- Тип
- Оновлено Оновлено
- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
- Змінити мову
- Читать на русском
Трамп переміг на виборах президента США: реакція політиків і ринків
У вівторок, 5 листопада, у Сполучених Штатах Америки відбулися президентські вибори. Громадяни обирали лідера країни на найближчі чотири роки. На посаду очільника Білого дому претендують Камала Гарріс та Дональд Трамп.
Дональда Трампа було обрано 47-м президентом Сполучених Штатів, пише AP.
"Це надзвичайне повернення для колишнього президента, який відмовився визнати поразку чотири роки тому, спровокував насильницьке повстання в Капітолії США, був засуджений за звинуваченнями у тяжкому злочині та пережив дві спроби вбивства", – пише агентство.
Перемога Трампа у штаті Вісконсин допомогла йому подолати поріг у 270 голосів, необхідний для того, щоб стати президентом.
Кандидату потрібно набрати принаймні 270 голосів у Колегії виборників від штату, щоб претендувати на посаду президента.
Станом на 21:03 у Трампа 292 голоси, а у Гарріс – 224.
Крім того, республіканці отримали більшість у Сенаті США після того, як посунули демократів у Західній Вірджинії та Огайо.
Підрахунок голосів наразі триває.
Хто з політиків вже привітав Трампа з перемогою на виборах в США
Дональд Трамп оголосив себе 47-м президентом США. Зокрема, він пообіцяв "повернути здоров'я Америці", "покласти край війнам" і "досягти успіху разом".
09:26 Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан назвав перемогу Трампа "найбільшим поверненням в політичній історії США". "Вітаю президента Дональда Трампа з його величезною перемогою. Дуже потрібна перемога для світу", – написав він.
9:30 Президент Сербії Александр Вучич привітав Трампа і додав, що разом з ним "протистоятиме серйозним викликам, які попереду". "Сербія прагне працювати зі США задля стабільності, зростання та миру", - написав він.
9:56 Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу привітав Трампа із заявленою перемогою, назвавши її "найбільшим поверненням в історії". "Ваше історичне повернення до Білого дому відкриває для Америки новий початок і знаменує потужне підтвердження прихильності великому союзу між Ізраїлем і Америкою. Це величезна перемога!" - написав він.
10:08 Із "вражаючою перемогою" його також привітав президент України Володимир Зеленський. Він зазначив, що Україна зацікавлена у розвитку взаємовигідного політичного та економічного співробітництва, і додав, що цінує прихильність президента Трампа до підходу "мир через силу" у глобальних справах.
10:08 Вітання вже є і від президента Франції Еммануеля Макрона. "Вітаю, президенте. Готовий працювати разом, як і попередні чотири роки. З вашими та моїми переконаннями. З повагою та амбіціями. В ім'я миру і процвітання", - зазначив він.
10:13 "Вітаю з обранням, пане президенте. Сильні США – наш стратегічний партнер і друг протягом 33 років - зараз потрібні як ніколи для підтримки євроатлантичної інтеграції Грузії, зміцнення регіональної безпеки та стабільності та захисту нашої свободи та незалежності", - написала президентка Грузії Саломе Зурабішвілі.
10:15 Президент Польщі Анджей Дуда написав: "Вітаю, пане президенте. Ви зробили це можливим".
10:36 Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн також привітала Трампа. "ЄС і США - більше, ніж просто союзники. Ми повʼязані справжнім партнерством між нашими народами, що обʼєднує 800 мільйонів громадян. Тож давайте працювати разом над сильним трансатлантичним планом денним", — написала вона.
10:55 Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган сподівається, що "турецько-американські відносини зміцняться, а регіональні та глобальні кризи і війни, особливо палестинське питання і російсько-українська війна, припиняться".
11:11 "Німеччина і США вже давно успішно співпрацюють заради процвітання і свободи по обидва боки Атлантики. Ми продовжимо робити це на благо наших громадян", - написав канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Як реагують світові ринки на перемогу Трампа
Перемога Трампа може підштовхнути євро до паритету з доларом. Європейська валюта впала на 2,1%, "готуючись до найбільшого падіння з 2016 року". Низка аналітиків попереджають, що падіння протягом найближчих місяців може досягти рівня, коли за один євро можна купити один долар, пише Bloomberg.
Курс біткоїна сьогодні досяг $75,36 тис., встановивши новий історичний рекорд. Станом на 17:00 він опустився до позначки $74,6 тис.
Ф'ючерси, прив'язані до індексів S&P 500 і Dow Jones, досягли рекордних максимумів після того, як Трамп оголосив про перемогу. Водночас китайський юань та фондові ринки Китаю різко обвалились, оскільки перспектива його президентства Трампа та контролю республіканців над Конгресом США ризикує посилити напруженість між країнами.
CEO Coinbase Брайан Армстронг зазначив, що вибори в США продемонстрували історичний успіх криптовалютної тематики, оскільки рекордна кількість кандидатів, які підтримують криптовалюти та блокчейн, була обрана до Палати представників та Сенату.
Акції виробника електромобілів Tesla, що котируються на Франкфуртській фондовій біржі, зросли більш ніж на 14% на відкритті торгів після промови Трампа.
Акції JPMorgan і Goldman Sachs підвищилися на 7,5% на премаркеті в середу.
Швейцарська глобальна фінансова компанія UBS і британський багатонаціональний універсальний банк Barclays очікують, що тарифи та більший дефіцит змусять Федеральну резервну систему США підтримувати високі процентні ставки, і це принесе користь банкам.
Як пише Bloomberg, ВВП-варранти України сьогодні торгувалися близько 74 центів за долар. Востаннє такий рівень спостерігався перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну.
Чого очікувати Україні від кожного з кандидатів
Проукраїнські заяви Гарріс дають підстави очікувати від неї продовження курсу Джо Байдена на підтримку України. Водночас вважати цю підтримку беззастережною й надто ефективною, навіть попри всю повагу до чинного президента США, не можна з огляду на постійне побоювання "ескалації". Наразі немає зрушень у питанні зняття обмежень на використання західної зброї для ураження цілей у глибині території Росії і також незрозумілі шанси на позитивну динаміку в питанні членства України в НАТО.
На думку багатьох експертів, принаймні на початку своєї можливої каденції Гарріс не вийде за межі політичного "пакету" на українському напрямку, сформованого її попередником.
Водночас із заяв Трампа та членів його команди можна зробити висновок, що він планує досягти припинення вогню, здебільшого тиснучи на українську сторону, включно зі спонуканням до територіальних поступок Росії.
У Держдепі побоюються, що потенційна перемога експрезидента Дональда Трампа може підірвати підтримку Києва з боку Заходу.
Трамп заявляв, що заохочуватиме Росію робити "все, що вона захоче" з будь-якою країною-членом НАТО, яка не виконує вказівки щодо витрат на оборону. Він також виступив проти подальшої фінансової допомоги Україні. А у разі перемоги на президентських виборах 2024 року обіцяв закінчити війну між Росією та Україною за 24 години, посадивши президента України Володимира Зеленського та російського диктатора Володимира Путіна за стіл переговорів.
Зеленський закликав Трампа публічно поділитися своїм "мирним планом", якщо у колишнього президента США є спосіб покласти край війні між Україною та Росією. При цьому президент наголошував, що для України будь-який мирний план, який передбачає відмову від окупованих територій, неприйнятний.
Вибори президента США
Чергові вибори президента США пройшли 5 листопада.
Голосування відбулося не безпосередньо за президента чи віцепрезидента – американці обирали Колегію виборників. Саме вони у грудні мають обрати нового президента та віцепрезидента США.
Загалом у Колегії виборників 538 членів. Для перемоги потрібні щонайменше 270 голосів. Інавгурація 47-го президента США відбудеться 20 січня 2025 року.
За посаду президента США цьогоріч змагаються два кандидати: Дональд Трамп від Республіканської партії та Камала Гарріс – від Демократичної партії.