У Мінцифри розповіли про реформу освіти: що планують змінити

освіта, навчання
В Україні ліквідують заочну форму навчання. Фото: depositphotos

20 жовтня Кабінет Міністрів України затвердив проєкт закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті". Після прийняття законопроєкту ВРУ здобувачі освіти матимуть більше можливостей самостійно обирати траєкторію, формувати індивідуальний навчальний план та регулювати строки навчання.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

Так, за словами глави Мінцифри Михайла Федорова, тепер у студентів буде більше свободи дій. Вони вибиратимуть, скільки вчитися, які саме предмети цікаві й навіть зможуть змінювати спеціальність після 1–2 років навчання.

Які нововведення

У відомстві зазначають, що нововведення дадуть змогу оптимізувати роботу ЗВО, зробити навчання більш ефективним, а також наблизити українську освіту до європейських стандартів, зокрема: 

1. Студенти за контрактом можуть регулювати термін навчання. Наприклад, пришвидшити навчання й завершити бакалаврат за 3 роки замість 4-х. Чи навпаки — отримати ступінь за 6 років. Це допоможе формувати зручний графік, якщо людина працює чи хочете приділити більше уваги певним предметам.

Студенти самостійно регулюватимуть строки навчання

2. Вибір спеціальності після першого чи другого курсу. У 17 років складно вибрати професію на все життя. Тому студентам надаватимуть більше часу та можливостей, щоб визначитися. Вступаєте на певну галузь, 1—2 роки вивчаєте загальні предмети, далі — вибираєте конкретну спеціальність. 

Можна буде вибрати спеціальність після першого чи другого курсу навчання

3. Дистанційне навчання замість заочного чи вечірнього. Плагнується з 2024 року відмовитись від заочної форми навчання. 

Планується замінити заочне навчання на дистанційне

"Заочна форма навчання — радянський рудимент освіти. Дистанційне навчання показало себе ефективніше, ніж купування дипломів та освіта "для галочки", - каже Федоров. 

4. Мінімальний обсяг аудиторних занять. Для бакалаврів — не менше ніж 10 годин, для магістрів та аспірантів — не менше ніж 8. Раніше цей показник не регулювався і деякі заклади цим зловживали, пропонуючи студентам опрацьовувати дисципліни майже самостійно.

Мінімальний обсяг аудиторських занять

5. Вибіркові курси. Для студентів, які навчаються на регульованих спеціальностях (право, медицина, військова служба, атомна енергетика тощо) вибірковий компонент буде меншим, ніж раніше, — 10% замість 25%. А для нерегульованих — навпаки, відсоток може бути більшим за 25%.

Вибіркові курси для студентів

Ваучери на навчання від держави

Нагадаємо, що станом на 18 жовтня українцям було видано 15 353 ваучери на освіту. З них 3200 отримали внутрішньо переміщені особи (2327 жінок та 873 чоловіки). 

Загалом, за ваучерами можна навчатися на 124 професії та спеціальності. Найпопулярнішим є напрямок психології. 

Щоб отримати ваучер внутрішнім переселенцям потрібно звернутися до центру зайнятості або ж подати онлайн-заявку