Працювати не можна зупинитися – розділові знаки бізнесу у 2022

Працювати не можна зупинитися – розділові знаки бізнесу у 2022
Фото: ua.depositphotos.com

Чи можливо працювати у війну? Як працювати у війну? Чи є шанс розвитку у війну? Як не зупиняти компанію у війну? Ці та інші питання щодо перспектив ведення бізнесу у надскладних воєнних умовах 2022-го року не втратили своєї актуальності від лютого і до кінця грудня. 

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

Проте за цей же час з’явилося усвідомлення, що поступово ми, українці, вміємо пристосовуватися до будь-яких умов. Головне для нас – робити щось корисне, що допомагає не лише вижити, а й наблизити перемогу над ворогом. Ми відновлюємось і йдемо далі, хоч наше життя й ускладнюється час від часу все новими й новими викликами.  

Бізнес відновлюється

Проти 75% компаній, які повністю зупинили діяльність на початку березня 2022, до кінця року змогли частково або повністю повернутися до роботи близько 70%. Проте лишається ще 22% компаній, які майже не працюють, а частка тих, хто зовсім не відновився, зменшилась до 10%.

Про це свідчать результати опитування власників та CEO підприємств у секторі малого та середнього бізнесу, оприлюднені на сайті Дія.Бізнес.

При цьому більшість проблем, які гальмують роботу і розвиток компаній, так чи інакше пов’язані з війною в Україні. Так, 44% респондентів зазначили головною проблемою непрогнозованість розвитку ситуації в Україні та на внутрішньому ринку, 42% скаржаться на фінансові труднощі через відсутність достатнього капіталу, а 40% не мають клієнтів, готових оплачувати пропоновані товари і послуги. 

Робота з клієнтами у воєнний період для багатьох компаній стала справжнім викликом. Адже клієнти переїздили, їхні потреби і вподобання змінювались, вони переглядали свої витрати з урахуванням втрати доходів тощо. І щоб відповідати новим очікуванням клієнтів, бізнес у 2022 році мав бути гнучким і максимально адаптивним до змін – постійно підлаштовуватись, актуалізуючи пропозицію та умови роботи. Наприклад, шукати безпечні місця для прийому відвідувачів, щоб не заважали повітряні тривоги; купувати генератори, щоб було світло під час віялових відключень електроенергії; пропонувати товари і послуги доступного цінового сегмента, щоб не втратити напрацьовану роками клієнтуру, яка відтепер шукає дешевших пропозицій. 

За таких мінливих умов реагувати на зміни у поведінці й потребах клієнтів потрібно дуже швидко. 2022 рік довів, що впоратися з багатьма викликами допомагають сучасні технології. 

Наприклад, швидко проаналізувати, як скоригувати пропозицію для клієнтів, допомагають Big Data-інструменти. З ними можна зрозуміти характеристики, які є у вашого споживача прямо зараз. І відповідно до цього оновити асортимент товарів чи послуг. А також розширити клієнтську базу, зробивши таргетовану пропозицію тим, хто найбільше відповідає уточненим характеристикам.

Для цього на перший план, як не дивно, виходить SMS-розсилка, яка не залежить від наявності інтернету, а тому повідомлення отримують навіть користувачі кнопкових телефонів. А ще аналітика Big Data допомагає у визначенні місця, яке найкраще підходить для відкриття нового магазину, закладу харчування тощо – такого, де буде постійний потік саме вам потрібних клієнтів.

Це, зокрема, стає в пригоді підприємцям, які відновлюють роботу компаній після переїзду на більш безпечні території. Щоб зрозуміти, як правильно застосувати Big Data-інструменти, потрібно звернутись до фахівців. Подібні консультації і послуги на основі Big Data надає, зокрема, Київстар.  

Виклик, який веде до розвитку

Важливо, що серед учасників опитування 9% зазначили, що попри війну і всі складнощі їхні компанії навіть змогли збільшити прибуток. 

Ба більше, бойові дії, руйнування, блекаути та інші проблеми 2022 року гуртували країну та підштовхували українців шукати себе в нових умовах. Бізнес не лише відновлював роботу в межах компаній, які вже існували в лютому, а й отримував нових учасників економічного ринку за рахунок активної реєстрації підприємств. Понад 160 тисяч нових ФОПів та майже 27 тисяч нових компаній з’явилося в Україні за час повномасштабної війни, про що свідчать дані Опендатабот. Для порівняння: минулий 2021 рік міг похвалитися вдвічі меншою кількість нових ФОПів – там було лише близько 85 тисяч реєстрацій за рік. 

Це все переконує у непереможному дусі українців і дає іншим позитивний приклад. Адже бізнес, який працює, – це саме те, що живить економіку України у цих складних умовах. 

Економіка у 2022 

Російська агресія критично вплинула на розвиток економіки України: її стан є найгіршим за останні понад 20 років. Замість прогнозованого Нацбанком зростання, ВВП країни до кінця 2022 року скоротився майже на третину. Ми отримали падіння гривні – понад 26% за рік при офіційному курсі 36,5 гривень за долар, споживчу інфляцію – близько 27%, зростання безробіття – 28,3% (4,2-4,8 млн осіб), призупинення роботи бізнесу та дедалі більші втрати від руйнування критичної інфраструктури, житлового фонду, промисловості. Прямі збитки від війни станом на початок грудня можна оцінити вже у 136 млрд доларів і ця цифра щодня лише зростає. 

Але попри всі складнощі країна вистояла і держава впоралась із багатьма серйозними викликами. Зокрема і завдяки підтримці міжнародних партнерів. Українці отримують соціальні виплати, банківська система працює, бізнес поступово відновлюється і навіть знаходить для себе нові точки зростання. Більшість коштів, які надходять до України від  партнерів, сьогодні йде на забезпечення галузей оборони, правопорядку, безпеки, соціального захисту та охорони здоров’я – за даними Центру Економічної Стратегії.

Працювати, не можна зупинитися

Кожен підприємець, великий і малий бізнес сьогодні знаходить свої правила, які допомагають компанії працювати. Але кілька висновків з досвіду 2022 року стали корисними для всіх.

  • Технології допомагають впоратися із завданнями, які раніше потребували багато часу, витрат і залучення персоналу. А також вони дозволяють оптимізувати велику кількість бізнес-процесів. Скажімо:

- Зберегти і захистити інформацію, яка знаходилась на фізичних носіях (серверах компаній), вдалося завдяки хмарним технологіям

- Кіберфронт – ще один напрям, на якому ворог намагається нас знищити. Сучасні рішення з кіберзахисту успішно відбивають хакерські атаки і дають можливість продовжувати працювати, допомагаючи країні.

- Інструменти для роботи онлайн дозволили командам працювати спільно попри те, що їх розкидало не лише по Україні, а й навіть по світу. 

- Аналітика великих даних (Big Data) допомагає віднайти свого клієнта в умовах війни, тримати з ним зв’язок та збільшувати продажі.

  • Допомога і співпраця – те, що нас об’єднує і веде до перемоги. Конкурентна боротьба в умовах війни переросла в співпрацю: ресторатори с перших місяців об’єднували зусилля, щоб годувати людей; мобільні оператори згуртувалися, щоб запустити національний роумінг і люди залишались на зв’язку тощо. Бізнеси допомагають одне одному і тим, хто цього потребує: ЗСУ, лікарні, переселенці, старенькі – кожен обирає свій фронт. 

Київстар запрошує до співпраці власників генераторів, які готові на комерційній основі підключати до них телеком-обладнання, щоб забезпечити Україну зв’язком в умовах вимкнення електроенергії

  • Вести бізнес і починати його в умовах війни важко, але можливо. Багато українців опинились на новому місці, хтось занурився у волонтерство, чиясь компанія зазнала втрати клієнтів через те, що пропозиція під час війни не мала попиту. Усе це долається єдиним – настроєм діяти. Волонтерство може наштовхнути на актуальний запит і новий напрямок діяльності, інша локація – до створення нового закладу, втрата клієнтів – до оновлення пропозицій. Виклик може стати поштовхом до розвитку  - це доводить стійкість українців до випробовувань. Перевірено 2022 роком.
  • Завжди вірити в ЗСУ. Робити те, що можеш тут і зараз. І навіть більше – якщо є можливість. Працювати, бо не можна зупинятись – і у 2023 році також. Усе буде Україна – ми обов’язково переможемо!

Фото: ua.depositphotos.com