Різдвяний тиждень підкреслив етап зрілості ринку ШІ. Так, він відзначився анонсом стратегічно важливого документу - Європейський Союз презентував другий проєкт Кодексу практики для штучного інтелекту загального призначення (General Purpose AI, GPAI). Також Європейська комісія надала безумовне схвалення відповідно до Регламенту ЄС про злиття (EUMR) на заплановане придбання корпорацією NVIDIA компанії Run:ai Labs. Після детального розслідування Комісія дійшла висновку, що угода не викликає занепокоєння щодо конкуренції в межах Європейської економічної зони (ЄЕЗ).
- Категорія
- Енергетика
Ринок пального готується до зимових канікул: яких цін чекати на АЗС в останній тиждень року
В останній тиждень 2024 року трейдери готуються до низького рівня продажів пального. Тож ціни на бензин та дизель на стелах мінятися не будуть. Щодо автогазу, то цей вид пального має перспективи до зростання. Адже котирування на цей вид палива зросли після початку дії ембарго на російський LPG в Євросоюзі.Ця заборона забрала з ринків сусідніх країн великий обсяг дешевого ресурсу та спричинило зростання цін. Тож пропан-бутан має потенціал до зростання і на українських АЗС.
- Категорія
- Фінанси
Валютний курс досяг 42 грн/дол. Чому це сталося та яким він буде на початку 2025 року?
Долар вже коштує понад 42 гривні, але НБУ стримує валютний ринок інтервенціями від глибшої девальвації.
- Категорія
- Фінанси
Сезонний попит на долар штовхає курс вгору: як валютний ринок закінчить 2024 рік
Традиційно високий попит на валюту під завісу року призведе до подальшого зростання курсу до 43 грн/дол.
- Категорія
- Техно
AI4Future: Головні ШІ-новини тижня (9-15 грудня)
Цей тиждень відзначився дуже потужними новинами в регуляторному полі, в розрізі наукових проривів і продуктових релізів мастодонтів, а також полюванні на ШІ-таланти.
- Категорія
- Енергетика
Мінімальні запаси нафтопродуктів: чи будуть імпортерів штрафувати за порушення непрацюючого закону
З 24 грудня починає діяти норма закону, котра зобов'язує виробників та імпортерів пального сформувати мінімальні запаси пального. Проте за минулий рік чиновники не встигли підготували систему моніторингу запасів та відповідні підзаконні акти. Тож на початку грудня заступник міністра енергетики повідомив, що протягом наступного року за порушення цієї норми бізнес не штрафуватимуть. В результаті цього бізнес опинився в підвішеному стані, оскільки вимоги закону зараз виконати неможливо, а слова заступника міністра про відсутність покарання не скасовують сам закон.
- Категорія
- Фінанси
Долар по 42,5 гривні та м’яка девальвація. Чого очікувати від валютного ринку під кінець 2024 року?
У грудні цілком можливі курсові сплески до 43 грн/дол. Але вище за цю межу НБУ гривню навряд чи відпустить.
- Категорія
- Техно
AI4Future: Головні ШІ-новини тижня (2-8 грудня)
Цей тиждень показав тренд збільшення продуктивності від використання ШІ і зростаючі витрати корпорацій на адаптацію ШІ для підвищення продуктивності. Так, згідно з новим дослідженням компанії Bain & Company, генеративний ШІ дозволяє компаніям скоротити в середньому 15-20% робочого часу HR-фахівців завдяки автоматизації та вдосконаленню процесів. Це не лише знижує витрати, а й дозволяє HR відігравати більш стратегічну роль в організації. А нове опитування, проведене провідною глобальною дослідницькою та консалтинговою компанією Information Services Group (ISG), показує, що керівники підприємств планують збільшити витрати на ШІ в середньому на 5,7% у 2025 році, попри набагато скромніше зростання загальних ІТ-бюджетів.
- Категорія
- Енергетика
Закон про підвищення податків почав діяти: скільки коштуватиме пальне у грудні
Президент підписав закон про підвищення податків, тож очікується що його норми почнуть діяти вже з 1 грудня. Документ передбачає вимогу до мереж АЗС платити податок на прибуток авансом, що змусить збільшувати ціни на пальне дрібних гравців ринку паливного ритейлу. Крім цього ринок готується до вимоги зберігати запаси пального, а також чергового підвищення акцизів на пальне. Однак ці фактори позначаться на стелах АЗС лише у наступному році, а грудень обіцяє бути для водіїв достатньо спокійним.
- Категорія
- Фінанси
Девальвація у 2024 році перевищить 10%. Чому гривня поступово поступається долару?
Як і очікувалося, з приходом грудня національна валюта почала втрачати свої позиції і готівковий курс сягнув майже 42 грн/дол.
- Категорія
- Фінанси
Нова девальвація неминуча. Яким буде валютний курс в останній місяць 2024 року?
Що ближче грудень – то ймовірніше чергове ослаблення гривні та зростання курсу вище позначки 42 грн/дол.
- Категорія
- Енергетика
Посилення держави на ринку пального: чого чекати від продажу Shell "Укрнафті"
Глобальна компанія Shell вирішила вийти з України та продати свою частку в мережі АЗС державній "Укрнафті". Тож наразі й так найбільша в Україні мережа, що налічує 545 власних АЗС та керує конфіскованими 83 АЗС мережі Glusco, отримає у розпорядження ще 118 автозаправних комплексів. Це посилить позиції державної компанії в паливному ритейлі, а також конкуренцію на ринку, хоча до монопольного впливу на ринок державі ще далеко.
- Категорія
- Енергетика
Україна відновлює пошкоджену енергетичну інфраструктуру: графіки відключень можуть скасувати найближчими днями
Після масованої атаки на енергосистему 17 листопада, вже на наступний день у всіх областях ввели графіки відключень електроенергії, проте невдовзі графіки скасували для західних областей. Експерти вважають, що найближчими днями енергетики полагодять пошкоджену інфраструктуру вже найближчими днями, а графіки скасують. Втім для таких регіонів як Одещина ситуація буде залишатися складною.
- Категорія
- Агро
Український агроекспорт в сезоні 2024/2025: які в нас шанси проти кремлівської дипломатії та демпінгу зерном
Україна та країна-агресор РФ традиційно є нетто-експортерами агропродукції і конкурують на світовому ринку зі схожим переліком культур та сільгоспсировини. Кожна з країн страждає від негативних факторів, хоча і має точки росту: Україні грає на руку стабільна робота зернового коридору, але шкодить захоплення росіянами її ринків збуту в Азії та Африці. Delo.ua разом з експертами зібрало підбірку країн, ринки яких український агробізнес в жодному випадку не повинен втратити, та які напрямки є перспективними для нарощування торгівлі.
- Категорія
- Фінанси
Гривня готується до "чорної п'ятниці". Як валютний ринок відреагує на розпродажі наприкінці листопада?
Маленькими кроками курс рухається до психологічної позначки 42 грн/дол. Швидше за все, ця ціна стане для ринку новим орієнтиром уже в найближчі кілька тижнів.
- Категорія
- Енергетика
Фонд держмайна хоче продати частку Shell: чому це буде важко зробити
Фонд державного майна офіційно став співвласником мережі АЗС Shell в Україні та планує виставити свою частку на продаж. За оцінкою самої компанії Shell з 2007 року в українську мережу АЗС було інвестовано понад $460 млн доларів. Проте експерти оцінюють бізнес в скромні $15-20 млн. Чому цей актив вартує набагато менше інвестицій?
- Категорія
- Фінанси
Вибори у США розхитали гривню. Як геополітична кон'юнктура вплине на валютний ринок?
Валютний курс відреагував на президентські вибори у штатах зростанням до 41,7 грн/дол. Втім, це не єдина причина поступового ослаблення гривні.
- Категорія
- Промисловість
Кешбек 15% на купівлю техніки: як працюватиме нова урядова програма
Після успішного перезапуску програми компенсації 25% вартості вітчизняної сільгосптехніки для українських аграріїв уряд вирішив аналогічно стимулювати українські будівельні компанії купувати техніку у вітчизняних виробників. Крім техніки для будівництва та відновлення до переліку також потрапили автобуси, ліфти та причепи. Українські машинобудівні підприємства досить високо оцінюють перспективи цієї програми, та розраховують на те, що цей інструмент дозволить їм суттєво посилити позиції на внутрішньому ринку.