НБУ курс:

USD

41,25

--0,08

EUR

43,56

--0,13

Готівковий курс:

USD

41,60

41,55

EUR

44,05

43,81

Рада продовжила мобілізацію та воєнний стан в Україні: на скільки та що важливо знати

воєнний стан, мобілізація в україні
Пленарне засідання Верховної Ради України. Фото: пресслужба парламенту

Верховна Рада під час засідання 27 липня підтримала президентські законопроєкти №9532 та № 9533 про продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації. "За" проголосували 347 та 334 народних депутатів відповідно.

Відкрийте нові горизонти для вашого бізнесу: стратегії зростання від ПриватБанку, Atmosfera, ALVIVA GROUP, Bunny Academy та понад 90 лідерів галузі.
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Забронювати участь

Про це повідомив нардеп від фракції "Голос" Ярослав Железняк.

Воєнний стан та мобілізацію продовжили на три місяці — до 15 листопада. Попереднього разу Рада ухвалювала аналогічне рішення у травні.

Війна в Україні — мобілізація та воєнний стан

Загалом дію особливого стану продовжили вже в восьме, до цього рішення приймали на такі терміни:

  • з 24 лютого до 25 травня 2022 року;
  • з 25 травня до 23 серпня 2022 року;
  • з 23 серпня до 21 листопада 2022 року;
  • з 21 листопада 2022 року до 19 лютого 2023 року;
  • з 19 лютого до 20 травня 2023 року;
  • з 20 травня до 18 серпня 2023 року.

Першого разу Рада підтримала законопроєкти в перший же день Великої війни. Тоді воєнний стан запровадили на 30 днів, але згодом вирішили продовжувати відразу на три місяці.

Воєнний стан — що потрібно знати

Під час дії воєнного стану в країні економіка та загалом весь суспільно-політичний устрій переходять на військові рейки з гаслом, як зауважили в Кабміні, "все для армії". Тому можуть запроваджувати обмеження прав громадян.

Зокрема, під час дії комендантської години в населених пунктах заборонено пересуватися без спеціальних документів. Крім того, військовозобовʼязаним чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено залишати межі України.

У громадян та бізнесу можуть конфіскувати речі на потреби армії. Наприклад, в Україні вже проводили націоналізацію низки компаній, мотивуючи це необхідністю забезпечувати потреби армії. Так було з ПАТ "Укрнафта" та ПАТ "Укртатнафта". Крім того, практикували передачу на фронт автомобілів, які конфіскували на митниці

Під час воєнного стану влада може вдаватися й до інших обмежень та запроваджувати:

  • заборону на масові заходи та страйки;
  • перевірку документів у громадян;
  • заборону на поширення інформації, яка може "дестабілізувати обстановку";
  • особливе регулювання зв'язку та інтернету;
  • евакуацію людей з місць, небезпечних для проживання.

Водночас, навіть під час дії воєнного стану заборонено обмежувати права та свободи людини і громадянина, передбачені ч. 2 ст. 64 Конституції України.

Мобілізація в Україні: де вручають повістки

Місце вручення повісток ніяк не регламентоване українським законодавством. Чоловікам можуть вручати їх навіть на пляжах, адже вони є громадськими місцями.

Але важливо розуміти, що коли громадянину вручають повістку до ТЦК, то це не означає, що його відразу відправлять на фронт

Зауважимо також, що з квітні 2022 року ТЦК отримали повноваження надсилати повістки військовозобов'язаним незалежно від того, де вони перебувають на військовому обліку.