НБУ курс:

USD

41,49

--0,08

EUR

44,75

--0,08

Готівковий курс:

USD

41,50

41,40

EUR

45,20

45,00

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

На експорт яких українських агропродуктів ЄС може знову накласти обмеження

Тарас Качка
Фото: https://www.facebook.com/taras.kachka

Україна працює з Європейською Комісією над спільним рішенням щодо торговельної політики та імпорту до ЄС українських агротоварів після завершення 5 червня дії автономних торговельних заходів.

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Про це повідомив заступник міністра економіки – торговельний представник України Тарас Качка на конференції "Агросектор 2025: Виклики та можливості у нових реаліях", пише "Інтерфакс-Україна".

Він нагадав, що 2022 року Україна відправляла до ЄС чимало товарів у режимі вільної торгівлі.

"Український уряд наразі обговорює з Єврокомісією, яким буде після 5 червня торговельний режим для  товарів, щодо яких запроваджено тарифні квоти та обмеження", - зазначив він.

Качка нагадав, що до переліку чутливих товарів, визначених в рамках угоди з ЄС,  відносяться мед, кукуруза, висівки, крупи, цукор, яйця та м'ясо птиці. По кожному з них український уряд напрацював рішення і сформував позицію, яку наразі обговорюється з ЄС.

Політизація експорту

Застереження з боку Єврокомісії торгпред України описав як "дуже слушні й дуже важливі". Всі ці заходи допоможуть інтегрувати українські товари до європейського ринку.

"Проблема - не цифри, проблема - політика. Де, як політизується Україна з фермерами чи політиками, які грають на почуттях фермерів. За жодним з товарів, за які нас звинувачують, ми не маємо якоїсь надмірної продуктивності. Якщо говоримо про кукурузу, то кукурудзи в Європейському Союзі виробляється більше, ніж в Україні. А пшениці тим більше", - зауважив торгпред України, додавши, що 27 держав-членів ЄС у сезоні-2024 виростили 135 млн тонн пшениці, що закріпляє за ЄС статус лідера з виробництва цієї зернової культури.

Чекають слушної миті

Качка порівняв українську переговорну сторону з рибалкою, який чекає слушної миті для початку переговорів, коли ситуація щодо чутливих товарів не буде надмірно політизованою. Але рішення має бути знайдено до 6 червня.

За прогнозом Качки, для української кукурудзи швидше за все надмірних обмежень не буде, оскільки ЄС потребує більше, ніж встановлене для України обмеження в 15 млн тонн на календарний рік. Щодо пшениці, то тут питання залишається відкритим, оскільки на цей товар у різних країн ЄС є різний попит.

"Очевидно, що найбільш запекла дискусія буде по цукру, де ми стрибнули у виробництві, але це не означає, що ми знищили ринок Європейського Союзу. Ми насправді допомогли Європейському Союзі пройти якісь дефіцитні періоди, тому параметри торгівлі зміняться", - сказав торгпред України.

За його словами, гострим питанням також залишається імпорт до ЄС українського м`яса птиці, яке, на думку Єврокомісії, мають поставляти не агрохолдинги, а переважно малі та середні виробники.

Торгпред України висловив сподівання, що в найближчі тижні питання долі списку чутливих товарів для імпорту в ЄС буде узгоджено.

Зауважимо, пільговий режим торгівлі з ЄС діє із червня 2022 року та сприяє полегшенню важкої ситуації, в якій опинилися українські виробники та експортери внаслідок агресивної війни з боку Росії.

Експорт агропродукції з обмеженнями

Нагадаємо, 13 травня Рада ЄС продовжила тимчасові преференції для України в торгівлі ще на рік - до 5 червня 2025 року. Водночас передбачено механізм екстреного гальмування для чутливих товарів, зокрема меду, круп, кукурудзи, м'яса птиці, яєць, вівса, якщо імпорт перевищить встановлені обсяги.

З 19 червня були введені мита на український овес, оскільки Україна перевищила встановлені квоти.

У липні Євросоюз повернув тарифні квоти на яйця та цукор з України через збільшення обсягів імпорту.