Коли в українському небі з'являться перші винищувачі F-16: відповідь Кулеби

Дмитро Кулеба
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Фото: сайт МЗС

Перші винищувачі F-16 будуть літати в Україні під керуванням українських пілотів до кінця березня 2024 року. Про це заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтервʼю "Радіо Свобода".

Адаптуйте бізнес-стратегію до сучасних викликів разом з управлінцями «Біосфера», Ajax, Bolt, Prom.ua, Uklon та ще понад 60 топових компаній
13 грудня на GET Business Festival отримайте перевірені стратегії залучення інвестицій для бізнесу, просування продукту онлайн та цифровізації бізнесу.
Забронювати участь

За його словами, паралельно з початком тренувань пілотів триватиме підготовка юридичних рішень, необхідних для передачі літаків, і самих повітряних суден.

"Я думаю, що якщо до кінця першого кварталу наступного року перші F-16 будуть літати в українському повітрі, керовані українськими пілотами, то це буде відповідно до графіку", – сказав дипломат.

Однак він зауважив, що треба готувати інженерів, техніків, інфраструктуру, і є багато нюансів, тому графік може зсунутися. 

"Але зараз і міністр оборони тут працює дуже активно. Ми робимо спільно все для того, щоб максимально пришвидшити цей процес", – додав Кулеба.

F-16 для України: хронологія домовленостей

Питання щодо західних винищувачів для України обговорюється місяцями. У травні президент України Володимир Зеленський після візиту до Великої Британії анонсував створення коаліції літаків, а британський прем’єр-міністр Ріші Сунак пообіцяв підтримати її.

Пізніше Сунак та прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте домовилися, що працюватимуть над формуванням міжнародної коаліції. 

Своєю чергою президент США Джо Байден говорив про рішення підтримати коаліцію шляхом навчання українських військових.

А міністр Військово-повітряних сил США Френк Кендалл зазначив, що надання повітряних суден може тривати кілька місяців, адже необхідно опрацювати чимало деталей, перш ніж ЗСУ зможуть використати сучасні винищувачі.

Одним із головних питань є навчання українських пілотів на цій техніці. Як розповідав міністр оборони України Олексій Резніков, Данія та Нідерланди очолили авіаційну коаліцію і готують програму, яка передбачатиме послідовний план підготовки українських військових на F-16.

І ось учора, 11 липня, Резніков підписав з 11 колегами з інших держав меморандум про створення коаліції з підготовки українських пілотів і технічного персоналу.

Як писало Reuters, коаліція розпочне навчання на винищувачах F-16 у серпні в Данії. При цьому навчальний центр буде створено в Румунії. Однак наразі жодна країна не взяла на себе зобов’язання відправити F-16 в Україну.