НБУ курс:

USD

41,25

--0,08

EUR

43,56

--0,13

Готівковий курс:

USD

41,65

41,58

EUR

44,12

43,95

Зеленський особисто попередив голову МАГАТЕ, що українськість ЗАЕС "має бути аксіомою" для її місії

Зеленський особисто попередив голову МАГАТЕ, що українськість ЗАЕС "має бути аксіомою" для її місії
Фото: пресслужба президента

Президент Володимир Зеленський 30 серпня провів зустріч у Києві з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаелем Гроссі, який очолить місію агентства на окуповану Росією Запорізьку атомну електростанцію. Про це йдеться у повідомленні пресслужби глави держави.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Зокрема, той високо відзначив прибуття місії МАГАТЕ, оскільки ситуація навколо ЗАЕС загострюється, а Росія, чиї війська незаконно перебувають на цьому об'єкті, "шантажує світ новою ядерною катастрофою".

"Існують ризики інцидентів на станції, зриву роботи ядерних реакторів, відключення блоків Запорізької АЕС від нашої мережі. На станції є російська зброя. Тому це – світова загроза", – наголосив Зеленський.

Президент зазначив, що керівництво держави "довіряє фахівцям" з МАГАТЕ і прагне, щоб місія на чолі з Гроссі знайшла можливість запобігти всім цим загрозам.

Володимир Зеленський. Фото: пресслужба президента

"Запорізька АЕС розташована на території України, є й залишатиметься власністю нашої держави. Це має бути аксіомою для місії МАГАТЕ", – наголосив він, додавши, що станція має бути повернута під контроль України.

Глава держави акцентував на тому, що АЕС не має бути місцем, де розміщена зброя та вибухові речовини, і тільки шляхом демілітаризації станції можна усунути наявні ризики.

Як зазначають у пресслужбі, під час зустрічі було наголошено, що Гроссі добре обізнаний із ситуацією навколо ЗАЕС. Співрозмовники також були одностайні щодо важливості невідкладної організації візиту місії МАГАТЕ на найбільшу атомну електростанцію у Європі, оскільки будь-які інциденти на ній позначаться не лише на Україні, а матимуть глобальні наслідки.

Рафаель Гроссі. Фото: пресслужба президента

В свою чергу, у вечірньому відеозверненні Зеленський також підкреслив важливість зазначеної місії МАГАТЕ та вказав на загрози, що існують через окупацію ЗАЕС Росією.

"Це важлива місія, і ми робимо все, щоб вона відбулася безпечно і працювала в повному обсязі. На жаль, Росія не припиняє провокацій якраз на тих напрямках, через які місія має прибути на станцію. Але сподіваюся, що місія МАГАТЕ зможе розпочати свою роботу", – сказав він.

За словами глави держави, ситуація на ЗАЕС, в її місті-супутнику Енергодарі та в навколишніх районах залишається надзвичайно загрозливою.

"Окупанти не залишають станцію, продовжують обстріли, не забирають з території АЕС свою зброю та боєприпаси. Вони залякують наших атомників. Ризик радіаційної катастрофи через дії росіян не зменшується ані на годину", - наголосив президента.

Зеленський також нагадав, що напередодні обговорив ситуацію на ЗАЕС із президентом Франції Емманюелем Макроном, і висловив сподівання, що разом з міжнародними організаціями та іншими партнерами Україна зможе повернути ЗАЕС під повний контроль і змусити Росію забрати своїх військових та зброю зі станції.

"Потрібна негайна і повна демілітаризація ЗАЕС. Тільки Україна може гарантувати, що на Запорізькій станції усі процеси відбуватимуться згідно зі стандартами та під контролем. Росії це просто не потрібно", - заявив він.

Нагадаємо при цьому, що 25 серпня в результаті обстрілів було перебито останню ЛЕП, що з'єднувала ЗАЕС з енергосистемою України, і обидва енергоблоки, що працювали, - 5-й і 6-й - відключилися через спрацювання аварійного захисту. Але вже до кінця наступного дня було відновлено роботу обох енергоблоків.

Зазначимо при цьому, що в Держатомрегулювання нещодавно попереджали, що зупинка всіх енергоблоків ЗАЕС із втратою нею всіх джерел електроживлення може призвести до ситуації, аналогічної аварії на японській атомній станції "Фукусіма-1" у 2011 році.