Болгарія забороняє імпорт українського соняшника до зими

Соняшники, поле
Соняшники. Фото: Depositphotos

Уряд Болгарії й Ініціативний комітет фермерів підписали меморандум, який передбачає заборону на імпорт соняшника з України до кінця листопада. Про це 29 вересня повідомило Міністерство сільського господарства і землеробства Болгарії.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

Очільник відомства Кирил Ватєв провів онлайн-зустріч із міністром аграрної політики та продовольства України Миколою Сольським. Під час неї болгарський міністр й ознайомив свого українського колегу з меморандумом.

Передбачається, що після того, як термін заборони сплине, почне діяти ліцензійний режим експорту соняшнику, пшениці, кукурудзи та ріпаку згідно з погодженим планом між Україною та Єврокомісією.

Також Ватєв поінформував Сольського про занепокоєння болгарських сільгоспвиробників та переробників у зв’язку з імпортом рафінованої й нерафінованої соняшникової олії, сухого молока, меду, цукру та замороженої малини з України.

Як зазначила пресслужба Мінагрополітики України, крім соняшнику, Болгарія не має заперечень щодо українського експорту культур.

"Міністри домовилися узгодити технічні деталі процедури експорту агропродукції в Болгарію і обговорити їх результати на наступній зустрічі, в першій половині жовтня", – йдеться в повідомленні.

Імпорт українського зерна: продовження обмежень у ЄС

15 вересня сплив термін заборони на імпорт українського продовольства в пʼять країн ЄС, яка була запроваджена на рівні Єврокомісії в травні.

Обмеження стосувалися пшениці, кукурудзи, ріпака та насіння соняшника українського походження. Їх не можна було ввозити до Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини й Угорщини.

Однак Варшава, Братислава й Будапешт потім самостійно ввели цю заборону, пояснивши це захистом своїх фермерів.

Своєю чергою Румунія вирішила не продовжувати заборону, а працювати з Україною над планом контролю за експортом зерна.

А парламент Болгарії проголосував за скасування обмежень. Однак пізніше болгарські фермери вийшли на протести. Серед їхніх вимог були такі:

  • продовжити заборону на імпорт соняшнику, пшениці, кукурудзи й ріпаку з України; 
  • ввести заборону на імпорт нерафінованої олії, свіжих і заморожених фруктів та овочів, молока й молочних продуктів, м'яса та м'ясопродуктів, живих тварин, меду і продуктів бджільництва з України;
  • посилити контроль за походженням, якістю та безпечністю сільськогосподарської продукції, що імпортується в країну;
  • до 30 вересня виплатити фермерам повну суму компенсації за збільшення виробничих витрат через війну в Україні.

Болгарський уряд частково пішов на поступки й запропонував продовжити заборону на імпорт українського соняшнику до тих пір, поки в країні не вичерпається власний запас цієї культури з врожаю 2022/2023 маркетингового року. Також фермерам пообіцяли, зокрема, виплатити фінансову допомогу для подолання негативних економічних наслідків через війну РФ проти України.

Джерело фото: ua.depositphotos.com