НБУ курс:

USD

41,58

--0,01

EUR

43,90

+0,04

Готівковий курс:

USD

41,81

41,75

EUR

44,40

44,22

Скільки в середньому заробляє українець та чи будуть роботодавці збільшувати зарплату - дослідження

зарплата, зарплата в Україні, скільки заробляє українець
Скільки в середньому заробляє українець. Ілюстрація: Сергій Дода / Delo.ua

Аналітики Work.ua проаналізували зарплати по Україні у різних галузях протягом року та як можуть змінитися дохід українців до кінця року. У дослідженні аналітики опрацювали масив із 218 000 вакансій, розміщених на Work.ua у період з ІІ кварталу 2022 року по ІІ квартал 2023 року.

Стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
Київ, 12 грудня, офлайн
Забронювати участь

За даними Пенсійного фонду у березні 2023 року середня зарплата в Україні становила 13 423,28 грн. В Інфляційному звіті згідно з прогнозом НБУ у 2023 році номінальна зарплата в середньому зросте на 21,9%, а у 2024 році на 19,2%.

Зазначимо, що за даними Держстату, інфляція за 2022 рік склала 26,6%. НБУ очікує, що у 2023 році інфляція знизиться до 14,8%, а у 2024 році - до 9,6%.

У травні 2023 офіційний курс долара складав 36,7 грн/дол. При цьому Trading Economics прогнозує зростання курсу до 38,3 грн/дол у 1 кварталі 2024 року.

Скільки в середньому заробляє українець?

Як зазначають аналітики, середня зарплата в Україні за рік зросла на 10% - з 15 000 грн до 16 500 грн. Перше підвищення зарплат зафіксовано у лютому 2023 року (+1 000 грн до 16 000 грн), друге — у травні (+500 грн до 16 500 грн).

Експерти зазначають, що перегляд зарплат у 2023 році відбувся під час переходу ринку праці від роботодавця до шукача, коли кількість пропозицій роботи зіштовхнулась зі зниженням попиту. Для порівняння: від початку повномасштабного вторгнення РФ  ринок праці в Україні впав більше ніж в 10 разів і перейшов до роботодавця. 

Де більше платять українцям і чому?

Найбільше зростання середньої зарплати відбулось на заході (до +23%) та в центрі країни (до +17%). Експерти припускають, що перегляд зарплат на заході та в центрі є наслідком релокації бізнесу та переміщення українців із прифронтових областей в напрямку заходу. 

Щодо півночі та півдня, там відбулось часткове зростання середньої зарплати

  • Житомир (+17%); 
  • Дніпро (+14%);
  • Суми (+9%);
  • Одеса (+7%).

Аналіз зарплат за регіонами

Центральний схід України: Дніпропетровщина, Запоріжжя, Харківщина

Стабільне зростання середніх зарплат з прифронтових регіонів спостерігається на Дніпропетровщині. Наприкінці 2022 року та на початку 2023-го зарплати збільшились до 12 000 і 15 000 відповідно. Аналітики зазначають, що у квітні відбувся ще один стрибок. 

Загальноукраїнська тенденція зростання зарплат не так активно розповсюджується на Запоріжжя та Харків. Аналітики вважають, що це може бути пов’язано з тим, що місцева економіка не повернулась до попередніх показників. Крім того, коли РФ вдавалась до обстрілів ЗАЕС та організувала псевдореферендум, у найкваліфікованих працівників з ІІІ кварталу відбулося різке падіння зарплат - з 18 000 грн до 16 000 грн. Тоді просідання торкнулось і мінімальних зарплат, але вони повернулись до попередніх показників вже у наступному кварталі. Вже навесні 2023 року зарплати ІІІ кварталу досягли минулого рівня, однак все ще нижчі, ніж у першому півріччі 2022-го. 

В Харкові схожа ситуація, адже відбулось просідання середньої зарплати в ІІІ кварталі 2022 року та поступове повернення до попередніх показників. 

Центральні регіони: Вінниця, Кропивницький, Полтава, Черкаси 

У центральних регіонах України всі показники зарплат наразі на одному рівні, але виняток - зарплати ІІІ квартиля у Полтаві. У всіх вище перерахованих містах середні зарплати показали зростання навесні 2023 року. 

Стосовно зарплат найкваліфікованіших спеціалістів восени 2022 року в Полтаві та Черкасах вони показали падіння - з 18 000 грн і 17 000 грн до 16 000 грн. У Кропивницькому в цей час лишалися на тому ж рівні, а у Вінниці зросли на 500 грн. Також в IV кварталі минулого року, в цій категорії середніх зарплат у Вінниці та Кропивницькому спостерігався відчутний стрибок — з 15 500 грн і 15 000 грн відповідно до 17 000 грн.

Північ: Київ, Житомир, Суми, Чернігів

Зарплати на півночі України майже для всіх категорій кваліфікації працівників показали зростання рік до року, найбільшим воно є для Сум у I кварталі.

У Києві тенденція на збільшення оплати праці набула форми відновлення, а не зростання. Останнє підвищення середньої зарплати в Києві відбулося саме в травні, до цього середні зарплати менш кваліфікованого персоналу 4 місяці з початку 2023 року лишалися на рівні 14 000 грн.

Зарплати за медіаною, які просіли з 18 000 грн до 17 000 грн восени 2022 року, протрималися на цьому рівні приблизно пів року і тільки у березні 2023 нарешті повернулися до попереднього значення. Але за всю весну так і не показали зростання.

У III кварталі, знизившись під час енергетичного терору РФ на 2 000 грн, середня зарплата в Києві так і не зросла, і ще не повернулася до попереднього значення.

Південь: Миколаїв та Одеса

Постійний терор Миколаєва з боку РФ вплинув на зарплати у місті. Зростання показали середні зарплати лише у І кварталі. Зарплати III кварталу повернулися до попереднього рівня на початку II кварталу 2023, відновлення було поступовим.

В Одесі ситуація стабільніша. Так, обстріли енергоструктури та перебої зі світлом змусили знизитися тільки зарплати найкваліфікованіших. У них оплата праці знову становить 20 000 грн з березня цього року (I квартал). В інших категоріях суми лишилися на тому ж рівні й поступово почали рости з початку 2023 року. А середні зарплати I квартиля навіть підвищилися ще раз у травні.

Стосовно ситуації з середніми зарплатами у Херсонській області, згідно з даними Work.ua, кількість вакансій у травні показали відновлення ринку праці в Україні на 11%.

Захід України: Івано-Франківськ, Луцьк, Львів, Рівне, Тернопіль, Ужгород, Хмельницький, Чернівці

У містах на заході України, куди після повномасштабного вторгнення релокувалися багато бізнесів та переїхали працівники, тенденція на зростання середніх зарплат є найбільш стійкою. Подібного до інших міст просідання зарплат у III кварталі 2022 тут не спостерігалося і з минулого року дохід в основному зростав поступово та щоквартально. Тож зараз показують найбільші відсотки приросту.

При цьому пожвавлення в збільшенні середніх зарплат саме навесні тут не є таким явним, як в інших регіонах України. Темп зміни зарплат показує себе, як більш стійкий та плавний.

Це ще раз показує сьогоднішню залежність розміру середніх зарплат, від географічного розташування міста чи області — їхньої близькості до зони бойових дій. А також від перебігу війни загалом. Так, чим ближче регіон до фронту, що більше страждає від обстрілів росіян, то обережніше роботодавці підіймають середні зарплати. Що далі місто від зони бойових дій, то більш впевненим є розвиток бізнесів і то більше високооплачуваних вакансій зʼявляється. Також тут слід врахувати здорожчання життя в містах, куди релокувалося багато українців, адже це теж підвищує запити працівників щодо заробітних плат і впливає на ринок.

Яка професія заробляє найбільше?

За даними дослідження Work.ua, рівень середньої зарплати залежить від міста та посади. За рік найбільший відсоток зростання середньої зарплати відбувся у фахівців на таких посадах: 

  • офіціантів +50% до 15 000 грн;
  • кухарів +33% до 16 000 грн;
  • охоронців (+33% до 12 000 грн);
  • бухгалтерів (+21% до 17 000 грн).
Зміна зарплат за популярними посадами в Україні. Інфографіка: Сергій Дода / Delo.ua

Вплив міста, де працює фахівець, на розмір зарплати також є актуальним. Однак наразі не тільки розмір міста має вплив на зарплату в Україні, а й його близькість до зони бойових дій та значимість посади.

Як будуть зростати зарплати і який фактор може впливати на збільшення заробітку

Згідно з результатами дослідження, найбільше зростання середньої зарплати спостерігається у таких галузях: 

  • «Готельно-ресторанний бізнес, туризм» (+36% до 15 000 грн);
  • «Будівельна промисловість» (+19% до 19 000 грн);
  • «Роздрібна торгівля» (+17% до 14 000 грн). 

Експерти зазначають, що зростання зарплат в Україні у цих галузях може свідчити про розвиток малого бізнесу у сфері обслуговування, популяризацію внутрішнього туризму та збільшення попиту на спеціалістів з відновлення і розбудови країни через війну.

При цьому кількість вакансій у галузях «Готельно-ресторанний бізнес» і «Будівельна промисловість» відновились на понад 100%. Це свідчить про те, що ринок праці в Україні перенасичений пропозиціями, тому для збільшення попиту на вакантні посади роботодавці підвищують зарплати.

Також спостерігається зростання конкуренції за продавців-консультантів і менеджерів з продажу. 

Як роботодавці планують підвищувати зарплати

Результати дослідження показали, що низька зарплата є найвагомішим фактором, який впливає на рішення змінити роботу, більше ніж вигорання та відсутність інтересу до роботи. Так, лише 11% вважають свою зарплату ідеальною. На противагу їм, 28% опитаних вважають оплату праці категорично невідповідною. 

При цьомуу 2023 році 20% роботодавців планують збільшити заробітну плату до 10% усім працівникам. Така ж сама доля опитаних планує переглянути заробітну плату відповідно до рівня інфляції. Ще 18% опитаних не планують збільшувати зарплати в цьому році.