НБУ курс:

USD

41,25

--0,08

EUR

43,56

--0,13

Готівковий курс:

USD

41,65

41,58

EUR

44,12

43,95

Генсек ООН заявив, що РФ проігнорувала його пропозицію щодо доступу до SWIFT

Антоніу Гутерреш
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. Фото: сайт ООН

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш надіслав листа президенту РФ Володимиру Путіну з новими ідеями щодо збереження зернової угоди, зокрема, стосовно допуску "Россільгоспбанку" до системи SWIFT. Однак ця пропозиція залишилася без уваги. Про це заявив сам Гутерреш, передає пресслужба ООН.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

У листі згадувалося, що РФ визначила питання доступу "Россільгоспбанку" до системи SWIFT як ключовий фактор, який впливає на рішення щодо угоди. Своєю чергою ООН нещодавно виступила посередником з конкретною пропозицією про те, щоб дозволити дочірній компанії банку відновити доступ до SWIFT. 

"В основі політичної життєздатності цієї пропозиції, є те, що вона може бути реалізована в рамках існуючих правил. Ми розцінюємо це як унікальну політичну можливість, яка виникає з щирого бажання захистити глобальну продовольчу безпеку після 17 липня", – процитував текст Гутерреш.

Також у листі було вказано, як ООН створила спеціальний механізм платежів для "Россільгоспбанку" через банк JP Morgan. Однак, за словами генсека, країна-агресорка проігнорувала ініціативу.

"Я глибоко розчарований тим, що моя пропозиція залишилася поза увагою", – сказав він.

Зернова угода: що вимагала Росія

Зернова угода, яка має на меті гарантування безпечного проходу суден із українських чорноморських портів для експорту продовольства, була підписана 21 липня 2022 року і з тих пір кілька разів продовжувалася. Сьогодні, 17 липня, термін її дії спливає, і в Кремлі заявили про припинення участі в ініціативі.

Ще до крайнього продовження угоди в Москві погрожували вийти з домовленостей, якщо не буде виконано низку умов. Ішлося, зокрема, про розблокування зарубіжних активів та рахунків російських компаній, пов'язаних із продовольством та добривами, а також поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування. Крім того, у РФ хотіли відновлення роботи аміакопроводу "Тольятті-Одеса" та перепідключення "Россільгоспбанку" до системи SWIFT.

Посол України в Туреччині Василь Боднар пояснював, що зернова угода не передбачає задоволення жодних потреб Росії. Однак країна-агресорка підписувала з ООН меморандум про сприяння у розв'язанні питань щодо аміакопроводу й зняття санкцій.

Як писало Reuters, в ООН пропонували, щоб "Россільгоспбанк" таки було перепідключено до системи SWIFT в обмін на продовження зернової ініціативи – із відповідною пропозицією виступав генсек Антоніу Гутерреш. А Financial Times вказувало, що Європейський Союз розглядає можливість піти на відповідні поступки.