НБУ курс:

USD

41,29

-0,00

EUR

43,47

-0,00

Готівковий курс:

USD

41,65

41,60

EUR

43,77

43,52

Ердоган заявив, що Путін згоден на продовження зернової угоди: в Кремлі прокоментували

Реджеп Тайїп Ердоган
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган. Фото: Twitter політика

Президент РФ Володимир Путін погодився продовжити зернову угоду. Про це повідомив президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган, передає AFP.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Як пише Hurriyet, на запитання про те, чи буде продовжено домовленості, Ердоган відповів:

"Як вам відомо, ми готуємося прийняти пана Путіна в Туреччині в серпні. Ми погоджуємося на продовження цього Чорноморського зернового коридору. Від ООН пан [генеральний секретар Антоніу] Гутерреш також надіслав листа пану Путіну. Цим листом ми забезпечуємо продовження роботи зернового коридору спільними зусиллями з Росією. Таким чином, ми продовжимо вирішення проблем слаборозвинених бідних африканських країн".

Оновлено. Як повідомив речник Кремля Дмитро Пєсков у коментарі "Интерфаксу", Росія не робила жодних заяв про продовження домовленостей.

Зернова угода: що відбувається з ініціативою

Зернова ініціатива, яка має на меті гарантування безпечного проходу суден із українських чорноморських портів для експорту продовольства, була підписана 21 липня 2022 року і з тих пір кілька разів продовжувалася, востаннє – у травні. Наразі вона діє до 18 липня.

На практиці робота зернового коридору останніми місяцями майже заблокована російською стороною, яка проводить дуже мало інспекцій суден.

Ще до крайнього продовження угоди в Москві погрожували вийти з угоди, якщо не буде виконано низку умов. Ішлося, зокрема, про розблокування зарубіжних активів та рахунків російських компаній, пов'язаних із продовольством та добривами, а також поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування. Крім того, у РФ хочуть відновлення роботи аміакопроводу "Тольятті-Одеса" та перепідключення "Россільгоспбанку" до системи SWIFT.

Посол України в Туреччині Василь Боднар пояснював, що зернова угода не передбачає задоволення жодних потреб Росії. Однак країна-агресорка підписувала з ООН меморандум про сприяння у розв'язанні питань щодо аміакопроводу й зняття санкцій.

А заступник міністра аграрної політики і продовольства України Тарас Висоцький розповідав про наявність альтернативного плану продовження експорту агропродукції, якщо Росія вийде з домовленостей. Ішлося про те, щоб розширити пропускну спроможність Дунайського регіону і збільшити можливості з перевалки там. Крім того, триває введення в експлуатацію додаткових пунктів переходу й сухих портів на західному кордоні з Польщею і Румунією.

Своєю чергою президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган говорив про бажання збільшити термін дії зернової угоди на два роки

За даними Reuters, в ООН пропонують, щоб "Россільгоспбанк" таки було перепідключено до системи SWIFT в обмін на продовження зернової ініціативи. А Financial Times писало, що Європейський Союз розглядає можливість піти на відповідні поступки.