій Ткачов заступник директора департаменту комерційної роботи “Укрзалізниці”

Нагадаємо, що дія "зернової угоди", укладеної в липні 2022 року з Туреччиною та ООН окремо Україною та РФ, наразі продовжена до 17 липня року поточного. Втім, російські представники заявляли, що мають намір з угоди вийти.

Раніше в РФ наполягали, аби Україна для продовження дії угоди відновила транзит російського аміаку через свою територію, а Україна - відповідно, гарантій від ООН того, що угода працюватиме нормально, якщо Київ транзит російського аміаку дозволить. Однак у червні відповідний аміакопровід почав потрапляти під обстріли на території Харківської області, зокрема з наслідками у вигляді розгерметизації, тобто непридатності до використання.

Більше про "план Б" від українських зерновиків можна дізнатись в статті "Ставка на Дунай: що робитимуть українські зерновики в разі виходу РФ з Стамбульської угоди".

Джерело фото: ua.depositphotos.com