НБУ курс:

USD

41,64

+0,12

EUR

45,09

+0,11

Готівковий курс:

USD

41,64

41,54

EUR

45,33

45,15

Україна підписала угоди про гарантії безпеки з Італією і Канадою

Україна підписала угоди про гарантії безпеки з Італією і Канадою
Україна підписала угоди про гарантії безпеки з Італією і Канадою. Колаж: Delo.ua

24 лютого голова уряду Італії Джорджа Мелоні під час візиту до Києва підписала з президентом Володимиром Зеленським двосторонню безпекову угоди. Також аналогічна угода була підписана з премʼєр-міністром Канади Джастіном Трюдо. Обидві угоди є чинним протягом десяти років з дати підписання.  

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Про це повідомив Володимир Зеленський.

Угода з Італією

"Важливим результатом сьогоднішньої стало підписання двосторонньої безпекової угоди. Цей документ закладає міцну основу для тривалого безпекового партнерства між Україною та Італією", - написав він.

Керівник ОП Андрій Єрмак повідомив договір визначає конкретний обсяг фінансової та військової допомоги, наданої Україні Італією з моменту початку широкомасштабної військової агресії з боку Росії, а також передбачає зобов'язання Італії продовжувати цю підтримку протягом десяти років дії угоди.

Окрім цього, Італія зобов’язується підтримувати зусилля України щодо вступу в НАТО, включаючи допомогу у проведенні необхідних реформ.

Також угода передбачає створення механізму екстреного 24-годинного реагування на будь-які нові військові агресії проти України.

Окрім угоди Зеленський та Мелоні обговорили й подальшу підтримку України.

"Дякую Італії за підтримку України, зокрема обороноздатності й відбудови нашої держави, та за продовження надання військової допомоги Україні до кінця 2024 року", - додав президент.

Угода з Канадою

Також Зеленський повідомив, що сьогодні була підписана ще одна безпекова угода з Канадою, яка зміцнить позиції української армії. 

"Ми з премʼєр-міністром Канади Джастіном Трюдо підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Канадою", - написав президент.

Він додав, що документ передбачає виділення Канадою у 2024 році понад 3 млрд канадських доларів макрофінансової та оборонної допомоги Україні.

Єрмак повідомив, що згідно з документом, Канада підтримуватиме майбутнє членство України в НАТО, у тому числі шляхом підтримки українських реформ. Також в ній прописаний спеціальний механізм 24-годинного екстреного реагування Канадою у разі повторної військової агресії РФ проти України.

Окрім цього, Канада допомагатиме Україні у зміцненні власних оборонних можливостей для відповідного реагування на можливу ескалацію агресії з боку РФ. 

Гарантії безпеки для України

23 лютого у Львові президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку.

12 січня Зеленський та прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак підписали двосторонню угоду в сфері безпеки. Це був перший безпековий договір у рамках домовленостей, які було узгоджено під час саміту НАТО у Вільнюсі між Україною, членами G7 та державами, що до них приєдналися.

Також 16 лютого під час поїздки Зеленського до Німеччини і Франції з цими країнами були підписані безпекові угоди.

Про ці документи союзники домовилися ще на саміті НАТО у Вільнюсі у 2023 році. Тоді майбутні двосторонні договори подавалися як своєрідна заміна запрошенню до НАТО, якого домагався президент Володимир Зеленський, але так і не отримав. При цьому Київ розраховує підписати їх не лише з членами Альянсу, а загалом із майже 30 країнами.

Ці угоди мають посилити оборону України військовою допомогою на роки вперед, допомогти їй перезапустити оборонну промисловість та підготуватися до членства в НАТО.

Але в цих угодах немає зобов'язань на кшталт статті 5 статуту НАТО про колективну оборону (тобто "я воюю за тебе, ти - за мене"). А всі зобов'язання, які беруть на себе західні союзники (допомагати Україні зброєю, грошима та "підтримкою реформ"), приблизно відповідає тому, що вони й так зараз роблять.