"Збочення та пропаганда": Українська влада жорстко відповіла на заяву Amnesty International про позиції ЗСУ в містах

"Збочення та пропаганда": Українська влада жорстко відповіла на заяву Amnesty International про позиції ЗСУ в містах
Фрагмент зруйнованої обстрілом окупантів 18 травня школи в Авдіївці. Фото: Донецька ОВА

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба обурений заявою міжнародної неурядової організації Amnesty International про те, що українська армія наражає на небезпеку цивільне населення України, розміщуючи свої позиції в житлових районах міст, зокрема в лікарнях та школах. Про це він заявив у відеокоментарі на своїй сторінці у Facebook.

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

"Я так само, як і ви, нею обурений, вважаю її несправедливою. Я розумію, що у відповідь на критику Amnesty скаже: так ми ж критикуємо обидві сторони конфлікту. Але давайте чітко домовимося про розуміння простих речей: така поведінка Amnesty International - це не про пошук і донесення світові правди, а про створення фальшивого балансу між злочинцем і жертвою", - сказав він.

На думку Кулеби, Amnesty International намагається урівняти країну, "яка сотнями й тисячами знищує цивільне населення, міста, території цілі", і країну, яка відчайдушно захищається від цього, рятуючи свій народ та весь континент від цієї навали.

"Тому, будь-ласка, припиніть займатися створенням фальшивої реальності, де у вас всі у чомусь трохи винні. Займіться донесенням правди, системної, масштабної правди про те, чим є сьогоднішня Росія. Зробіть це хоча б в ім'я цивільних жертв, громадян України, яких накрило російськими снарядами на зупинці громадського транспорту в місті Торецьк Донецької області сьогодні", - вказав він.

В свою чергу, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк у своєму Twitter заявив, що заява Amnesty International свідчить про її участь у російській пропагандистській кампанії із метою підірвати постачання Україні західного озброєння.

"Сьогодні Росія докладає максимум зусиль, щоб дискредитувати Збройні сили України в очах західних суспільств і зірвати постачання зброї, використовуючи всю мережу своїх агентів впливу. Шкода, що така організація, як Amnesty International, бере участь у цій кампанії з дезінформації та пропаганди", - написав він.

За словами представника ОП, єдине, що становить загрозу життю українців, — це "російська армія катів і ґвалтівників, яка прийшла в Україну чинити геноцид". Подоляк також підкреслив, що українські військові боронять свій народ і сім'ї, а життя людей для України є безумовним пріоритетом, і саме тому вона проводить евакуацію мешканців прифронтових міст.

Крім того, ситуацію прокоментував на своїй сторінці у Facebook і міністр оборони Резніков Олексій, заявившо, що заява Amnesty International свідчить про втрату неї адекватності.

"Будь-які спроби поставити під сумнів право українців опиратися геноциду, захищати свої родини й домівки, захищати свої життя і життя своїх дітей, опиратися діям Росії як держави-терориста – це збочення, у які б правові конструкції його б не маскували. Будь-які спроби навіть побіжно урівняти неспровоковану російську агресію і український самозахист, як це зроблено в матеріалі Amnesty International, – це свідчення втрати адекватності і спосіб знищити свій авторитет", - написав він.

За його словами, Україна є правовою державою, і влада всебічно аналізує і дає оцінку, у тому числі юридичну, подіям на війні, як того вимагають зобов’язання України.

"Але ми не дозволимо паплюжити нашу армію, наших ЗАХИСНИКІВ. Це я як юрист говорю", - заявив також Резніков, не пояснивши чи має на увазі підготовку якихось юридичних дій проти Amnesty International.

Раніше у четвер ця організація опублікувала заяву, у якій вказує на те, що українські війська розміщують свої бази та застосовують зброю в населених житлових районах, зокрема в школах і лікарнях.

"Така тактика порушує міжнародне гуманітарне право та ставить під загрозу цивільне населення, оскільки перетворює цивільні об’єкти на військові цілі. Випливаючі з цього російські удари по населених місцевостях призвели до загибелі мирних жителів та руйнування цивільної інфраструктури", - йдеться у ній.

Amnesty International підкреслює, що оборона від російських війск не звільняє українську армію від необхідності дотримання міжнародного гуманітарного права.

Проте вказано, що "не всі" російські атаки, задокументовані організацією, вкладалися у цю логіку: у деяких  місцях, зокрема в деяких районах Харкова, організація не знайшла доказів того, що українські сили були розташовані в цивільних районах, а отже РФ, обстрілюючи їх, вчиняла військові злочини.

У Amnesty International при цьому підкреслюють, що у підтверджених випадках використання українськими військовими цивільних споруд (досліджувалися і Харківська, і Миколаївська області, і Донбас) доступними були й альтернативи, які не загрожували б цивільним - наприклад, військові бази чи густі ліси поблизу, або інші споруди, розташовані далі від житлових районів.

Також організація зазначає, що не знайшла даних про те, що українські військові, які перебували в цивільних будівлях у житлових районах, просили або допомагали цивільним особам евакуюватися з прилеглих будівель.

Більш того, там кажуть, що свідки російських ударів у зазначених регіонах кажуть, що українські військові діяли біля їхніх будинків приблизно в той самий час, піддаючи ці райони вогню у відповідь з боку окупантів.

Дослідники Amnesty International також стали свідками того, як українські сили використовували лікарні як де-факто військові бази в п’яти місцях. Крім того, вказується, що ЗСУ регулярно створюють бази в школах міст і сіл на Донбасі та в районі Миколаєва, і війська РФ завдавали ударів по багатьох школах, які використовувала українська армія.

Так, у 22 із 29 відвіданих шкіл дослідники Amnesty International або знайшли солдатів, які використовували приміщення, або знайшли докази поточної або попередньої військової діяльності, включаючи наявність військового одягу, викинутої амуніції, армійських пайків і військових транспортних засобів.

"У містечку на схід від Одеси Amnesty International стала свідком широкого використання українськими військовими цивільних територій для проживання та в якості плацдарму, включно з розміщенням бронетехніки під деревами в житлових кварталах і використанням двох шкіл у густонаселених житлових районах", - йдеться у заяві.

Натомість Amnesty Internationalпідкреслює, що практика українських військових щодо розміщення військових об’єктів у населених пунктах жодним чином не виправдовує невибіркових атак Росії.

"Усі сторони конфлікту повинні завжди розрізняти військові цілі та цивільні об’єкти та вживати всіх можливих запобіжних заходів, у тому числі щодо вибору зброї, щоб звести до мінімуму шкоду для цивільного населення. Невибіркові атаки, які вбивають або поранюють цивільних осіб або завдають шкоди цивільним об'єктам, є військовими злочинами", - вказують в організації.

Вона закликала український уряд негайно забезпечити розміщення своїх сил подалі від населених пунктів або евакуювати цивільних осіб із районів, де діють військові.

Зазначимо при цьому, що Кабінет міністрів 2 серпня офіційно розпорядився розпочати обов'язкову евакуацію населення, що лишається на підконтрольній Україні частині Донецької області, у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей. Фактично вона почалася навіть трохи раніше, і 2 серпня перші евакуйовані потягом з Покровська вже прибули в Кропивницький.

При цьому, як повідомили в Amnesty International Ukraine, фіксуванням фактів та підготовці матеріалів під час збройних конфліктів займається окрема команда Департаменту реагування на кризи Amnesty International. Як пояснили "Громадському" в українському офісі організації, це значить, що він не брав участі ані в підготовці, ані в розповсюдженні зазначеного звіту який і викликав скандал.