YouTube заблокував канали "Перший незалежний" та UkrLive, що замінили собою "112 Україна", NewsOne та ZiK

перший незалежний
Фото: 112ua.tv

Відеохостинг YouTube, що є підрозділом американської корпорації Google, у ніч на 4 лютого заблокував акаунти телеканалів "Перший незалежний" та UkrLive, створених на базі закритих "112 Україна", NewsOne та ZIK.

Ми продовжуємо воювати з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
Війна позбавила нас можливості заробляти, просимо Вашої підтримки.
Підтримати delo.ua

"Ми вважаємо ці дії цензурою. Ми продовжимо свою роботу. Ми не зупинимося. Ми відчуваємо за собою підтримку мільйонів громадян України, які бажають жити в країні, де люди мають право на вибір, який канал дивитися. Де влада захищає права і свободи своїх громадян, а не зневажає їх. Де владe турбується, щоб люди жили у світі, теплі та з гідністю зустрічали старість. Наша місія – говорити людям правду, якою б гіркою вона не була", — відреагували на "Першому незалежному".

Канал вважає, що в Україні зусиллями влади Зеленського створюється монополія на інформацію шляхом зачистки та залякування всіх опозиційних засобів масової інформації, а більшість населення тим самим "примушують дивитися заангажовані та пропагандистські ЗМІ".

Мовлення UkrLive на сьогодні перенесено на створений у жовтні 2014 року малопопулярний YouTube-канал, який раніше називався MIGNEWS і публікував "інфоспам" з коротких відеороликів неполітичного характеру, а також містить у своїй адресі кириличну фразу "це корисно знати". Нині він має близько 20 тисяч підписників.

Мовлення ж "Першого незалежного" переїхало на створений у січні 2017 року канал, який на сьогодні отримав близько 7,5 млн переглядів. Він і раніше був "запасним" для "Першого незалежного": там публікувалися відеоролики з висловлюваннями політиків та громадських діячів, які канал транслював у своєму ефірі. У нього зараз близько 10 тисяч підписників.

Нагадаємо, що 28 грудня 2021 року президент Володимир Зеленський підписав указ про введення санкцій проти ТОВ "Телепростір" (канал UkrLive) та ТОВ "Тайм Медіа" (канал "Перший незалежний"), а також ТОВ "Медіахолдинг "Новини".

При цьому в указі стверджується, що 28 грудня було проведено засідання Ради національної безпеки і оборони, яке і прийняло відповідне рішення, проте про таке засідання, всупереч попередній практиці щодо засідань РНБО, нічого не повідомлялося публічно.

Зазначимо, що одноосібним власником ТОВ "Телепростір" восени 2021 року став депутат Верховної Ради від "Опозиційної платформи - За життя" Нестор Шуфрич, а ТОВ "Тайм Медіа" є дочірньою компанією для "Медіахолдингу "Новини", причому основним її бенефіціаром також є Шуфрич, який очолює комітет Верховної Ради з питань свободи слова.

У свою чергу ТОВ "Медіахолдинг "Новини" — це компанія зі статутним фондом 100 грн, співзасновниками якої значаться 100 осіб, які внесли по 1 грн. Серед них президент медіахолдингу, який об'єднав закриті "112 Україна", NewsOne та ZIK, Єгор Бенкендорф, телеведучі Діана Панченко, Руслан Коцаба, Павло Кужеєв, В'ячеслав Піховшек, генпродюсер "112 Україна" Артем Марчевський та багато інших співробітників зазначених каналів, а також нардепи від ОПЗЖ.

Нагадаємо, що "112 Україна", NewsOne та ZIK були відключені від телемовлення 2 лютого через кілька годин після публікації указу Зеленського про введення санкцій проти них та їх власника — нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака.

Спершу вони продовжили вести мовлення через Youtube, але згодом припинили існування, перейшовши на мовлення під брендом "Перший незалежний". У квітні YouTube взагалі заблокував на вимогу України перегляд каналів "112 Україна", NewsOne та ZIK на її території.

Водночас телевізійне мовлення новоствореного ЗМІ було заблоковано одразу ж після його старту ввечері 26 лютого — вже без жодних санкцій та пояснень з боку влади. Однак цей канал продовжував трансляцію через YouTube.

Крім того, 19 лютого РНБО вирішила запровадити, а Зеленський ввів у дію санкції проти нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука, який вважається фактичним власником перерахованих медіа, його дружини Оксани Марченко та дружини Козака Наталії Лавренюк.

Всі ці люди, а також юрособи, що стояли за брендами "112 Україна", NewsOne та ZIK, оскаржили запровадження санкцій у Верховному суді, однак той рішень щодо них досі не ухвалював.

І Медведчук, і Козак нині перебувають під кримінальним переслідуванням в Україні. Їх підозрюють у держзраді, а також замаху на розкрадання національних ресурсів у Криму через передачу під російський контроль газового родовища Глибоке на кримському чорноморському шельфі через ТОВ "Нові проєкти", яке мало з 2012 року спецдозвіл на користування надрами. При цьому Козак, згідно з озвученими СБУ ще у травні 2021 року даними, втік до Росії. Його місцезнаходження досі залишається невідомим.

Медведчук же з травня перебуває під домашнім арештом, причому коли його термін досяг максимально можливого, нардеп продовжив перебувати під домашнім арештом, але вже у зв'язку з новою справою, у якій його та колишнього президента Петра Порошенка підозрюють у держзраді шляхом забезпечення постачання вугілля з непідконтрольної частини Донбасу на підконтрольні Україні території наприкінці 2014 – на початку 2015 року. При цьому Порошенко, хоч і має той самий процесуальний статус у справі з тими самими статтями підозри, перебуває на свободі.