Путін втратив владу на газовому ринку в Європі. Як ЄС вдалося диверсифікувати поставки газу і підготуватись до зими

Путін втратив владу на газовому ринку в Європі. Як ЄС вдалося диверсифікувати поставки газу і підготуватись до зими

Хоч Росія і продовжила зупинку газопроводу “Північний потік-1”, ціни на газ в ЄС почали падати. ЄС вдалося диверсифікувати джерела поставок газу, а частка російського газу на європейському ринку впала до 9%.

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

31 серпня російський газовий монополіст “Газпром” повністю зупинив постачання газу до Європи по "Північному потоку" і розпочав планово-попереджувальні роботи на газоперекачувальному агрегаті. Ремонт за планами мали закінчити за кілька днів і запустити газопровід уже 3 вересня. 

Однак 3 вересня газопровід так і не запустили. Цього разу через виявлення витоку масла при обстеженні газоперекачувального агрегату №24 на компресорній станції "Портова". А вже 5 вересня прес-секретар Путіна Сергій Пєсков заявив, що проблеми з “Північним потоком” будуть до тих пір, доки ЄС не зніме з Росії санкції, котрі і заважають росіянам обслуговувати той самий газопровід.

Газовий шантаж ЄС на фоні війни в Україні став вже звичним, а сама історія з турбіною на компресорній станції “Портова” триває вже кілька місяців. Ще до початку війни Росія систематично використовувала скорочення поставок газу до ЄС, та заяви в ЗМІ, щоб підігріти європейський енергетичний ринок.

Однак після нещодавніх новин про продовження зупинки поставок газу “Північним потоком-1”, ціни відреагували не звичним зростанням, а навпаки почали знижуватися. Станом на 7 вересня ціна на газ на нідерландській біржі TTF складає 2 338 доларів за тисячу кубічних метрів, після зростання до понад 3 тисячі доларів в кінці серпня. 

Головним чином це було зумовлено втратою тих позицій на газовому ринку Європи, котрі Росія мала на початку війни. Так за даними Єврокомісії, якщо напередодні повномасштабного вторгнення в Україну росіяни поставляли до ЄС 40% всього імпортного газу, то станом на початок вересня їх доля складає 9%.

Звісно європейський газовий ринок є дефіцитним, а ціни на енергоносії в ЄС є надмірно високими, однак сховища ЄС заповнені на більш ніж 80% і в цілому Європі вдалося зробити неможливе та підготуватися до зими. Тож якщо у Путіна і був важіль економічного тиску на Єврокомісію, то зараз всі ці важелі впливу вичерпані. 

Попри скорочення поставок російського газу ЄС вдалося диверсифікувати цей об’єм з інших джерел. Зокрема через закупівлю зрідженого природного газу з США, країн північної Африки та Азербайджану. Звісно зима ще попереду і дуже багато залежатиме від погоди, однак Єврокомісії вдалося уникнути найбільш негативного сценарію і підготуватися до зими.

Доля Росії на газовому ринку ЄС скоротилася до 9%

За словами засновника компанії ExPro Consulting Генадія Кобаля, те що доля російського газу на європейському газовому ринку скоротилася до 9% є безпрецендентним.

“Такого ніколи не було, щоб доля росіян на європейському газовому ринку була меншою за 10%. Станом на 5 вересня росіяни постачали до Європи 75 млн куб. м газу на добу, тобто на рівні Азербайджану, котрий постачає 65 млн куб. м газу на добу. Загалом зараз в ЄС йдуть поставки на рівні 800 млн куб. м газу. Тобто російська доля в на ринку зараз є несуттєвою і обвалити ціни на газ в ЄС вони вже не зможуть: якщо вони й далі скорочуватимуть поставки ринок цього не відчує, а якщо вони збільшать поставки - ціни на газ в ЄС обваляться”, - каже Кобаль.

За його словами, ринок ЄС все ще дефіцитний і Європа потребуватиме більше газу. Однак газовий шантаж і енергетична криза запустили в Європі незворотні процеси. Європейський газовий ринок є найбільшим, він є преміальним, та доволі привабливим навіть за менших цін, тож місце Росії активно займають США, Норвегія та Алжир. 

В США газовий ринок почуває себе дуже добре на фоні високих європейських цін. Енергетична криза в Європі дала можливість американським газовикам залучити додаткові кошти для інвестицій в розвиток видобутку та інфраструктури для експорту скрапленого газу.

Крім цього LNG-напрямок доволі активно розвивається і в Європі. Нідерланди планують розширити свій LNG-термінал Gate з 12 до 16 млрд куб. м газу на рік, а також добудовують новий термінал EemsEnergyTerminal потужністю 4-5 млрд куб. м газу на рік. Також плани розмістити LNG-термінали має і Німеччина.

За словами Кобаля, хоч Європа і зробила неможливе та підготувалась до зими багато чого залежатиме від того якою взимку буде погода. 

“Роздрібні ціни на енергоносії в Європі будуть рости. Однак уряди країн ЄС вже готують дуже великі програми для компаній, що торгують енергоресурсами, до прикладу часткова націоналізація та фінансова допомога німецькій Uniper. Також в ЄС будуть компенсувати витрати на комунальні платежі для домогосподарств”, - каже експерт.

ЄС має запас газу на 2,5 місяці

Колишній директор з комунікацій "Нафтогазу", а нині експерт "Центру Разумкова" Максим Білявський говорить, що рекордні значення цін на газ, котрі були наприкінці серпня, в першу чергу були спричинені інформаційно-психологічним фактором, котрому в Єврокомісії вже навчились протидіяти, в першу чергу інформуючи населення.

“Я вважаю, що ціни на газ в ЄС будуть триматися в коридорі 1,5 тисячі доларів за тисячу кубічних метрів.Звісно існує ризик їх подальшого зростання, оскільки в процесі проходження опалювального сезону буде відбуватися відбір газу зі сховищ. Цим фактом буде користуватися російська пропаганда, звертаючи увагу на так зване “виснаження газових сховищ”, - каже експерт.

За його словами, в ЄС потрібно буде забезпечити так званий паралельний режим роботи сховищ, тобто одночасне закачування і відбір газу, якщо це передбачено технічними характеристиками окремих сховищ.

Білявський каже що, зараз найбільш вразливою та залежною від поставок російського газу є Італія, котра не відмовилася від поставок з Росії та продовжує отримувати його через “Турецький потік”.

“Судячи з активностей урядів Італії, Франції та Іспанії буде розширено інтерконекторні потужності з газотранспортної системи Іспанії до ГТС Франції. Подібні проектні роботи заплановані між Італією та Францією. Загалом Італія знаходиться в найбільшій зоні ризику від припинення поставок на європейський газовий ринок. Врегулювати ситуацію на італійському газовому ринку буде можливо шляхом перекидання блакитного палива з LNG терміналів Іспанії через Францію до Італії. Скоріше за все такий механізм буде реалізований вже на початку 2023”, - каже Білявський.

За його словами, газ до Італії також можна постачати з Алжиру через Транссередземноморський трубопровід, котрий йде від алжирського хабу Хассі-Рмель через Сицилію до континентальної Італії. Цей газопровід не завантажений на повну потужність і є предметом для перемовин.

“Водночас варто звернути увагу на активність російських дипломатів на Африканському континенті. Росія зараз робить все можливе, щоб уповільнити розширення співпраці африканських країн з Італією та Іспанією”, - каже Білявський.

За його словами, не зважаючи на дії Росії європейським країнам вдалося заповнити свої газові сховища до планового рівня. В тій же Італії газосховища заповнені на 83%, а в Німеччині на 95%. При цьому за перші дні вересня вдалося додатково закачати 1% від загальних потужностей європейських ПСГ.

“Вони мають запас, за умови повної зупинки постачання газу з усіх джерел, в тому числі з Росії, для Німеччини та Італії запасів газу вистачить приблизно на 2,5 місяці з урахуванням температурного фактора. Проблеми з проходженням опалювального сезону як в ЄС, так і в Україні немає. Лише в Україні найбільше ризиків пов’язані з повномасштабним вторгненням російської армії”, - каже Білявський.