НБУ курс:

USD

41,48

--0,01

EUR

44,75

+0,00

Готівковий курс:

USD

41,43

41,33

EUR

45,13

44,95

Файли Cookie

Я дозволяю DELO.UA використовувати файли cookie.

Політика конфіденційності

Переробка соняшнику в Україні наблизилася до довоєнного рівня

Переробка соняшнику в Україні наблизилася до довоєнного рівня
Фото: Depositphotos

Переробка соняшнику в Україні збільшилася у березні 2024 року до тримісячного максимуму, склавши близько 1,49 млн т (+9% до лютого; +10% до березня 2023 р.).

Як забезпечити розвиток і стійкість компаній: досвід TERWIN, NOVUS, Arcelor Mittal, СК ІНГО та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.
11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтесь, як бізнесу адаптуватися до нових регуляторних вимог, реагувати на зміни та залучати інвестиції у нинішніх умовах. Реальні кейси від лідерів українського бізнесу.
Забронювати участь

Про це повідомляє "АПК-Інформ".

Зазначається, що усього за 7 місяців 2023/24 маркетингового року в Україні було перероблено майже 9,3 млн т цієї олійної, що на 11% перевищило показник в аналогічний період попереднього сезону.

Також це стало максимальним обсягом для зазначеного періоду за останні 3 сезони, наблизившись до показника довоєнного періоду (9,6-10,5 млн т для вересня-березня).

"Високим темпам переробки сприяє перш за все збільшення експорту соняшникової олії поточного сезону, який забезпечує відносно стабільна робота портів Одеси та Дунаю", - підкреслили аналітики.

Вони зауважують, що з огляду на нижчий урожай соняшнику торік проти довоєнного рівня, запаси цієї олійної культури на початок квітня становлять близько 4,5-5 млн т (всього залишки у аграріїв та вже законтрактовані обсяги у переробників), що є мінімальним показником для останніх трьох сезонів.

За прогнозами експертів, усього за сезон-2023/24 переробка соняшнику може становити близько 13,3-13,8 млн т, що поступається показнику попереднього сезону як мінімум на 4% і певною мірою буде залежати від ситуації на експортному ринку даної культури.

"Поступове налагодження експорту соняшнику до ЄС та знижене імпортне мито на олійну в Туреччині може сприяти збільшенню обсягів відвантаження даної культури на зовнішні ринки, проте більш привабливий ціновий рівень внутрішнього ринку поки що буде стримувати дану тенденцію", - прогнозують аналітики.

За їхніми оцінками, обсяги експорту соняшнику залишаються значно нижчими порівняно з минулорічними.

Крім того, більш стрімкому збільшенню експорту даної культури перешкоджає надто складний режим отримання ліцензій на імпорт української олійної в Болгарії, через що місцеві переробні підприємства відчувають брак сировини.

У Болгарії нестача соняшнику

Зазначимо, що ринок очікував на зазначене спрощення урядом процедури отримання експортних ліцензій на соняшник з України. В Болгарії ж переробники наразі стикаються з ризиком припинення роботи заводів через недостатній обсяг сировини.

Голова Союзу виробників рослинних олій і маслоробних продуктів в Болгарії Яні Янев заявив, що болгарські виробники олії готові вийти на страйк через дефіцит соняшнику, який спричинений призупиненням імпорту з України.

"Нам потрібен постійний потік соняшнику, тому що потужності, які ми маємо, вдвічі більші за вироблену сировину. Ми протестуємо проти політики обмеження вільної торгівлі та спрямованої проти інтересів фермерів профільним міністерством", - сказав Янев.

В Молдові виробник олії призупинив роботу через дефіцит соняшника з України

Компанія Floarea Soarelui, яка є найбільшим у Молдові виробником олії, призупинила роботу через дефіцит насіння соняшника з України, імпорт якого наразі підлягає ліцензуванню.

Підприємство здатне переробляти понад тисячу тонн насіння соняшнику на добу, відповідно для продовження функціонування необхідні великі обсяги сировини, які не можуть купити. З цієї причини у січні було припинено виробництво, тепер знову зупинено завод у Бєльцях та Danube Oil у Джурджулештах.

Нагадаємо, на початку жовтня 2023 року Молдова запровадила ліцензування імпорту пшениці, кукурудзи та насіння соняшника. За словами віце-прем'єра Володимира Болі, цей крок зроблений для того, щоб встановити суворіший контроль за якістю продукції, що імпортується, гарантуючи її відповідність стандартам харчової безпеки.

Нагадаємо, згідно з даними Державної митної служби України, за 2023/2024 маркетинговий рік (з 1 липня 2023 року по 1 квітня 2024 року) експорт зернових та зернобобових культур з України сягнув 34,862 мільйона тонн, з яких 5,192 млн тонн було відвантажено в березні. 

Джерело фото: ua.depositphotos.com