НБУ курс:

USD

41,29

+0,03

EUR

43,47

--0,10

Готівковий курс:

USD

41,65

41,58

EUR

43,85

43,55

ЗМІ опублікували відповідь США Росії: ті готові відмовитися від розміщення ракет та військ в Україні

Іспанське видання El País опублікувало ймовірні тексти відповідей США та НАТО Росії на її пропозиції щодо взаємних гарантій безпеки, які були передані 26 січня і мали бути конфіденційними.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Зокрема, США у своїй відповіді запевняють у готовності обговорювати питання, що викликають занепокоєння РФ, у тому числі питання про розуміння принципу неподільності безпеки (невиконання дій для зміцнення безпеки, які можуть сприйматися іншою стороною як загроза власній безпеці), закріпленого в декларації саміту ОБСЄ Астані у 2010 році і на який регулярно посилаються представники РФ, заявляючи про суперечність йому реальних дій американської сторони.

США також вказують, що готові обговорювати відмову від розміщення наступальних ракетних систем наземного базування та постійних сил із бойовим завданням на території України, проте підтримують політику "відкритих дверей" НАТО, тобто право будь-якої країни вступити до цього альянсу.

Крім того, американська сторона готова обговорювати додаткові заходи для запобігання інцидентам на воді та в повітрі, не пов'язані з порушенням міжнародного права; заходи щодо зміцнення довіри у питанні проведення значних військових навчань у Європі, у тому числі за рахунок модернізації Віденського документа; а також питання контролю над озброєннями для наземних ракет середньої та меншої дальності та їх пускових установок.

Зазначається, що США та НАТО продовжують утримуватися від розміщення значних бойових сил та від розміщення ядерної зброї в країнах Східної Європи, при цьому їхні сили в Європі на сьогодні становлять лише чверть від рівня кінця "холодної" війни.

Проте американська сторона попереджає, що подальше нарощування сил чи подальша агресія Росією проти України змусить США та їхніх союзників нарощувати оборонні сили у свою чергу.

Також США готові надати докази нерозміщення ракет "Томагавк" на території Польщі та Румунії у відповідь на аналогічні дії РФ щодо двох ракетних баз на своїй території, які оберуть самі США.

Американська сторона при цьому вказує, що поділяє мету підтримки меж можливостей міжконтинентальних засобів доставки та важких бомбардувальників з ядерним озброєнням і хоче домовитися про включення до відповідної угоди решти ядерної зброї, у тому числі нестратегічної.

У свою чергу НАТО у своїй відповіді вкотре вказує на прихильність до принципу "відкритих дверей", а також на необхідність виведення російських сил з території України, Грузії та Молдови. В альянсі закликають Росію негайно і надовго деескалувати нинішню ситуацію, спричинену нарощуванням військ в Україні та навколо неї, а також у Білорусі.

При цьому НАТО пропонує максимально використати всі існуючі канали комунікації з РФ для забезпечення передбачуваності та прозорості дій та запобігання ризикам, відновити взаємну присутність у Москві та Брюсселі, а також згодне на створення цивільної телефонної гарячої лінії для підтримки екстрених контактів.

Також в альянсі пропонують модернізувати Віденський документ про заходи зміцнення довіри й безпеки та підвищити прозорість військових навчань, у тому числі за рахунок зниження рівня таємності даних про них.

У НАТО готові обговорювати з Росією зниження ризиків інцидентів військового характеру та розробити заходи щодо зниження можливих майбутніх ризиків ядерного характеру, обговорювати шляхи зниження загроз у космосі, кіберпросторі, а також конкретні шляхи уникнення інцидентів на морі та у повітрі. При цьому альянс хоче, щоб РФ обговорювала питання розміщення наземних ракетних систем та ядерного роззброєння саме зі США.

Нагадаємо, що міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що українська сторона ознайомлена з текстом відповіді США Росії та не має заперечень по суті викладеного.

Зазначимо, що Росія вимагає від НАТО виключити подальше розширення альянсу, у тому числі за рахунок України та Грузії, а також вивести свої сили з країн, що вступили до нього після 1997 року, та не вести більше у цих та інших країнах Східної Європи та Закавказзя у принципі жодної військової діяльності.

Проте в альянсі категорично відмовляються надати гарантії невступу України наполягаючи на праві будь-якої країни приєднатися до альянсу. Крім того, в НАТО відмовилися вивести війська з Болгарії та Румунії.

Переговори, проведені Росією 10 та 12 січня з представниками США та НАТО з цих питань, поки що не привели до якоїсь угоди. Укладати запропоновані Росією 17 грудня 2021 року договори США та НАТО, як випливає з опублікованих відповідей та попередніх публічних заяв, не збираються.